İzlenmesi Gereken En iyi Hint Filmleri (Bollywood İçerir)

10.04.2020
401
İzlenmesi Gereken En iyi Hint Filmleri (Bollywood İçerir)

En iyi Hint Filmleri Tavsiyesi

Bolywood artık dünyada etki yaratan farklı ve güçlü yapımlara imza atmaya başlamıştır. Hint filmleri hikayeleri, dansları ve renklilikleri dikkat çekmeyi başarmaktadır. En iyi Hint filmleri genel olarak yüksek dozda dram ve hüzün içermemektedir. Filmlerde yaşanılan aşırı fakirlik geri planda tutularak daha ziyade Hintlilerin eğlenceli yaşamları anlatılmaktadır.Hint filmlerinde birden başroller sokakta hafif dans etmeye başlar ve sokaktaki kişiler birden onlarla şarkı söyleyerek toplu dans figürleri kusursuzca sergilenir. Hintliler dans etmeyi ve eğlenmeyi çok seviyor olmalılar ki bu sahneler tüm detayları ile büyüleyici olmaktadır.Bir diğer dikkat çeken nokta da Hint kültürünü bu filmlerde oldukça iyi görebilmektesiniz.

hint filmleri

hint filmleri

Kadınlar her zaman sari giyiyor, erkekler ise ev sahnelerinde yöresel kıyafetleri ile boy gösteriyor. Birde her film aile kavramının çok güçlü olduğunu her zaman gözler önüne sermektedir. İşte bu detaylar, Hint filmlerini izlemeniz için  çok büyük neden haline geliyor.Filmlerde ölüm ve kayıplar çok fazla yer bulmazken eğlenceli ve mutlu anlar ile seyirci etki altına alınmaktadır. Her geçen gün çok daha fazla film üreten Bolywood yapımı bu filmleri kesinlikle izlemelisiniz.

Dangal

2016 yılı itibariyle seyirciyle buluşmuş olan Dangal; 8.5 IMDb puanıyla göz dolduruyor. Gerçek bir hayat hikayesinden esinlenmiş olan bu film; en popüler Hint filmleri arasında yer alıyor. Filmin başrol oyuncuları ise; hemen herkes tarafından tanınan Aamir Khan, Fatima Sana Shaikh ve Sakshi Tanwar’dan oluşuyor. Oldukça ses getirmeyi başaran Dangal; dünya genelinde ün yapmış olan bir yapım olarak karşımıza çıkıyor.

dangal filmi

dangal filmi

Mahavir bir güreş antrenörüdür. O güreşe merak duyan kızları Babita ile Geeta’ya güreş koçluğu yapmaktadır. Kızlarına iyi bir güreşçi olmaları için eğitim veren Mahavir; sıra dışı yöntemleri de kullanıyordur. Kızlarından özellikle uzun saçlarından ötürü yüksek performans alamadığına inan Mahavir; onları saçlarını da kısaltacaktır. Tabi ki saçları kesilen kızları bu duruma ilk başlarda tepkilidirler. Ancak ilerleyen dönemlerde Mahavir; kızlarına kendisini ispatlayacaktır. Hem öyküsü hem de sahneleriyle oldukça ses getiren bir yapım olan Dangal; kesinlikle seyredilmeye değer sinema filmleri arasında yer alıyor.

3 Aptal ( 3 İdiots)

2009 yılında izleyicisinin karşısına çıkan 3 Aptal, tam anlamıyla sürükleyici öyküsüyle seyirciyi kendisine çekiyor. 2009 yılı itibariyle seyircisiyle buluşan bu filmde başrolü; Aamir Khan, Madhavan ile Kareena Kapoor birlikte paylaşıyor. Ülkemizde de en çok seyredilen Hint filmleri arasında yer alan 3 Aptal; geniş bir izleyici kitlesine de sahip olmayı başarıyor. 8.4 gibi yüksek bir IMDb puanı almayı başarmış olan bu film; dünyada en çok tanınan filmler arasında yer alıyor.

3 aptal filmi

3 aptal filmi

Filmin konusu Hindistan’ın en büyük kolejlerinden birisinde geçiyor. Bu büyük kolejde birlikte okuyan ve aynı odayı paylaşan 3 farklı arkadaşın öyküsünü anlatan 3 Aptal; bu arkadaşların mühendislik fakültesinde yollarının kesişmesi ve sonrasındaki yaşanılanları konu olarak işliyor. Zengin bir aileden gelen Rancho ile daha orta derecede bir gelire sahip ailelerden gelen Raju ve Farhan’ın yaşantısını aktaran bu film; geniş bir ölçekte ses getirmeyi de başarıyor.

Her Çocuk Özeldir

Mükemmel bir film olarak tanımlanan Her Çocuk Özeldir; tam anlamıyla seyirciyi kendisine bağlamayı başaran bir yapım olarak tanınıyor. Film 2007 yılında seyircisiyle buluşmasıyla birlikte her geçen dönem ününe ün katmaya da devam ediyor. 8.4 gibi oldukça yüksek bir IMDb puanına sahip olan Her Çocuk Özeldir; ülkemizde de geniş bir izleyici kitlesine sahip olmayı başarıyor. Filmin başrollerinde ise; Aamir Khan, Darsheel Safary ile Tanay Chheda yer alıyor. Dünya genelinde en tanınan Hint filmleri arasında yer alan Her Çocuk Özeldir; izleyiciye önemli değerler katmayı da başarıyor.

her çocuk özeldir filmi

her çocuk özeldir filmi

Filmin konusu öğrenme konusunda güçlük yaşayan bir öğrencinin, eğitim hayatında yaşadığı olumsuzlukları esas alıyor. Ailesi ve öğretmenleri tarafından bir türlü anlaşılamayan Ishaan Awaska; okulda da pek sevilmiyor. Bu durum zamanla Ishaan ve ailesi için içinden çıkılmaz bir hal alıyor. Ailesi en sonunda onu uzakta bulunan bir yatılı okuluna veriyor. İshaan Awaska’nın hayatı bu okulda değişiyor. Nasıl mı? Çünkü bu okula öğretmen olarak gelen yeni öğretmen, tam anlamıyla İshaan Awaska’daki farklılıkları görebiliyor.

Benim Adım Khan

Etkileyici bir senaryoya sahip olan Benim Adım Khan filmi; sıra dışı öyküsüyle izleyicisini etkilemeyi de başarıyor. 2010 yılı itibariyle seyircisiyle bululan Benim Adım Khan; 8.0 IMDb puanına sahip bir film olarak ön plana çıkıyor. Filmin oyuncuları arasında Shah Rukh Khan, Kajol Devgn ile Nicolas Pajon yer alıyor. Film dönemin güncel konularından beslenerek; evrensel değerlerin gücünü ortaya koymayı da başarıyor. Böylece tam anlamıyla seyirciye mükemmel bir sinema filmi seyretme ayrıcalığı yaşatmayı da başarıyor.

Benim Adım Khan

Benim Adım Khan filmi

Hindistan’ın Mumbai şehrinin fakir bir semtinde yaşayan Rizwan Khan; annesi ve kardeşiyle birlikte yaşıyordur. Çok fakir bir Müslüman olan Rizwan Khan, oldukça zor bir çocukluk dönemi yaşanmıştır. Irkçılığın kötü olduğu düşüncesinin hakim olduğu bu film; evrensel değerleri aktaran bir öyküye sahip olmasıyla ön plana çıkıyor. Rizwan Khan aşık olunca birtakım haksızlıklara uğruyor. Bu haksızlığı duyurmak ve aşkına kavuşmak için zorlu bir mücadele veren Rizwan Khan; 11 Eylül Saldırısı sonrası oluşan ortamda, Müslümanların terörist olmadıklarını anlatıyor.

Sevginin Gücü

Tam anlamıyla sevgi temalı bir film olan Sevginin Gücü, oldukça duygusal bir yapım olarak karşımıza çıkıyor. 2015 yılı itibariyle seyircisiyle buluşmuş olan bu film; 8.0’lık IMDb puanıyla da göz dolduruyor. Bu güzel filmin başrol oyuncuları ise Salman Khan, Kareena Kapoor ile Nawazuddin Siddiqui’den oluşuyor. Film gerek senaryosu gerekse sıra dışı oyunculuk yetenekleriyle adından sıklıkla söz ettirmeyi de başarıyor. Böylece bu film dünya genelinde en çok seyredilen Hint filmi olmayı da başarıyor.

sevginin gücü filmi

sevginin gücü filmi

Doğuştan konuşamayan bir Pakistanlı kız çocuğu olan Shahida; oldukça farklı bir hayatın içerisinde kendisini bulur. Nasıl mı? Çünkü annesi Shahida’yı tedavisini yaptırmak üzere Hindistan’a götürecektir. Ancak bir şekilde Shahida yolculuk sırasında annesini kaybedecektir. Tabi annesini kaybettikten sonra bu yabancı ülkede Shahida kendisini yapayalnız bulacaktır. Ancak Pavan ile karşılaştıktan sonra artık Shahida güven içerisindedir. Çünkü Shahida içi sevgi dolu olan iyi bir insandır. Bu aşamadan sonra artık Pavan bu kız çocuğunu ailesine kavuşturmak için elinden gelen her şeyi yapacaktır.

Milyoner

Dünya genelinde ses getirmeyi başarmış Hint filmleri arasında yer alan Milyoner; 2008 yılında izleyicisinin karşısına çıkmıştır. Bu film tam anlamıyla mükemmel bir öyküye sahip olmasıyla göz doldurduğu için IMDb puanı olarak 8.0 almayı da fazlasıyla hak etmektedir. Bu güzel filmin başrol oyuncuları ise Dev Patel, Freida Pinto ile Anil Kapoor’dan oluşmaktadır. Film imkansız bir başarıyı öyküsünü kameraya yansıtmaktadır.

milyoner filmi

milyoner filmi

Filmin konusu ise Jamal karakteri etrafında şekillenmektedir. Jamal oldukça yoksul bir bölgede ve çok küçük bir gecekonduda hayata gözlerini açmış ve burada büyümüştür. Tabi tüm çocukların hayali olduğu gibi Jamal’ın da kendine göre bir hayali bulunuyor. Onun en büyük hayali ise ülkenin en çok seyredilen yarışma programına katılmaktır. Bir şekilde Jamal bu yarışmaya katılmaya hak kazanacaktır. Tabi ki kahramanımız sadece bu yarışmaya katılmakla kalmayacaktır. Yarışma boyunca Jamal’ın zor hayatından pek çok kesitte seyircinin karşısında canlanacaktır.

Bir Çarşamba Günü

Kendine has bir öyküsü bulunan Bir Çarşamba Günü; 2008 yılı itibariyle seyirciyle buluşmuş olan bir yapım olarak karşımıza çıkıyor. 8.2 IMDb puanı bulunan bu film; çok geniş bir izleyici kitlesine sahip olmasıyla da göz dolduruyor. Filmin başrol oyuncuları ise Anupam Kher, Naseeruddin Shah ile Jimmy Shergill’den oluşuyor. Film oyuncu kadrosunun yüksek performansıyla da ön plana çıkmayı başarıyor.

Bir Çarşamba Günü

Bir Çarşamba Günü

Hindistan’da 2000 yılı itibariyle meydana gelmiş olan terörist olayları konu olarak işleyen Bir Çarşamba Günü; tam anlamıyla aksiyon dolu sahneleriyle karşımıza çıkıyor. Prakash Rathod, emekliğine çok az kalmış olan bir polis memurudur. O bilinmeyen bir numaradan bir telefon alacaktır. Telefonda bir terörist bulunmaktadır. Bu terörist; kentin 5 farklı bölgesine patlayıcı gücü çok yüksel bombalar koyduğunu anlatmaktadır.Tabi telefondaki terörist; polis memurundan içerde bulunan 4 arkadaşını serbest bırakma karşılığında bu bombaları da patlatmayacağını bildiriyor. Film bu aşamadan sonra tamamen bambaşka bir hal almaya başlayacaktır.

Wasseypur Çeteleri

2012 yılı itibariyle izleyicisiyle buluşmuş olan Wasseypur Çeteleri; 8.2 gibi yüksek bir IMDb puanına sahip olmasıyla göz dolduruyor. Sıra dışı bir senaryoya sahip olan bu film; Hindistan’daki suç çetelerinin durumunu da gözler önüne seriyor. Filmde başrolleri; Manoj Bajpayee, Richa Chadha, Nawazuddin Siddiqui paylaşıyor. Filmin aksiyon dolu sahnelere yer veriyor olması; filmin geniş kapsamlı olarak seyredilmesini de mümkün kılıyor.

Wasseypur Çeteleri filmi

Wasseypur Çeteleri filmi

Sardar Khan filmin baş kahramanıdır. Onun babası Ramadhir Singh tarafından öldürüldüğü için Sardar Khan kısa bir süre içerisinde kendisini çetin bir mücadelenin ortasında bulacaktır. Ramadhir Singh Hindistan’ın önde gelen güçlü insanlarındandır. Dolayısıyla kahramanımızı çok zorlu bir mücadele bekleyecektir. Sardar Khan özellikle İngiliz trenlerini yağmaladığı için Sultan Daku’yu taklit etmektedir. O dönemde Hindistan İngiliz sömürgesi olduğu için Sardar Khan’ın kurduğu çetenin ünü de kısa süre içerisinde yayılacaktır. Zaman içerisinde gücünü arttırmayı başaran kahramanımız artık intikamını almanın zamanının da geldiğini düşünmektedir.

Pi’nin Yaşamı

Yayınladığı zaman dünya genelinde ses getirmeyi başarmış bir yapım olan Pi’nin Yaşamı; müthiş bir macera olarak seyircisinin karşısına çıkıyor. 2012 yılı yapımı olan Pi’nin Yaşamı; 7.9 IMDb puanıyla da göz dolduruyor. Filmin oyuncu kadrosu arasında ise  Suraj Sharma, Irrfan Khan ile Adil Hussain yer alıyor. Filmin oldukça farklı bir senaryo öyküsünün bulunması; izleyicinin de merakını cezb ediyor. Doğal olarak bu film de kesinlikle seyredilmesi gerekli olan Hint filmleri arasında yer alıyor.
Piscine yani Pİ adındaki bir çocuğun başından geçen sıra dışı bir olayı konu olarak işleyen Pi’nin yaşamı; sürükleyici konusuyla seyircisini kendisine bağlamayı da başarıyor.

pinin yaşamı filmi

pinin yaşamı filmi

Hindistan’da küçük bir hayvanat bahçesini işleten Pi’nin ailesi; artık Hindistan’dan ayrılma kararı alır. Pi’nin babası hayvanlarını ve ailesini bir gemiyle Kanada’ya götürmeyi planlayacaktır. Pi de hayvanat bahçesindeki hayvanlara birlikte Kanada’ya gitmek üzere bir gemiye binecektir. Ancak yolculuk sırasında bu gemi batacaktır. Artık Pi kendisini müthiş bir hayat mücadelesinin ortasında bulacaktır.

Lagaan: Evvel Zaman İçinde Hindistan’da

2001 yılı itibariyle izleyicisiyle buluşmuş olan Lagaan: Evvel Zaman İçinde Hindistan’da, etkileyici öyküsüyle seyirciyi kendisine çekmeyi de başarıyor. Film 8.1 gibi yüksek bir IMDb puanına sahip olmasıyla da göz dolduruyor. Filmin başrol oyuncuları ise Aamir Khan, Gracy Singh ile Rachel Shelley adlı oyunculardan oluşuyor. Film günümüz itibariyle en çok seyredilen Hint filmleri arasında da yer alıyor.

Lagaan filmi

Lagaan: Evvel Zaman İçinde Hindistan’da

Hindistan henüz İngiliz sömürgesi olmaya devam etmektedir. Hindistan’da bulunan Champagner adındaki küçük bir köy uzunca süreden beri devam eden bir kuraklık sorunuyla karşı karşıyadır. Tabi İngilizler de hala oldukça yüksek vergi almaya devam ediyorlardır. Elbette ki bu durum bu küçük köyde yaşayanları da oldukça zor bir durumun içerisine sokuyordur. Bu önemli sorunu çözmek için köylüler; şehrin racasının yanına gideceklerdir. Ancak racadan da olumlu bir yanıt alamayan köylüler; bir şekilde İngilizlerle mücadele etmenin yolunu arayacaklardır.

Hint Filmleri Esprili Tarzı İle Farklı

Genel olarak hemen tüm Hint filmleri küçük tatlı atışmaları olan çiftleri veya aileleri mutlaka yansıtmaktadır. Aile kavramı bu kültürde ön planda olduğu için mutlaka bir aile yemeği, düğün, Holyy, ayin, tapınağa gitme gibi durumlar kesinlikle kullanılmaktadır.Hint filmlerinin en güzel tarafı ise her sahne dolu dolu, renkli ve enerjisi yüksektir. Benim için en iyi Hint filmleri diyebileceğim, bildiğim tüm filmler hakkında bilgi vermeye çalıştım.Filmlerin bazıları youtube de var.

ETİKETLER:
YAZAR BİLGİSİ
bidizikonusu
Herkese yabancı dizilerin konuları hakkında bilgi vermeyi amaçlayan, güncel yabancı dizi haberlerini de okuyabileceğiniz bir internet sitesi.
YORUMLAR

  1. Yunus dedi ki:

    En iyi hint filimleri sıralı şekilde verilmiş. Emek var makalede teşekkürler.