İzlenmesi Gereken Dönem Filmleri

18.04.2020
181
İzlenmesi Gereken Dönem Filmleri

Dönem Filmleri

Dünya genelinde en çok ilgi çeken ve izlenen film türlerinden biri de dönem filmleri olarak dikkat çekmektedir. Dönem filmleri; belirli bir tarihte yaşamış olan kişilerin veya yaşanan olayları konu alan film türlerine verilen isimlerdir. Kurgu ile değiştirilen filmler, oldukça kaliteli yapımlarla izleyicilerin karşısına çıkmıştır. Geçmişten günümüze sevilen ve birçok kişi tarafından izlenen dönem filmleri bulunmaktadır.

Belli bir döneme ışık tutan ve tarihi açıdan önemli bilgiler veren filmler, Türkiye’de de ilgiyle izlenmektedir. Türkiye’de hem yerli hem de yabancı dönem filmleri kategorileri bulunmaktadır. Bu kategorilerde izlenmesi gereken önemli filmler bulunmaktadır. Film severlerin beğenerek izleyeceği filmlerde her dönemin popüler ve başarılı oyuncuları rol almıştır. Birçok dönem filmi, farklı alanlarda özel ödüller kazanmıştır.İzlenmesi gereken dönem filmleri listesine hazırmısınız?

Zoraki Kral (2011) Imdb: 8,0

zoraki kral filmi

zoraki kral filmi

Son yıllarda dönem filmi kategorisi söz konusu olduğunda akla ilk gelen yapımlardan biri Zoraki Kral isimli filmdir. Biyografi, tarih ve dram türlerinde yayınlanan film, izleyiciler tarafından en çok sevilen dönem filmleri arasında yer almaktadır. Tom Hooper tarafından yönetilen film, birçok dalda ödüllere aday olmuştur. Oscar ödül törenlerine de katılan film, tam 12 dal için aday olmayı başarmıştır. En iyi film ve yönetmen gibi toplamda 4 tane ödül kazanan filmin ilgi çekici bir konusu bulunmaktadır.

İngilizlerin geçmiş yıllardaki kraliyet ailesinin anlatıldığı filmde 4.George’un kekemelik hastalığını yenmesi ve yaşadıkları etrafında olaylar gelişmektedir. Dünya genelinde beğenilerek izlenen filmin oyuncu kadrosu da oldukça ünlü isimlerden oluşmaktadır. Hem yayınlandığı yılda hem de şimdiki yıllarda sinema tarihinin en iyi filmleri arasında gösterilmeyi başaran filmin puanı da oldukça yüksektir. Zoraki Kral oyuncuları arasında Colin Firth, Helena Bonham Carter ve Derek Jacobi gibi isimler bulunmaktadır.

The Reader (2009) Imdb: 7,6

The Reader filmi

The Reader filmi

Dram ve romantik türlerinde yapılan ve en çok sevilen dönem filmleri arasında yer alan The Reader, Almanya ve ABD ortak yapımıdır. Stephen Daldry tarafından yönetmenliği yapılan filmin senaristliğini ise David Hare üstlenmiştir. 2008 yılında yapılan ve 2009 yılında vizyona giren filmin konusu 2.Dünya Savaşı sonlarında geçmektedir. Almanya’da ki bir gencin tesadüf eseri tanıştığı bir kıza duyduğu aşkın anlatıldığı filmde oldukça dramatik sahneler bulunmaktadır.

Micheal ve Hanna karakterleri arasında gelişen aşk öyküsü, uzun yıllar boyunca devam etmektedir. Savaşın ardından 8 sene geçtikten sonra tekrar karşılaşan ikilinin başından çeşitli olaylar geçecektir. 2 saat 4 dakika süren filmde önemli oyuncular rol almıştır. Hem ABD hem de Alman sinemasının ünlü isimlerinin rol aldığı yapım, birçok kişinin favori filmleri arasında yer almayı başarmıştır. Filmin oyuncuları arasında Kate Winslet, Ralph Fiennes ve Bruno Ganz gibi isimler bulunmaktadır.

İftarlık Gazoz (2016) Imdb:7,4

İftarlık Gazoz filmi

İftarlık Gazoz filmi

Yabancı dönem filmlerini olduğu gibi yerli dönem filmlerini de oldukça fazla sayıda kişi izlemiştir. Birçok kişi tarafından beğenilmeyi başaran ve uzun yıllar geçse de adından söz ettiren birçok yerli dönem filmi bulunmaktadır. Bu filmlerden biri de 2016 yılında vizyona giren İftarlık Gazoz isimli filmdir. Özgün ve ilginç konusunun yanında ünlü oyuncu kadrosuyla da dikkat çeken film, Türk sinemasının en güzel dönem filmlerinden biri olarak öne çıkmaktadır.

Film, 1970 yıllarında bir Ege kasabasında geçmektedir. İlkokulu bitiren Adem, yaz aylarında çalışıp para kazanmak istemektedir. Bunun için gazoz satan bir ustanın yanında işe girer. Ramazan ayında hem oruç tutmak hem de çalışmak isteyen Adem’in başından çeşitli olaylar geçecektir. Muğla ilinde çekilen filmde oldukça dramatik sahneler de bulunmaktadır. Başrollerinde Cem Yılmaz ve Berat Efe Parlar’ın bulunduğu filmde Ümmü Putgül, Okan Avcı ve Greta Fusco gibi isimler de rol almıştır. Filmin yönetmen ve senaristi ise Yüksel Aksu’dur.

Savaş Atı (2011) Imdb: 7,2

Savaş Atı filmi

Savaş Atı filmi

Dönem filmleri söz konusu olduğunda sıklıkla bulunan türlerden biri de savaş türüdür. Savaş konulu filmler, belli bir dönemi ve tarihi anlattığı için oldukça ilgi çekicidir. İzlenmesi gereken dönem filmleri kategorisinde birçok savaş filmi de bulunmaktadır. Bu filmlerden biri olan Savaş Atı isimli film 2011 yılında vizyona girmiştir. Dram ve savaş türlerinin ağır bastığı dönem filminin yönetmenlik koltuğunda Steven Spielberg oturmaktadır.

Lee Hall ve Richard Curtis tarafından senaryosu yazılan film, dünya genelinde merakla ve beğenilerek izlenen filmler arasında yer almayı başarmıştır. 1. Dünya Savaşı’nda geçen filmde Albert isimli bir gencin Joey isimli bir at ile kurduğu dostluk anlatılmaktadır. Savaş yüzünden ayrılmak zorunda kalan iki dostun yaşadıkları ve savaşın izlerinin aydınlatıldığı film, tarihi bilgilere de sıklıkla yer veriyor. Lider dönem filmleri arasında gösterilen filmin oyuncuları arasında Emily Watson, Eddie Marsan ve Benedict Cumberbatch gibi isimler bulunmaktadır.

Beynelmilel ( 2006) Imdb: 7,2

Beynelmilel filmi

Beynelmilel filmi

Türk sinema tarihinin en önemli yapımlarından biri de Beynelmilel isimli filmdir. 2006 yılında vizyona giren filmin yönetmenlik koltuğunda Sırrı Süreyya Önder oturmaktadır. Dram ve komedi türlerinde yapılan film, 2000’li yılların en iyi yerli dönem filmlerinden biri olarak gösterilmektedir. Filmin çekimleri Adana ilinde yapılmıştır. Oldukça dramatik bir öyküsü bulunan filmin konusu Güney bölgelerde geçmektedir.

1982 yılında yaşanan olayların anlatıldığı filmde askeri yönetimin izleri bulunmaktadır. Dönemin şartlarında insanların yaşantısı ve sanat yapmanın zorluğunun anlatıldığı filmde tarihi bilgiler de bulunmaktadır. Dönemin baskısına rağmen müzikle ilgilenen bir grubun ve müzisyenlik yapan Abuzer isimli karakterin kızı Gülendam ile yaşadıkları anlatılıyor. Bahri Beyat, Cezmi Baskın, Özgü Namal ve Nazmi Kırık dizinin oyuncuları arasında yer alıyor.

Hayat Güzeldir (1997) Imdb: 8,6

Hayat Güzeldir filmi

Hayat Güzeldir filmi

Yaklaşık 25 yıl önce vizyona girmiş olsa da hala ilgiyle izlenen dönem filmlerinden biri Hayat Güzeldir isimli filmdir. Orijinal ismi La vita e bella olan film, İtalyan yapımıdır. Roberto Benigni tarafından yönetilen filmde dram sahneleri oldukça fazladır. Romantik ve dram türlerinde yapılmış olan film yaklaşık olarak 2 saat sürmektedir. Dönemin başarılı ve ünlü oyuncularının rol aldığı yapım, izlenmesi gereken dönem filmlerinden biridir.

1930’lu yıllardaki İtalya’yı anlatan filmde, Guido isimli karakter ve yaşadığı öykü anlatılmaktadır. Aşık olduğu kızla evlenen Guido, dönemin şartlarına rağmen hayatta kalmaya çalışacaktır. Yahudilerden kaçmak için çeşitli maceralara girecek olan ailenin başına çeşitli dramatik olaylar gelecektir. Türkiye’de de oldukça fazla izleyici kitlesine ulaşan dönem filminin oyuncuları arasında Roberto Benigni, Nicoletta Braschi ve Giustino Durano gibi isimler bulunmaktadır.

Kelebeğin Rüyası (2013) Imdb: 7,8

Kelebeğin Rüyası filmi

Kelebeğin Rüyası filmi

Yılmaz Erdoğan yönetmenliğinde çekilen filmler her zaman izleyiciler tarafından beğenilmeyi başarmıştır. Son dönemlerin en çok sevilen dönem filmlerinden biri de yine Yılmaz Erdoğan tarafından çekilen Kelebeğin Rüyası isimli filmdir. Oldukça ünlü oyuncuların rol aldığı film, yayınlandığı dönem ülke genelinde ses getirmiştir. Biyografi ve dram türlerinin baskın olduğu yapım, 2 saat 18 dakika sürmektedir.

Aşk ve hayat arasındaki ilişkininin yansıtıldığı film, İkinci Dünya Savaşı dönemlerinde geçiyor. Dönemin şartlarında aşk öyküsü yaşayan iki karakterin hayatının anlatıldığı film aynı zamanda bir biyografi filmi olma özelliği de taşıyor. Yayınlandığı günlerden sonra çeşitli ödüllere aday olan filmin oyuncu kadrosunda Kıvanç Tatlıtuğ, Farah Zeynep Abdullah, Mert Fırat ve Belçim Bilgin gibi isimler bulunuyor. Yönetmenliği üstlenen Yılmaz Erdoğan aynı zamanda oyuncu olarak da rol alıyor.

Boleyn Kızı (2008) Imdb: 6,7

Boleyn Kızı filmi

Boleyn Kızı filmi

En çok beğenilen dönem filmleri listesinde bulunan filmlerden biri de Boleyn Kızı isimli filmdir. 2008 yılında vizyona giren film, dram türünün ağır bastığı bir yapım olarak dikkat çekmektedir. Yaklaşık 2 saat süren film, ABD ve İngiltere ortak yapımıdır. Justin Chadwick tarafından yönetmenliği yapılan filmde hem Amerika hem de İngiltere sinemasının başarılı oyuncuları rol almaktadır. Peter Morgan tarafından senaryosu yazılan film, Türkiye’de de sevilen dönem filmleri arasına girmeyi başarmıştır.

Orijinal ismi The Othe rBoleyn Girl olan film, İngiltere kraliyet ailesini anlatmaktadır. İngiltere
sarayında geçen filmde Mary isimli bir kız bulunmaktadır. İngiliz kraliyet sarayına henüz 14 yaşında giriş yapan kız ile kral arasında aşk öyküsü yaşanacaktır. Zaman geçtikçe açığa çıkacak aşkın önüne geçmeye çalışan kişiler bulunmaktadır. Bu kişilerden biri de Mary’nin kardeşi olan Anna’dır. Natalie Portman, Scarlett Johansson, Eric Bana ve Jim Sturgess gibi isimler filmde rol almaktadır.

Toprağın Çocukları (2012) Imdb: 6,3

Toprağın Çocukları filmi

Toprağın Çocukları filmi

Türkiye’nin tarihi geçmişini anlatan yerli dönem filmlerinden biri de Toprağın Çocukları isimli filmdir. Yayınlandığı dönemden itibaren birçok kişinin ilgisini çeken ve tarihin tozlu sayfalarını anlatan filmde güzel bir kurgu bulunmaktadır. Dilşah Özdinç tarafından senaryosu yazılan filmin yönetmenliğini Ali Adanan Özgür üstlenmiştir. 2012 yılında vizyona giren filmde Türk sinemasının ünlü isimleri görev almıştır.

Türkiye Cumhuriyetinin kurulmasından sonra açılan Köy Enstitülerinin öyküsünün anlatıldığı filmde tarihi olaylar yaşanmaktadır. 1935’li yıllarda geçen filmde eğitim hayatında yaşanan olaylar anlatılmıştır. Yaşanacak devrimin eğitim üzerinden geçtiğini düşünen kişilerin verdiği mücadelenin anlatıldığı film tam bir dönem filmi olarak gösterilebilir. Yerli dönem filminde; Ufuk Bayraktar, Erkan Can, Menderes Samancılar ve Şebnem Sönmez gibi isimler rol almıştır.

The Duchess (2008) Imbd: 6,9

The Duchess filmi

The Duchess filmi

2008 yılında vizyona giren dönem filmi olan The Duchess birçok ülkenin ortak yaptığı bir filmdir. Fransa, İngiltere, İtalya ve ABD ortak yapımı olan filmde birçok ünlü oyuncu rol almıştır. Dünya genelindeki ülkelerde beğenilen dönem filmlerden biri olmayı başaran filmin yönetmenliğini Saul Dibb üstlenmiştir. Film 18.yüzyıl sonlarında geçmektedir. Dönemin şartlarında oldukça güzel bir kadın olan Düşeş Georgiana ve yaşadıklarının anlatıldığı filmde romantik aşk öyküsü de
bulunmaktadır.

Politika insanı olan Georgiana, siyaset hayatına aşkı karıştırılmasıyla başarısızlık yaşayacaktır. Karmaşık olayların yaşandığı yapım, başarılı dönem filmleri arasına gösterilmektedir. Jeffrey Hatcher tarafından senaryosu yazılan film yaklaşık olarak 1 saat 50 dakika sürmektedir. Filmde Keira Knightley, Charlotte Rampling ve Dominic Cooper gibi isimler rol almaktadır.

The Pianist (2002) Imbd: 8,5

The Pianist filmi

The Pianist filmi

Dünyada ki sinemaseverlerin en çok sevdiği filmler arasına yer alan ve birçok kategoride lider yapımlar arasına olan The Pianist, en güzel dönem filmlerinden biridir. 2003 yılında vizyona giren film yaklaşık olarak 2 saat 30 dakika sürmektedir. Savaş, biyografi ve dram türlerinin de işlendiği film bazı ülkelerin ortak yapımıdır. Roman Polanski tarafından yönetilen filmde Wladyslaw Szpilman isimli bir piyanistin hayatı ve yaşadıkları anlatılmaktadır.

2.Dünya savaşı sırasında geçen olaylarda ünlü piyanist 27 yaşındadır. Yahudiler tarafından ailesiyle birlikte farklı şehirlere sürülen genç adam, barlarda çalışmaya başlamıştır. Ailesini savaş kamplarından kurtaran piyanistin yaşadığı dramatik olaylar oldukça ilginç bir şekilde beyaz perdeye aktarılmıştır. Ünlü oyuncuların rol aldığı filmde farklı ülkelerden oyuncular bulunmaktadır. Adrien Brody, Thomas Krestchmann ve Emlia Fox gibi isimler dizinin önemli oyuncuları arasına yer almaktadır.

Eve Dönüş (2006) Imbd: 6,8

Eve Dönüş filmi

Eve Dönüş filmi

Türk sinema tarihindeki önemli yapımlardan biri de Ömer Uğur tarafından yazılan ve yönetilen Eve Dönüş isimli filmdir. Dönem filmleri listesinde yukarı sıralarda olan yapım, 2006 yılında vizyona girmiştir. Eski dönemlerde yaşanan darbe olaylarının anlatıldığı film, tarihin karanlık sayfalarına ışık tutmaktadır. Dizide rol alan oyuncular, sinema tarihinin tanıdık ve başarılı isimlerinden oluşmaktadır.

Filmde yer alan Esma ve Mustafa karakterleri 5 yıldır evlilik yaşamaktadır. Görkem isimli kızlarıyla birlikte mütevazi bir hayat yaşayan ailenin ekonomik sorunları bulunmaktadır. Darbenin gerçekleşmesinin ardından çeşitli zorluklar yaşayan ailenin başından dramatik olaylar geçecektir. Sibel Kekilli ve Mehmet Ali Alabora tarafından başrolleri paylaşılan filmde Savaş Dinçel ve Altan Erkekli gibi isimler de rol almaktadır.

Gladyatör ( 2000) Imbd: 8,5

Gladyatör filmi

Gladyatör filmi

Savaş konulu filmler, her dönemin film severlerinin ilgisini çekmeyi başarmıştır. Aksiyon, macera ve dram türlerinde yapılan dönem filmi Gladiator, 2000 yılında vizyona girmiştir. ABD ve İngiltere ortak yapımı olan film, 2 saat 35 dakika sürmektedir. Ridley Scott tarafından yönetilen film, birçok kişinin favori filmler listesine girmeyi başarmıştır. Roma İmparatorluğu dönemlerini anlatan filmde General Maximus isimli bir savaşçının yaşadıkları anlatılmaktadır.

Yaşanan çeşitli olaylardan sonra ailesi katledilen Maximus, yıllar sonra intikamını almak için tekrar ringe çıkacaktır. Birçok dövüş ve aksiyon sahnesinin bulunduğu film, dönem filmleri arasında öne çıkmayı başarmıştır. Filmde rol alan oyuncular dönemin ünlü isimlerin oluşmaktadır. Russell Crowe, Djimon Hounsou ve David Hemmings gibi isimler filmin önemli oyuncuları arasına yer almaktadır.

Kefaret ( 2007) Imbd: 7,8

Kefaret filmi

Kefaret filmi

Başarılı ve sevilen dönem filmleri kategorilerinin lider filmleri içinde İngiltere yapımı filmler yoğunluktadır. Oldukça başarılı dönem filmleri yapan İngiliz sinemasının ürünlerinden biri de Kefaret isimli filmdir. Orijinal ismi Atonement olan film, 2007 yılında vizyona girmiştir. İngiltere ve Fransa ortak yapımı olan filmin yönetmenlik koltuğunda Joe Wright bulunmaktadır. 1935 yılında geçen filmde dramatik bir aşk öyküsünün tarihi izleri beyaz perdeye yansıtılmıştır.

Henüz 13 yaşında olan Briony Tallis, bir gün ablasını izlerken farklı olaylarla karşılaşır. Robbie, Cecila ve Briony isimli karakterlerin başından geçen olayların anlatıldığı filmde birçok gizemli sahneler bulunmaktadır. Utanç, günah ve kefaret gibi konuların işlendiği filmde özgün ve ilginç olaylar yaşanmaktadır. Filmde daha önce birçok başarılı yapımda rol almış oyuncular bulunmaktadır. Keira Knightley, James Mc Avoy, Anthon Minghella ve Benedict Cumberbatch gibi isimlerin rol aldığı film, izlenmesi gereken dönem filmleri arasına gösterilebilir.

En Çok Sevilen Dönem filmleri

Dönem filmleri kategorisindeki filmler, birçok farklı kategorinin de lider filmleri arasına yer almaktadır. Tarihin sayfalarına ışık tutan filmler, her dönem yüksek izleyici kitlesine ulaşmayı başarmıştır. Sinema sektörü, tarihi olayların sık sık anlatıldığı sektörler arasında yer almaktadır. Özellikle; ABD, İngiltere ve Fransa gibi ülkeler, belirli tarihi dönemlere ait filmler yapmaktadır. Dönem filmlerinde genellikle romantizm, dram ve savaş gibi unsurlar ağır basmaktadır. Sinema sektörünün ünlü isimlerinin yer aldığı dönem filmleri Türkiye’de de birçok kişi tarafından izlenmektedir.

Dönem filmlerini diğer film kategorilerinden ayıran çeşitli özellikler bulunmaktadır. Eski dönemi anlatan filmler, her dönemin izleyicileri tarafından merak edildiği için zaman geçse de izlenmeye devam etmektedir. İzleyicileri sıkmayan ve merak uyandıran dönem filmlerinde tarihi ve biyografik bilgiler sık sık yer almaktadır. Türk sinemasında da dönem filmi kategorisinde öne çıkan ve ödül alan birçok yapım bulunmaktadır. Türk sinemaseverlerin en çok sevdiği film türleri arasında dönem filmleri bulunmaktadır.

ETİKETLER:
YAZAR BİLGİSİ
bidizikonusu
Herkese yabancı dizilerin konuları hakkında bilgi vermeyi amaçlayan, güncel yabancı dizi haberlerini de okuyabileceğiniz bir internet sitesi.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.