13 Reasons Why Konusu ve Oyuncuları
13 Reasons Why Konusu ve Oyuncuları

13 Reasons Why Konusu ve Oyuncuları

Netflix’in gözde dizilerinden biri olan 13 Reasons Why (Türkçesi ile Ölmek için 13 Sebep), 2017 yılında yayın hayatına başlayan ve ülkemizde, dünyada fazlaca tepkiye neden olmuş bir dizidir. Birçok yerde gençleri intiharına sürükleyen bir dizi olarak görülen 13 Reasons Why, birkaç habere göre bazı gençlerin intiharına da sebep olmuştur. Bu diziyi merak edenler için 13 Reasons Why Konusu ve 13 Reasons Why Oyuncuları sizlerle.

13 Reasons Why Konusu

13 Reasons Why konusu bir lise öğrencisinin intiharını konu ediyor. 17 yaşında Libert Lisesi’nde okumakta olan bir öğrenci olan Hannah Baker, bir gün evinde ailesine bile not bırakmaktan gizemli bir şekilde intihar eder. Bu olay ile şoka giren ailesi derhal okula gider ve bu olaydan okulu sorumlu tutar. Liberty Lisesi’ndeki çoğu kişi çok üzgündür ve Lise yastadır adeta.

Hannah’a ilgi duyan biri olan Clay Jensen ise gerçekten bu olay sonucunda beyninden vurulmuşa dönmüştür. Hannah’a oldukça ilgi duyan Clay, bir gün Hannah’ın evine gittiğinde bir kutu ile karşılaşır Hannah’ın evinin önünde. Kutudan 7 kaset ve harita çıkar.

Oldukça meraklanan Clay eve gider ve kaseti dinlemeye başlar. Açınca iyice şaşırır çünkü kasette konuşan Hannah’dır. ”Ben Hanna, Hanne Baker…” diye başlayan kasette Hannah kasetin 13 tarafının dolu olduğunu belirtir ve 2 kural söyler. ”Dinle ve aktar”.

İşte bu kasetler dizimizin ana temeli. Bu kasetler sayesinde Hannah’ı intihara sürükleyen sebepler ortaya çıkıyor.

13 Reasons Why konusu bu şekilde gizemli bir olayı konu ediyor.

13 Reasons Why Oyuncuları

Hannah Baker – Katherine Langford

13 Reasons Why Oyuncuları - Hannah Baker
13 Reasons Why Oyuncuları – Hannah Baker

13 Reasons Why oyuncuları arasında dizinin odak karakteri olan Hannah, dizimizdeki intihar eden karakter. İntiharının ardından arkadaşına bıraktığı bir kaset ile intiharının sebebini açıklıyor. 13 neden yahut 13 kişi sebebi ile intihar eden Hannah bu sebeplerle diziyi gizemli kılıyor. Dizide flashbackler ile bunları görüyoruz.

Clay Jensen – Dylan Minnette

13 Reasons Why Oyuncuları - Clay
13 Reasons Why Oyuncuları – Clay

Hannah’a oldukça ilgi duyan bir karakter olan Clay, Hannah’ın intiharının ardından adeta yıkılıyor ancak eline kayıtlar ulaştıktan sonra gerçek adeletin sağlanması gerektiğini düşünüyor. Her ne kadar böyle düşünse de beyninin bir tarafı da onu ikileme sokuyor.

Tony Padilla – Christian Navarro

13 Reasons Why Oyuncuları - Tony Padilla
13 Reasons Why Oyuncuları – Tony Padilla

Clay’in arkadaşlarından biri olan Tony, 2. kaseti alınca görevinin herkesin görevini yerine getirdiğinden emin olmak olduğunu öğreniyor. Ayrıca gerçekten çok gizemli bir karakter Tony.

Jessica Davis – Alisha Boe

13 Reasons Why Oyuncuları - Jessica Davis
13 Reasons Why Oyuncuları – Jessica Davis

Dizide Hannah’ın ilk arkadaşı olarak tanıtılan Jessica, güçlü bir kadın karakteri olarak gözümüze çarpıyor dizide. Ancak Hannah ile başlayan arkadaşlıkları da ne yazık ki sonlanıyor. Jessica da kaset listesinde mevcut.

Justin Foley – Brandon Flynn

13 Reasons Why Oyuncuları - Justin Foley
13 Reasons Why Oyuncuları – Justin Foley

Hannah’ın ilk öpüştüğü erkek olması sebebi ile epey havalanan Justin bunu ortamlarda abarta abarta anlatınca Hannah’ın adının kötüye çıkmasına ve onun rezil olmasına sebep olur.

Alex Standall – Miles Heizer

13 Reasons Why Oyuncuları - Alex Standall
13 Reasons Why Oyuncuları – Alex Standall

Alex de Hannah’ın hayatını mahvedenler arasında. Hannah’ın adını kötü bir listeye yazdırarak onun hayatının berbatlaşmasına sebep olur Alex.

Marcus Cooley – Steven Silver

13 Reasons Why Oyuncuları - Marcus Cooley
13 Reasons Why Oyuncuları – Marcus Cooley

Hannah ile Sevgililer günü araştırması sebebiyle eşleşen Marcus onunla yemeğe çıkar ve bundan cesaret olarak onu taciz eder. Hannah’ın bu duruma karşı koyması onu sinirlendirir ve Marcus Hannah’ı restoranın önünde rezil eder.

Tyler Down – Devin Druid

13 Reasons Why Oyuncuları - Tyler Down
13 Reasons Why Oyuncuları – Tyler Down

Adeta bir paparazzi olan Tyler Hannah’ın yatak odasının fotoğraflarını çekmeye başlar. Tyler de diğer herkes gibi onun hayatını mahvedenlerden biridir.

Bryce Walker – Justin Prentice

13 Reasons Why Oyuncuları - Bryce Walker
13 Reasons Why Oyuncuları – Bryce Walker

Bryce de Hannah’ın inhtiharına dolaylı yoldan sebep olan bir karakter olarak karşımıza çıkıyor dizide.

13 Reasons Why Konusu – Dizi Bilgileri

Tür: Gizem, Drama
Oyuncular:  Dylan MinnetteKatherine LangfordChristian Navarro
Bölüm Sayısı: Makalemizin yayım tarihi itibariyle 21
Ortalama Bölüm Süresi: 1 saat
Yapım Yılı: 2017
IMDb: 8.5

13 Reasons Why konusu ve oyuncuları bölümlerini sizlere aktardıktan sonra, fragmanı da verip makalemizi bitirmek istiyoruz.

13 Reasons Why Fragmanı


.:: 13 Reasons Why Konusu ve 13 Reasons Why Oyuncuları başlıklarını konu edindiğimiz makalemizi beğendiyseniz yorum yapmayı ve sosyal medyada paylaşmayı unutmayın. Efsane bir Türk dizisi olan Ezel Konusu‘na da göz atabilirsiniz. ::.

Diğer Dizi Konuları

The Leftovers Konusu

Legion Dizi Konusu

Westworld Konusu

Sense8 Konusu

[Total: 1    Average: 5/5]

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ezel Konusu ve Oyuncuları

Ezel Konusu ve Oyuncuları

The Leftovers Konusu ve Oyuncuları

Farklı Bir Dizi : The Leftovers Dizi Konusu ve Oyuncuları