2. Dünya Savaşı Filmleri (En iyi Anlatan)

16.05.2020
626
2. Dünya Savaşı Filmleri (En iyi Anlatan)

2. Dünya Savaşı Filmleri konuları itibari ile sinemada bir çok filme ilham kaynağı olan, En iyi 2. Dünya Savaşı filmleri listemizde. 1939 yılında başlayan ve tarihin gördüğü en kanlı savaşlardan biri olan 2. Dünya Savaşı sinemada da oldukça yer edindi. Başta Hitler Almanya’sı olmak üzere Avrupa ülkeleri, Amerika ve nükleer bombalarla yerle bir edilen Japonya 2. Dünya Savaşı denildiğinde zihinlerde ilk canlanan konular olarak karşımıza çıkıyor. 2. Dünya Savaşı filmleri de genellikle bu konular üzerinden gerçeklerden esinlenerek beyaz perdeye uyarlanmış dramatik ve aksiyon dolu filmler. Bununla birlikte Naziler, nükleer gücün sorgulanması, soykırım iddiaları gibi savaş sırasında yaşanan birçok olay da sinemada veya dizilerde anlatıldı. Bu sıkıntılı süreçleri anlatan filmleri izlemek isteyenler için listemizde farklı konularda filmler bulunuyor. 2. Dünya Savaşı Filmleri sizler için listeledik.

2. Dünya Savaşı Filmleri

Fury (2014) İmdb: 7,8

2. Dünya Savaşı’nın en önemli etkenlerinden olan Nazi Almanya’sının saldırısı altında bir grup Amerikalı asker kalmıştır. Savaşın son dönemlerini işleyen bu filmde başarılı bir komutanın askerlerini Nazilerin elinden kurtarmak için verdiği mücadele anlatılıyor. Ekibin lideri komutan Wardaddy, yükleme sorumlusu Grady Travis, topçu Boyd Swan, şoför Trini Garcia ve yardımcısı Norman’dan oluşan 5 kişilik ABD ekibi Nazi bölgesinden çıkmak için harekete geçer. Ancak bu 5 kişilik ekibin etrafını saran 300 kişilik düşman ordusu bulunmaktadır. Çavuş Wardaddy ve ekibinin 300 kişinin saldırısından kurtulmak için taktiği ne olacaktır? Bölgede kalan son ABD askeri birliği bu zorlu ortamdan sağ olarak çıkabilecek midir? 2. Dünya Savaşı’nın sonuna yaklaşırken yaşanan dramatik olaylardan birini konu alan bu film ile savaşa dair bir şeyler öğrenebilirsiniz.

 • Film Türü: Dram, Aksiyon
 • Süre: 135 dakika
 • Yönetmen: David Ajer
 • Oyuncular: Brad Pitt, Logan Lerman, Shia Labeouf

Er Ryan’ ı Kurtarmak (1998) İmdb: 8,6

2. Dünya Savaşı sırasında 3 oğlunu kaybeden bir Amerikalı kadın kalan son oğluna kavuşmak ister. Bunun için sesini duyurmaya çalışan anne üst düzey yetkililere ulaşılır ve başkan tarafından bir ekip Ryan’ı kurtarmak için görevlendirilir. Normandiya Çıkarması sırasında verilen bu emirle 8 kişilik bir ekip James Francis Ryan’ı bulmak için harekete geçer. Savaşta 3 anneyi kaybeden annenin son oğluna kavuşmak için 8 kişinin riske atılmasının da sorgulanmasına rağmen ekip göreve devam eder. Zorlu şartlarda er Ryan’ı arayan ekip başarılı olabilecek midir? Acılı anne sağ kalan son oğluna kavuşabilecek midir? Tüm bunları konu eden duygu yüklü ve aksiyonu bol bu film savaşların sıkıntılarını çok net bir şekilde gözler önüne seriyor.

 • Filmin Türü: Aksiyon, Dram
 • Süre: 170 dakika
 • Yönetmen: Steven Spielberg
 • Oyuncular: Tom Hanks, Edward Burns, Matt Damon, Vin Diesel

En Uzun Gün (1962) İmdb: 7,8

2. Dünya Savaşı’nı işleyen en eski filmlerden biri En Uzun Gün 1962 yılında çekilmiştir. Tarihin en zorlu olaylarından biri olarak bilinen Normandiya Çıkarması sırasında sivil halkın yaşadığı sıkıntıları anlatan film savaşı sıcaklığı ile anlatan ilk filmlerden biridir. Film adını Batı Avrupa ordusu komutanı Erwin Rommel’in ” Gerek bizim gerek Almanların en uzun günü bu olacak. ” sözünden almıştır.Fransız ordusu ve müttefikleri Fransa’nın işgal edilen topraklarını kurtarmak için toparlanır ve çıkarma için adım atar. Naziler ile verilen bu mücadelede 5 farklı cephede savaşan Fransız ordusunun yaşadığı zorluklar işleniyor. Bununla birlikte çıkarma nedeniyle zor günler geçiren sivillerin sıkıntıları ifade edilmektedir.

 • Filmin Türü: Dram, Aksiyon
 • Süre: 178 dakika
 • Yönetmen: Andrew Marton, Gerd Oswald, Ken Annakin
 • Oyuncular: John Wayne, İrina Demick, Sean Connery, Henry Fonda, Richard Button

Hayat Güzeldir (1977) İmdb: 8,6

2. Dünya Savaşı Filmleri için en iyi  beğenilen ve ödül alan filmlerin başında Hayat Güzeldir geliyor. 1977 yılında vizyona giren film savaşın insanlar üzerindeki etkilerini anlatıyor. Savaş sahnelerinden ziyade sivil insanların bu süreçte yaşadıklarını anlatan duygu yoğunluğu yüksek bu film Yahudi toplama kampları ilgili gerçekleri gözler önüne seriyor.
Başrol oyuncusu bir Yahudi olan Guido bulundukları semtteki okulun güzeller güzeli öğretmeni Dora’ya aşık olur. İkilinin birbirine olan aşkına rağmen birçok engel çıksa da evlenmelerine engel olamaz. Ancak sonrasında 2. Dünya Savaşı başlar. Yahudi olan Guido’yu alırken öyle olmamasına rağmen Dora da kendi isteğiyle alınır. Trende oğluna kötü olayları yansıtmak istemeyen Guido ona bir oyun olarak durumu ifade eder.

 • Filmin Türü: Dram, Komedi
 • Süre: 122 dakika
 • Yönetmen: Tonino Delli Colli
 • Oyuncular: Roberto Benigni, Giorgio Cantarini, Nicoletta Braschi, Marisa Paredes, Horst Buchholz
 • Ödüller: En iyi yabancı film, en iyi erkek oyuncu, en iyi müzik Oscar ödülü

Schindler’in Listesi (1993) İmdb: 8,9

İkinci Dünya Savaşı’nın en azılı ülkesi Hitler öncülüğündeki Nazi Almanya’sıdır. Avrupa’daki yahudileri katleden Hitler bu soykırımı kendince makul görmektedir. Ancak buna karşı olan birçok kişi de bulunmaktadır. Polonya’da bulunan yahudileri kurtarmak isteyen Oscar Schindler buna karşı çıkan isimlerden biri olarak karşımıza çıkıyor.
Schindler’in verdiği bu insanlık mücadelesinin sinemaya uyarlanmış hali olan filmde bu süreç anlatılıyor. Oscar Schindler katledilmek üzere olan 1000 kadar yahudiyi kurtarmak ister. Bu kolay olmayacaktır. Nazilerin saldırıları ve baskıları karşısında Schindler’in Polonyalı yahudileri kurtarmasını işleyen bu film oldukça fazla duygusal anlara da sahne olmaktadır. Ayrıca insanlara insan olduğu için değer verilmesi gerektiğini oldukça çarpıcı bir şekilde işleyen film izlenmeye değer.

 • Filmin Türü: Dram, Aksiyon
 • Süre: 197 dakika
 • Yönetmen: Steven Spielberg
 • Oyuncular: Liam Neeson, Ben Kingsley, Ralph Fiennes, Embeth Davitz, Caroline Goodall

Çöküş (2004) İmdb: 8,2

2. Dünya Savaşı’nın çıkmasında büyük etkisi bulunan ve savaşın mimarı Adolf Hitler’in son zamanlarını anlatan bu film oldukça çarpıcı etkiler bırakıyor. Hitler’in yakınlarında bulunanların anılarından esinlenerek oluşturulan bu filmde Nazi Almanya’sının çöküşü anlatılmaktadır. Bundan dolayı filmin adı çöküş olarak belirlenmiştir. Almanların güç kaybettiği aşikar bir şekilde görünürken yenilgiyi kabullenmeyen Adolf Hitler’in son günlerini filmde net bir şekilde görebilirsiniz.
Düşman ordusunun Berlin Kuşatması son sürat devam etmektedir. Bu süreçte Nazi Almanya’sının lideri Adolf Hitler ise sığınağında komutanları ile birlikte durumu değerlendirmektedir. Sovyet güçlerinin Berlin’e girişi ve bunun getirdiği çatışmalarla başlayan süreçte dökülen kanlar bir hayli artmakta ve Alman ordusu güç kaybetmektedir. Hitler’in komutanları ile birlikte Sovyet güçlerine karşı yürüttüğü taktik ve sonucu kabullenişi ile intihara giden süreç anlatılmaktadır.

 • Filmin Türü: Dram
 • Süre: 155 dakika
 • Yönetmen: Oliver Hirschbirgel
 • Oyuncular: Bruno Ganz, Alexandra Mara Lara, Ulrich Mattes, Juliane Köhler, Christian Berkel

Piyanist (2002) İmdb: 8,5

2. Dünya Savaşı’nı en iyi anlatan, süreçteki soykırımları, sivillerin yaşadıkları sıkıntıları beyaz perdeye en etkili şekilde aktaran film olarak önümüze Piyanist çıkıyor. Filmin adı Nazilerin saldırısına uğrayan ünlü Piyanist Wladyslaw Szpilman’dan gelmektedir. Polonyalı yahudi Piyanistin hayatının anlatıldığı film savaş döneminde yahudilerin ve sanatçıların yaşadığı sıkıntıları işliyor. Ronald Harwod’un kitabından uyarlanan filmde Szpilman başarılı bir piyanist olarak karşımıza çıkıyor. Nazilerin Polonya’yı işgal etmesi ile başarılı sanatçı Szpilman zor günlere girecektir. Yahudi olmasına rağmen toplama kamplarına alınmaması ise büyük şansı olmuştur. Yakalanmaktan çekinen Szpilman Varşova’nın düşük profilli sokaklarına çekilir ve hayatını sürdürmeye çalışır. Szpilman üzerinden yahudilere uygulanan baskıların ve soykırımın işlendiği film izleyiciler tarafından oldukça beğenilmiştir.

 • Filmin Türü: Dram
 • Süre: 150 dakika
 • Yönetmen: Roman Polanski
 • Oyuncular: Adrien Brody, Emilla Fox, Thomas Kretschmann, Frank Finlay, Maureen Lipman

Sivastopol İçin Savaş (2015) İmdb: 7,9

2. Dünya Savaşı Filmleri, Nazilerin katliamlarına ve insanlık dışı uygulamalarına karşı mücadele eden cesur bir kadının hikayesini anlatan Sivastapol İçin Savaş filmi 2. Dünya Savaşı filmleri arasında farklı bir konuyu ele almasıyla ayrılıyor. Alışılmışın dışında bir konuyu ele alan bu filmde izleyecilerin beğenisini kazandı. Olaya farklı bir şekilde yaklaşan ve bir kadının mücadelesini anlatan başarılı film 2015 yılında vizyona girdi. 2. Dünya Savaşı’nı anlatan güncel yapımlardan olan Sivastapol İçin Savaş filminde Lyudmila adlı cesur kadının hayatı ve Nazilere karşı yürüttüğü mücadele anlatılmaktadır. Lyudmila Nazilerle birçok zorlu çarpışma girmiş ve 300’den fazla Nazi militanını öldürmüştür. Bu filmde maceradan maceraya atılarak bol aksiyona duyacaksınız. Birçok erkekten daha cesur olan Lyudmila’nın hayatını ve Nazilere karşı olan savaşta verdiği katkıları izleyebilirsiniz.

 • Filmin Türü: Dram, Romantik, Aksiyon
 • Süre: 122 dakika
 • Yönetmen: Sergey Mokritskiy
 • Oyuncular: Yulia Peresild, Nikita Tarasov, Sergey Puskepalis, Yevgeni Tsygsnov, Anatoly Kot

Güneş İmparatorluğu (1987) İmdb: 7,8

2. Dünya Savaşı Filmleri anlamında öne çıkan yönetmen Steven Spielberg’in konuyla ilgili filmlerinden biri de Güneş İmparatorluğu filmi olarak karşımıza çıkıyor. Bu konudaki filmlerin başarılı ismi Steven Spielberg bu filmde aristokrat bir ailenin çocuğunun savaş sırasında yaşadıklarını anlatıyor. 2. Dünya Savaşı konusunda farklı bir bakış açısı olan bu filmde çocukların savaştan nasıl etkilendiği anlatılıyor.Japonya’da yaşayan üst düzey bir İngiliz ailesinin küçük çocuğu olan Jim 2. Dünya Savaşı nedeniyle ailesinden ayrılarak toplama kampına götürülür. Jim Graham ergenlik dönemine toplama kampında adım atar ve zeki çocuk bulunduğu ortamı değiştirmek için birtakım işlere girişir. Bu ürkütücü ortamı bir oyun alanına dönüştürmek için çabalar. Nazilerin sert tutumları karşısında Jim Graham başarılı olabilecek midir? Çocukların gözünden 2. Dünya Savaşı’nı izlemek için oldukça cazip bu filmi tercih edebilirsiniz.

 • Filmin Türü: Dram
 • Süre: 154
 • Yönetmen: Steven Spielberg
 • Oyuncular: Christian Bale, John Malkovich, Miranda Richardson, Nigel Havers, Ben Stiller

Pearl Herbar (2001) İmdb: 6,0

2. Dünya Savaşı’nı tarihsel olarak en iyi anlatan filmlerin başında Pearl Harber gelmektedir. Savaşın özellikle ABD ve Japonya kanadındaki gelişmelerini, uygulanan stratejileri büyük bir incelikle anlatan ve gerçeğe yakın olan film önemli de bir bilgi kaynağı olarak karşımıza çıkıyor. Avrupa’ya ciddi destek veren Roosevelt’in savaşta daha etkin olma isteği ve Japonların ABD’yi saf dışı bırakma mücadelesini anlatan filmde bolca aksiyon da bulunmaktadır. Japonların bu noktadaki özel planı başarıya ulaşacak mıdır? Yoksa ABD bizzat müdahil mi olacak?

 • Filmin Türü: Dram, Tarih
 • Süre: 184 dakika
 • Yönetmen: Michael Bay
 • Oyuncular: Ben Affleck, Kate Beckinsale, Josh Hartnett, Jennifer Garner, Jon Voight

2.Dünya Savaşını Konu Alan Filmler

Tarihte büyük iz bırakmış savaşların başında gelen 2. Dünya Savaşı filmleri de oldukça ilgi çekici bulunmaktadır. Birçok ülkede farklı konuları ele alan filmler yayınlanmıştır. 2. Dünya Savaşı ile ilgili yahudilere yapılan soykırım, Nazilerin saldırganlığı, kadınların Nazilere karşı mücadelesi, çocukların ve sivillerin süreçten nasıl etkilendiklerini anlatan çeşitli yapımlar bulunmaktadır. Savaşla ilgili en çarpıcı filmleri listemizde bulunabilirsiniz. İsterseniz En iyi savaş dizileri konumuza da bakabilirsiniz. 2. Dünya Savaşı filmleri hakkında ne düşünüyorsanız belitirseniz seviniriz.

Kaynak: https://www.imdb.com

YAZAR BİLGİSİ
bidizikonusu
Herkese yabancı dizilerin konuları hakkında bilgi vermeyi amaçlayan, güncel yabancı dizi haberlerini de okuyabileceğiniz bir internet sitesi.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.