Nerde O Gençlik: En iyi Gençlik Filmleri [Aşk, Okul]

15.04.2020
606
Nerde O Gençlik: En iyi Gençlik Filmleri [Aşk, Okul]

En çok tercih edilen en iyi gençlik filmleri listesini konuları ile birlikte sizler için listeledik. Dikkat Aşk, lise ve üniversite içerir.

Aşk,Okul Kokan En iyi Gençlik Filmleri

Dünyada en fazla ilgi gören film kategorilerinden biri de gençlik filmleridir. Farklı konular üzerinde geçen gençlik türü filmler, birçok kişinin ilgisini çekmeyi başarmıştır. Genellikle okul ve tatil yerlerinde geçen filmlerde eğlenceli sahneler olduğu gibi zaman zaman dramatik sahneler de bulunmaktadır. Renkli ve önemli karakterleriyle yapılan en iyi gençlik filmleri, uzun zamandır hem ülkemizde hem de başka ülkelerde sevilerek izlenmektedir.

Son zamanlarda oldukça kaliteli bir şekilde yapılan ve yüksek izleyici kitlesine ulaşan film türleri arasında gençlik filmleri de bulunmaktadır. Üniversite veya lise çağında olan gençlerin yaşadıkları duyguları ve başlarında geçen olayları anlatan filmler, özellikle genç izleyiciler tarafından beğenilerek izlenmiştir. IMDB puanı yüksek olan ve film severlerin mutlaka izlemesi gereken çeşitli gençlik türü yapımlar vardır.

3 Idiots ( 3 Aptal ) – (2009) Imdb: 8,4

3 Idiots

3 Idiots filmi

Hem Türkiye’de hem de yabancı ülkelerde oldukça yüksek bir izleyici kitlesine ulaşan ve dünya çapında ses getiren Hint yapımı 3 Idiot, başarılı bir gençlik filmidir. İzleyicilerden yüksek puan almayı başaran filmde Hindistan’da ki eğitim sistemini beğenmeyen ve sisteme karşı bir araya gelen 3 gencin yaşadıkları anlatılıyor. Oldukça eğlenceli sahnelerin bulunduğu yapımda eleştirel düşünme imkanı bulan izleyiciler oldukça memnun olarak ayrılıyor.

Genel olarak komedi türünde yapılan ama gençlik filmi de olan filmin vizyon tarihi ise 2009 yılıdır. Rajkumar Hirani ve Abhijit Loshi tarafından yönetmenliği yapılan filmde önemli oyuncular rol almaktadır. Bolywood sinemasının tanınan isimlerinin rol aldığı filmde, AamirKhan, Mona Singh ve Madhavan gibi ünlü oyuncular bulunmaktadır.

Ölü Ozanlar Derneği (1989) Imdb: 8,1

Ölü Ozanlar Derneği

Ölü Ozanlar Derneği

Kitap uyarlaması olan filmler, çoğu zaman geniş kitlelere hitap etmeyi başarmış ve beğenilmiştir. Gençlik türü filmler söz konusu olduğunda akla ilk gelen yapımlardan biri de 1989 yılında vizyona giren Ölü Ozanlar Derneği isimli filmdir. Kitap uyarlaması olan film, üniversite çağına gelmiş ve sınava girecek olan bir grup yatılı eğitim alan erkek öğrencinin yaşadıklarını konu almaktadır.

Öğrencilerin yaşadıkları stres, aile ve okul yönetiminin çocuklar üzerinde kurduğu baskı gibi konuların işlendiği filmde eleştirel yönlü sahneler de bulunuyor. Okuldaki bir öğretmenin öğrencilere etki etmesiyle başlayan olaylar, birçok izleyicinin komedi ve dramı bir arada yaşamasını sağlıyor. Gençlik film tutkunlarının özellikle izlemesi gereken filmin yönetmenlik koltuğunda Peter Weir oturuyor.

Stand By Me (1996) Imdb: 8,1

Stand By Me

Stand By Me

Her ne kadar son yıllarda başarılı ve sevilen gençlik türü filmler yapılmış olsa da eski yıllarda yapılmış olan filmler hala izlenebilirliğini koruyor. Başarılı konusu ve oyuncularıyla uzun yıllardır birçok kişi tarafından izlenen gençlik filmlerinden biri de StandBy Me isimli yapımdır. Staphen Hawking tarafından yazılan kısa bir öykünün uyarlaması olan filmde macera ve dram türleri de sık sık işlenmiştir.

Kayıp bir çocuğu aramak için yollara düşen çocukların yaşadıklarının anlatıldığı filmde aksiyon dolu sahnelerde bulunmaktadır. Maceralı ve tehlikeli bir yolculuğa düşen çocuklar, aradıklarını bulana kadar farklı olaylar yaşayacaktır. Arkadaşlık, macera, dram ve gençlik gibi konuların ve türlerin anlatıldığı filmde yönetmenliği Rob Reiner yapmaktadır. Dizinin başrol oyuncuları arasında Wil Wheaton, Corey Feldman ve River Phoenix gibi isimler yer almaktadır.

Amerikan Pastası (1999) Imdb: 7,9

Amerikan Pastası

Amerikan Pastası

Her dönem başarılı gençlik filmlerinin yer aldığı Amerikan sinemasında, bu türün en önemli yapımlarından olan Amerikan Pastası isimli film serisi dikkat çekmektedir. Birçok serisi bulunan film, gençlik türünü başarılı bir şekilde işlediği için dünya genelinde yüksek sayıda izleyici kitlesine ulaşmıştır. Filmin ilk serisi 1999 yılında yayınlanmış ve yönetmenliği Paul Weitz ve Chris Weitz birlikte üstlenmiştir.

Amerika’da yaşayan dört tane genç, kızlarla nasıl iletişim kuracaklarını ve onlarla nasıl yakınlık kuracaklarını bilmemektedir. Erkeklere göre daha tecrübeli olan dört tane genç kız, erkeklerle komik ve ilginç olaylar yaşayacaktır. Cinsellik sahnelerinin yoğun olduğu filmde yaş sınırı bulunmaktadır. Gençlik ve komedi türlerinin başarılı yapımlarından olan film serisi, bu türün tutkunları için izlenmesi gereken yapımlar arasında yer almaktadır.

Gençlik Ateşi (2000) Imdb: 7,4

Gençlik Ateşi

Gençlik Ateşi

İsminden de anlaşıldığı üzere gençlik türünde yapılmış bir film olan Gençlik Ateşi, 2000 yılında vizyona girmiştir. Komedi türünün de oldukça ağır bastığı filmde lisede öğrenim gören ve amigoluk yapan gençlerin yaşadıkları anlatılmaktadır. San Diego şehrinde yaşayan amigoların kazandıkları başarılar ve yaşayacakları ilginç olayların anlatıldığı yapım, birçok ülkede sevilen gençlik türü filmler arasına girmeyi başarmıştır.

Komedi ve gençlik türlerinde yapılmış olan filmin yönetmenliğini Peyton Reed üstlenmiştir. Jessica Bendingerin senaristlik yaptığı filmde bir dönemin sevilen ve tanınan oyuncuları rol almıştır. Jesse Vradford, Eliza Dushku ve Gabrielle Union gibi ünlü oyuncuların rol aldığı film, Türkiye’de en fazla izlenen gençlik filmlerinden biri olarak dikkat çekmektedir.

Hannah Montana: The Movie (2009) Imdb: 6,5

Hannah Montana

Hannah Montana

Yakın tarihte vizyona girmiş filmlerden olan Hannah Montana: The Movie isimli film, başarılı bir gençlik filmi olarak dikkat çekiyor. 1 saat 42 dakika süren filmde Miley Stewart isimli karakterin okul hayatında yaşadıkları ve arkadaşları arasındaki ilişki anlatılıyor. Popülerlik, şöhret ve hayal kırıklıkları gibi konuların sık sık işlendiği filmde birçok tür bulunuyor. Müzikal, komedi, dram, romantik ve aile gibi birçok türün bulunduğu filmde asıl olarak gençlik türü bulunuyor.
Hannah Montana ve yaşadığı eğlenceli olayların anlatıldığı filmde romantik sahneler de bulunuyor. Peter Chelsom tarafından yönetmenliği yapılan filmin senaristlik koltuğunda Daniel Berendsen oturuyor. Yayınlandığı yıllarda kendi ülkesinde ve dünya genelinde izlenmeyi başaran filmde Tyra Banks, Heather Locklear, Melora Hardin ve Miley Cyrus gibi birçok tanınmış isim rol alıyor.

High School Musical (2006) Imdb: 7,1

High School Musical

High School Musical

2006 yılında yayınlanan ve oldukça ilgi çeken bir yapım olan High School Musical, gençlik kategorisinin bilinen filmlerinden biridir. Dünya genelinde geniş izleyici kitlesine ulaşan yapım, tam olarak bir gençlik filmi olarak gösterilebilir. Okulda geçen olaylarda basketbol takımının kaptanı ve üyeleri arasında geçen olaylar anlatılmaktadır. Okul hayatının ve hayallerinin peşinden koşan gençlerin yaşadıklarının anlatıldığı filmde oldukça güzel sahneler bulunmaktadır.
Sadece gençlik türüyle sınırlı kalmayıp birçok türde yapılan filmde dram, komedi, romantik ve aile gibi türler de dikkat çekmektedir. Hem eğlenmek hem de dram yaşamak isteyen izleyiciler, High School Musical isimli filmi izleyebilirler. Güzel müzik ve dans sahnelerinin de çoğunlukta olduğu dizinin yönetmenliğini Kenny Ortega üstlenmiştir. Filmin önemli oyuncuları arasında Zac Efron, Ashley Tisdale ve Vanessa Hudgens gibi isimler bulunmaktadır.

Başka Bir Külkedisi Masalı (2008) Imdb: 7,4

Başka Bir Külkedisi Masalı

Başka Bir Külkedisi Masalı

Cinderalla, hem sinema hem de tiyatro dünyasının en köklü yapımlarından biridir. Edebiyat ürünü olan ve yıllardır farklı yapımlara uyarlanan öğenin uyarlandığı yeni bir yapım olan Başka Bir Külkedisi Masalı, 2008 yılında vizyona girmiştir. Komedi ve romantik türlerinin bulunduğu film aslında bir gençlik filmidir. Ünlü yönetmenlerin ve oyuncuların görev aldığı film, Türkiye’de de birçok kişi tarafından izlenmiştir.

Masalın günümüz dünyasına uyarlanması olan filmde ilgi çekici sahneler ve güzel müzikler de bulunuyor. Gençlik tarzı filmler arasında dikkat çeken yapımda KatharineIsabelle, Rick Gomez ve Jane Lynch gibi ünlü isimler yer alıyor. 2004 yılındaki aynı tür filmin devamı olan yapımın yönetmenliğini ise Daman Santostefano ve Mark Rosman üstleniyor. Erik Patterson ve Leigh Dunlap tarafından senaristliği yapılan filmin yüksek bir IMDB puanı bulunuyor.

Sınav (2006) Imdb: 7,9

Sınav

Sınav

Yiğit Güralp tarafından senaryosu yazılan Sınav isimli film, Türk sinema tarihinin en başarılı yapımlarından biri olarak dikkat çekmektedir. Birçok izleyici tarafından favori olarak gösterilmeyi başaran ve vizyona girdiği tarihten bu yana çok sayıda izlenen filmin yönetmenliğini ise ünlü yönetmen Ömer Faruk Sorak üstlenmiştir. Gençlik türü yerli filmler arasında olan Sınav, ilginç konusuyla ve dikkat çekici sahneleriyle izlenmesi gereken filmlerden biridir.

Filmin konusu isminden de anlaşılacağı üzere sınavlar ve sınav sistemidir. Gençlerin sınav dönemlerinde yanlış bir şekilde yarıştırılmasını eleştirel bir şekilde anlatan filmde Türk sinemasının usta oyuncuları rol almıştır. Komedi, dram ve psikolojik türlerinin de ağır bastığı filmde yazılı sorularını ele geçiren bir grubun yaşadıkları olaylar anlatılmıştır. Filmin önemli oyuncuları arasında Hümeyra Akbay, Altan Erkekli, Güven Kıraç ve Kadir Çöpdemir gibi isimler bulunmaktadır.

Bunu Resmet (2008) Imdb: 7,1

Bunu Resmet

Bunu Resmet

Gençlik filmleri kategorisinde izlenmesi gereken filmler arasında yer alabilecek yapımlardan biri de Bunu Resmet isimli filmdir. Ünlü oyuncu kadrosuyla dikkat çeken filmin yönetmenliğini Stephen Herek üstlenmiştir. 2008 yılında vizyona giren ve geniş izleyici sayısına ulaşan gençlik filmleri arasına girmeyi başaran filmin senaristliğini ise Temple Mathews yapmıştır. Gençlik filminde romantik ve komedi türleri de bulunmaktadır.

Filmin asıl karakteri Mandy isimli bir kızdır. Okulda geçen filmde Mandy karakteri ve çevresindekilerin yaşadıkları olaylar ve kişisel farklılıklar anlatılmaktadır. Popüler bir kız olmayan ve içine kapanmış bir yapıya sahip olan Mandy, kendisinin tam zıttı olan Drew’e aşık olur. Mandy’nin aşk maceralarının anlatıldığı filmde oldukça komik sahneler de bulunmaktadır. Filmin oyuncuları arasında Ashley Tisdale, Kevin Pollak, Robbie Amell ve Maxim Roy gibi isimler bulunmaktadır.

Çılgın Dersane Kampta (2008) Imdb:6,5

Çılgın Dersane Kampta

Çılgın Dersane Kampta

2008 yılında vizyona giren gençlik filmlerinden olan Çılgın Dersane, izleyicileri kahkahaya boğan yapımlardan biridir. Yerli film kategorisinin önemli yapımlarından olan filmin türleri gençlik ve komedi şeklindedir. Ünlü yönetmen Faruk Aksoy tarafından yönetilen filmde oldukça ünlü isimler rol almaktadır. Yeşilçam’ın ünlü ismi Cüneyt Arkın’ın da rol aldığı film, Türkiye genelinde geniş izleyici sayısına ulaşmayı başarmıştır.

Antalya ilinde düzenlenen bir yarışmayı kazanan dershanenin öğrencileri ve öğretmenleri arasında geçen olayların anlatıldığı filmde birçok komik sahne bulunmaktadır. Öğrencilerin sınav stresini atması için kampa götürülmesi ile değişik maceralar yaşanacak ve izleyicilerin güleceği sahneler yaşanacaktır. Filmin oyuncu kadrosunda Cüneyt Arkın, Faruk Aksiyon, Berke Hürcan, Sibel Tüzün, Duygu Çetinkaya ve Simge Tertemiz gibi birçok ünlü isim bulunmaktadır.

Masumiyetin İntiharı (1999) Imdb: 7,8

Masumiyetin İntiharı

Masumiyetin İntiharı

Gençlik filmlerinde baskın olan başka türlerde olabilmektedir. Farklı türler ile birlikte yapılan ve ilginç konuların olduğu filmler daha çok izlenmektedir. Her ne kadar dram ve gizem türlerinde yapılmış olsa da gençlik filmleri kategorisine alınabilecek filmlerden biri de Masumiyetin İntiharı isimli filmdir. 1999 yılında vizyona giren filmin ilgi çeken bir konusu bulunmaktadır. Filmin yönetmenliğini ve senaristliğini Sofia Coppola üstlenmiştir.

Diğer filmlere göre kendine özgü bir konusu ve farklı sahneleri bulunan film ABD yapımıdır. Her ne kadar uzun yıllar önce vizyona girmiş olsa da günümüzde de ilgiyle izlenmeye devam eden gençlik filmlerinden biridir. Çocukların kızlarla dost olup cinsellik ve kadınlık hakkında elde ettikleri bilgi ve tecrübenin gizemli bir şekilde aktarıldığı filmde farklı isimler rol almaktadır. Kirsten Duns, Josh Harnett, Kathleen Turner ve Michael Pare filmin önemli oyuncuları arasındadır.

Kimsenin İran Kedilerinden Haberi Yok (2009) Imdb: 8,1

Kimsenin İran Kedilerinden Haberi Yok

Kimsenin İran Kedilerinden Haberi Yok

Ünlü İranlı yönetmen Bahman Ghobadi tarafından yönetilen Kimsenin İran Kedilerinden Haberi Yok isimli film, gençlik kategorisinin en değerli yapımlarından biridir. İlgi çekici ve merak uyandıran bir konusu olan filmde güzel müziklerde bulunmaktadır. İsminden de anlaşıldığı gibi farklı ve özgün bir konusu olan filmin oyuncu kadrosu İranlı isimlerden oluşmaktadır.

Tahran şehrinde geçen filmde müzik sanatıyla uğraşan Ashkan ve Negar isimli gençlerin yaşadığı olaylar anlatılmaktadır. Londra’da konser vermek için hazırlık yapan gençlerin karşısına türlü türlü problemler çıkacaktır. Yolculuk yapmak için vize alamayan kişilerin yaşadığı olayların anlatıldığı filmde özgürlük konusuna sık sık vurgu yapılmıştır. Filmin oyuncu listesinde Hamed Behdad, Nemah Haghighi ve Ashkan Koshanejad gibi isimler bulunmaktadır.

Gün Doğmadan Önce (1995) Imdb:8.1

Gün Doğmadan Önce

Gün Doğmadan Önce

Vizyona giriş tarihinden 25 yıl geçmiş olsa da hala izlenen ve beğeni kazanan gençlik filmlerinden biri de Gün Doğmadan Önce isimli filmdir. 1995 yılında vizyona giren filmde, dram ve romantik türleri de bulunmaktadır. Dramatik sahneleri gençlik kategorisinde sunan film oldukça ilgi çekicidir. Birçok film severin ilişini çeken ve gençlerin beğenisini kazanan filmin puanı da yüksektir.

Avrupa’nın farklı şehirlerinde tren gezisi yapan bir gencin aradığı aşk bulmasının anlatıldığı dizide ünlü oyuncular rol almaktadır. Celine ve Jessie isimli karakterlerin birbirleriyle karşılaşıp aşk dolu bir öykü yaşamasının anlatıldığı filmde farklı farklı şehirler bulunmaktadır. 90’lı yılların en kaliteli gençlik filmlerinden olan yapımın yönetmenliğini Richard Linklater üstlenmiştir. Filmin oyuncu kadrosunda Ethan Hawke, Julie Delpyi ve AndreaEckert gibi isimler bulunmaktadır.

Sing Street (2016) Imdb:8.0

Sing Street

Sing Street

Müzik ve gençlik temalı filmlerden biri olan Sing Street, beğeni kazanan yapımlardan biridir. Yakın tarihte yapılan ve dünya genelinde beğenilen film, Türkiye’de de birçok kişi tarafından izlenilmiş ve beğenilmiştir. İrlandalı yönetmen tarafından yapılan filmde oldukça eğlenceli müzik ve dans sahneleri de bulunmaktadır.

Filmin yönetmenliğini üstlenen John Carney, daha önce benzer temalı filmler ile izleyicilerin beğenisini kazanmayı başarmıştır. Gençlik filmi kategorisini seven kişilerin beğeneceği filmlerden olan Sing Street isimli yapımda Ferdia Walsh, Lucy Boynton ve Jack Reyno gibi birçok isim rol almıştır.

Saksı Olmanın Faydaları (2013) Imdb:8.0

Saksı Olmanın Faydaları

Farklı ismiyle dikkatleri üzerine çeken filmlerden biri de Saksı Olmanın Faydaları isimli yapımdır. ABD yapımı olan filmde romantik komedi türü de başarıyla işlenmiştir. Charlie isimli karakter, okulda ve arkadaşlar ortamlarında küçümsenen ve bastırılan biridir. Psikolojik problemleri yüzünden kendi dünyasında yaşayan genç, kendisine uygun arkadaşlar bulacaktır.

Arkadaş edindikten sonra hayatı değişen Charlie ve yaşadıklarının anlatıldığı film, izlenmesi gereken güzel bir gençlik filmidir. Birçok kişi tarafından yüksek puan verilen filmin belirlenmiş olan IMDB puanı 8,0 şeklindedir. Emma Watson, Logan Lerman ve Ezra Miller gibi isimlerin rol aldığı filmin yönetmenliğini Stephen Chbosky üstlenmiştir.

Lise,Üniversite Gençlik Filmleri

Birçok kategoride olduğu gibi en iyi gençlik filmler kategorisi de yüzlerce farklı yapımın olduğu kategorilerden biridir. Farklı ülkelerin yaptığı filmler, dünya genelinde ilgiyle izlenmeye devam etmektedir. Türkiye’deki gençlik film kategorisini yerli ve yabancı olmak üzere ikiye ayırmak mümkündür. Türk sineması, yerli gençlik filmi alanında oldukça başarılı yapımlara tanıklık etmiştir.

Gençlik dönemindeki insanların ilgiyle izlediği filmler, gençliğini geride bırakmış olanların da özlem duyduğu yılları hatırlayabileceği yapımlar arasında yer almaktadır. En çok ilgi çeken kategorilerden biri olan en iyi gençlik filmleri bol bol dans, müzik ve romantik komedi öğeleri yer aldığı için izleyici sayısı oldukça fazladır. Önerilen bu filmlerin dışında izlenmeye değecek olan birçok film daha vardır.Bidizikonusu sunar.

YAZAR BİLGİSİ
bidizikonusu
Herkese yabancı dizilerin konuları hakkında bilgi vermeyi amaçlayan, güncel yabancı dizi haberlerini de okuyabileceğiniz bir internet sitesi.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.