American Gods Konusu ve Oyuncuları

American Gods Konusu ve Oyuncuları

American Gods Neil Gaiman’ın aynı isimli kitabıdan uyarlanan bir dizidir. Kitapta da mitolojik öğelere çok sık yer veriliyor ve olaylar Shadow karakterinin etrafında gelişiyordu. Oldukça ilgi gören kitabın 30 dile çevirisi yapıldı ve o dönemde de televizyona uyarlanmak istendi fakat HBO tarafından başlatılan girişimler yarım kaldı. Daha sonra Starz şirketi olayı devraldı ve American Gods dizisi çekilmeye başlandı. Bizde mitoloji sevenler için oldukça uygun bir dizi olan bu dizinin American Gods Konusu ve American Gods Oyuncuları başlıkları altında detayına inmeye çalışacağız.

American Gods Konusu

Çalıştığı spor salonunda yapılan bir saldırı dolayısıyla hapise giren Shadow Moon, cezası bitince serbest bırakılır. Hapishane hayatı boyunca da tek düşündüğü karısı Laura’ya kavuşmaktır ancak hapishaneden çıkınca öğrenir ki Laura bir kazada hayatını kaybetmiştir. Daha da acısı ise Shadow’un yakın dostlarından Robbie Laura ile ilişki yaşamış ve Laura ona veda ederken kaza geçirmiştir, Robbie de onun yanında ölmüştür.

Shadow Moon karısının cenazesine gitmek için uçağa bindiğinde yanına Mr.Wednesday denen bir adam oturur ve ona ortaklık ve kendisinin koruması olmasını teklif eder. Shadow Moon ise zaten çaresiz ve hapishaneden yeni çıktığı için bu teklifi kabul eder. Mr.Wednesday dışarıdan bakıldığında dolandırıcı kılıklı bir adamdır ki öyledir de. Ancak onun asıl kişiliği Norveç mitolojisinin en önde gelen tanrılarından Odin olmasıdır. Mr.Wednesday modern tanrılarla savaşmak için güç toplamaktadır. Modern tanrıların lideri de Mr.World denen Norveç mitolojisindeki hilekar tanrı Loki’dir. American Gods konusu kısaca tanrıların savaşını anlatıyor ve bunu çok başarılı bir şekilde yapıyor.

American Gods Oyuncuları

Shadow Moon – Ricky Whittle

American Gods Oyuncuları - Shadow Moon

American Gods Oyuncuları – Shadow Moon

American Gods oyuncuları listemizin başrolü olan Shadow Moon, Amerika’da annesi tarafından yetiştirilen ve Norveç’te doğmuş bir insan. Çocukken derslerine önem veren ve çelimsiz bir çocuk olduğu için o dönemlerde arkadaşları tarafından çok dayak yemiş ve ezilmiştir. Ancak ergenlik dönemlerinde iyice irileşmiş, yüzme takımlarına katılmış ve ağırlık kaldırmaya başlamıştır. İlerleyen dönemlerde Laura ile evlenen Shadow Moon bir spor salonunda çalışmaktadır. Spor salonundaki bir saldırı sebebi ile hapise girer ve hapisteyken tek düşündüğü çıkıp eşine kavuşmaktır. Ancak acı haberi hapisten çıkınca eşinin kaza yaptığını öğrenerek duyar.

Mr.Wednesday – Ian McShane

American Gods Oyuncuları - Mr.Wednesday

American Gods Oyuncuları – Mr.Wednesday

Mr.Wednesday dizideki kadim tanrıların lideri pozisyonundadır. Norçev mitolojisinin en ünlü ve en önde gelen tanrılarından Odin’dir ve bilgeliği temsil eder. Amerika’da büründüğü insan pozisyonu bir dolandırıcıdır. Mr.Wednesday’in asıl amacı modern tanrılar ile savaştır.

Laura Moon – Emily Browning

American Gods Oyuncuları - Laura Moon

American Gods Oyuncuları – Laura Moon

Shadow Moon’un eşidir ve Shadow Laura ile eski dostu Robbie aracılığı ile tanışmıştır. Shadow hapse girince Laura Robbie ile ilişki yaşar ve onunla vedalaşacakken kaza geçirip ikisi de ölür.

Mad Sweeney – Pablo Schreiber

American Gods Oyuncuları - Mad Sweeney

American Gods Oyuncuları – Mad Sweeney

İrlandalı olan karakterimiz, üç bin yıl önce İrlanda’daki kutsal bir taşın koruyuculuğu görevini yapıyordu.

Technical Boy – Bruce Langley

American Gods Oyuncuları - Technical Boy

American Gods Oyuncuları – Technical Boy

Mr.Wednesday’in savaşmakta olduğu modern tanrılardan biridir.

Bilquis – Yetide Badaki

American Gods Oyuncuları - Bilquis

American Gods Oyuncuları – Bilquis

Dizideki kadim tanrılardan biridir.

Czernobog – Peter Stormare

American Gods Oyuncuları - Czernobog

American Gods Oyuncuları – Czernobog

Dizideki bir başka kadim tanrıdır.

Mr.World – Crispin Glover

American Gods Oyuncuları - Mr.World

American Gods Oyuncuları – Mr.World

Modern tanrıların lideridir. Norveç mitolojisindeki hilekar tanrıdır.

American Gods oyuncuları listemiz burada sona eriyor, gelin birde dizi bilgilerine ufak bir göz gezdirelim.

American Gods Konusu – Dizi Bilgileri

Tür: Mitoloji, Dram, Fantastik
Yaratıcılar: Bryan FullerMichael Green
Oyuncular:  Ricky WhittleEmily BrowningCrispin Glover
Bölüm Sayısı: 8 (1 Sezon)
Yapım Yılı: 2017
Durumu: Devam Ediyor
IMDb: 8.2

American Gods Fragmanı


.:: American Gods konusu ve American Gods oyuncuları makalemizi beğendiyseniz yorum yapmayı ve sosyal medyada paylaşmayı unutmayın. Ayrıca Narcos Konusu‘na da bakmanızı mutlaka tavsiye ederiz. ::.

Diğer Dizi Konuları

Sherlock Konusu

Person of İnterest Konusu

Limitless Dizi Konusu

Ezel Konusu

YAZAR BİLGİSİ
bidizikonusu
Herkese yabancı dizilerin konuları hakkında bilgi vermeyi amaçlayan, güncel yabancı dizi haberlerini de okuyabileceğiniz bir internet sitesi.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.