Türkçe’ye Çevrilmiş: (Netflix) En İyi İspanyol Dizileri

08.04.2020
2.365
Türkçe’ye Çevrilmiş: (Netflix) En İyi İspanyol Dizileri

Türkçe’ye Çevrilmiş En iyi İspanyol Dizileri (Netflix)

Her ülkenin kendine bir sineması bulunmaktadır. Kimi diğerlerine göre daha popüler olan sinemaların içeriklileri farklılık göstermektedir. Son zamanlarda dizi sektörü yüksek oranda gelişmiştir. Farklı ülkelerin yaptığı diziler, dünya genelinde yüksek izleyici sayısına ulaşmaktadır. Özellikle; bazı platformların sponsor olduğu ve yayınını yaptığı diziler, daha fazla izlenmektedir. Netflix İspanyol dizileri bunların başında geliyor.Yabancı dizi söz konusu olduğunda akla ilk gelen ülkeler arasında ABD ve İspanya bulunmaktadır. Son zamanlarda yükselişe geçen en iyi ispanyol dizileri, hem Türkiye’de hem de Dünya’da ilgiyle izlenmektedir.

Dizi sektöründe gündeme oturan İspanyol dizilerinde, konuların ve oyuncuların başarıları dikkat çekicidir. Orijinal konular ile izleyicilerin karşısına çıkan İspanyol dizilerinde, tüm dünyanın tanıdığı usta İspanyol oyuncular rol almaktadır. Özellikle, hem İspanya’da hem de tüm dünyada yüksek izlenme oranına ulaşan İspanyol dizileri bulunmaktadır.Sizler için en iyi İspanyol dizileri derlerdik.

Dikkat çekici sezon finalleri yapan İspanyol dizileri, yeni sezonlarıyla birlikte iddialı girişler yapmaktadır. Bunların arasında Türkçe ispanyol dizileri de vardır.Geçmişten günümüze farklı konu ve oyuncularla yapılan İspanyol dizilerinin konuları farklılık göstermektedir.

İzleyicileri Ekranlara Kilitleyen İspanyol Dizileri

Dünya genelinde dizi severlerin sayısının artmasıyla birlikte farklı ülkeler daha başarılı diziler çekmek için çalışmalar yapmaya başlamıştır. Bu ülkelerin başında da İspanya gelmektedir. İspanya’nın başarılı dizi yönetmenleri tarafından çekilen diziler, izleyicilerin beğenisini toplamaktadır. Korku, gizem, dram, aksiyon, komedi ve aşk türlerinde yapılan İspanyol dizileri, dünyanın en çok beğenilen dizileri arasına girmektedir.

Farklı ülkeler için alt yazı seçenekleriyle yayınlanan İspanyol dizilerinde, izleyicilerin beğenisini kazanacak konular işlenmektedir. Şuan dünya gündeminde üst sıralarda bulunan ve yüksek IMDB puanı alan diziler içinde İspanyol dizileri bulunmaktadır. Sizin için hazırladığımız 15 İspanyol dizisi önerisi şu şekildedir;

La Casa de Papel (2017) IMDB:8,4


Son yılların en popüler dizilerinden biri olan La Casa de Papel, sadece İspanya’da değil dünyanın birçok yerinde en çok izlenen dizi olmayı başarmıştır. Sürükleyici konusuyla ve gerilim dolu sahneleriyle izleyicileri ekran başını kilitleyen dizi, 2017 yılından bu yana yayınlanmaktadır. İspanyol yapımı olan dizinin yönetmeni Alex Pina’dır. Dramve gerilim türlerini başarıyla ekranlara yansıtan dizide ünlü İspanyol oyuncular rol alıyor.

Bugüne kadar 3 sezon olarak yayınlanan dizinin bölüm sayıları farklılık gösteriyor. Son sezonunda yaşanan sezon finaliyle izleyicilere merakta bırakan dizinin yeni sezonu yapım aşamasındadır. Dizinin başkarakteri olan Profesör ve yanına topladığı 8 kişi ile planladığı soygun ve yaşadıkları anlatılıyor. Dizinin önemli oyuncuları içinde Alvaro Morte, Ursula Corbero ve Pedro Alonso bulunuyor.

Los Protegidos (2010) IMDB:6,3

İspanyol yapımı diziler arasında dikkat çeken ve yüksek sayıda izlenen dizilerden biri de Los Protegidos isimli dizidir. 2010 ve 2012 yıllarında yayınlanan dizi, birçok ülkede ilgiyle takip edilmiştir. Gerilim ve fantastik türlerinin işlendiği dizinin ilgi çekici bir konusu bulunuyor. Kızını kaybeden bir anne ve kötülüklere karşı oğlunu koruyan bir babanın hikayesini anlatan dizi de gizem ve gerilim dolu olaylar göze çarpıyor.

Dizinin yönetmenliğini Dario Madrona ve Ruth Garcia birlikte üstlenmiştir. Antonio Garrido, Daniel Aviles ve Marto Torne gibi isimler Los Protegidos dizisinin önemli oyuncuları arasında yer alıyor. 3 sezondan oluşan dizinin sezonlarında 13 bölüm bulunuyor.

Aşkın İki Yüzü (2010) IMDB:5,8

Dizi sektöründe en çok izlenen türler gerilim, aksiyon ve macera olsa da romantik türündeki diziler de yüksek izleyici sayısına ulaşabilmektedir. Bu türün önemli yapımlarından biri İspanyollar tarafından yapılmış olan Aşkın İki yüzü isimli dizidir. Romantik İspanyol dizisinin yönetmenliğini Perro Amor üstlenmiştir. Amerika ile ortak yapım bir dizi olan Aşkın İki Yüzü dizisinin başkarakterleri Camila ve Antonio’dur.

Çocukluklarından beri iyi bir arkadaş olan ikilinin duygularını bastırmaya çalışırken yaşadıkları anlatılıyor. 1 sezon olarak yayınlanan dizinin 129 bölümü bulunuyor. Romantik dizi severlerin izleyebileceği dizi, 2010 yılında yayınlanmaya başlanmıştır. Dizinin önemli oyuncuları arasında Carlos Ponce, Khotan Fernandez ve Ana Lucia Dominguez bulunuyor.

Vis a Vis (2015) IMDB:8,3

Gerilim türünde dizi severler için harika yapımlar arasında olan Vis a Vis dizisi, İspanyol dizi sektörünün önemli örnekleri arasında yer alıyor. Dram ve gerilim türünün işlendiği dizinin yönetmenlik koltuğunda 3 farklı isim oturuyor. Bu diziden sonra La Casa de Papel dizisinin yönetmenliğini yaparak büyük ses getiren Alex Pina, Vis a Vis dizinin yönetmenlerinden biridir.

Daniel Ecija ve Ivan Escobar, dizinin diğer yönetmenleridir. Erkek arkadaşına çok bağlı olan bir kızın hikayesinin anlatıldığı dizide hapishane sahneleri de bulunuyor. İşlediği suç yüzünden 7 senelik bir hapis cezası alan karakterin yaşadığı zor günler anlatılıyor. 4 sezondan oluşan dizinin finali 2018 yılında yapılmıştır.

he Pier (2019) IMDb:7,3

La Casa de Papel dizisinde sevilen profesör karakterini canlandıran Alvaro Morte’nin başrol olarak görev aldığı dizi, sevilen İspanyol dizilerinden biridir. Gerilim ve romantik türlerinde çekilen dizi, toplamda 2 sezondan oluşmaktadır. Her sezonunda 8 bölüm olan dizinin finali 16 Ocak 2020 tarihinde yapılmıştır.

Kocası ölen bir genç kadın, kocasının ölümünün ardındaki sır perdesinin kaldırılması için çalışıyor. Araştırmaları sırasında çeşitli gerçeklerle yüzleşecek olan genç kadının yaşadıklarının anlatıldığı dizinin sürükleyici sahneleri bulunuyor. Gerilim ve gizem temalarını seven izleyiciler için önemli bir dizi seçeneği olarak gösterilebilir. Dizinin önemli oyuncuları; Alvaro Morte, Irene Arcos ve Veronica Sanchez şeklindedir.

Ben Hur (2016) IMDB:5,7

Dizi ve film sektörlerinde epik türdeki yapımlar her zaman ilgi çekmiştir. Bu türün sevenlerinin beğendiği ve takip ettiği çeşitli yapımlar bulunmaktadır. Birçok ülke tarafından ortak yapılan ve aslında İspanyol yapımı olan Ben Hur dizisi de önemli epik yapımlar arasında yer alıyor. Macera ve epik türlerinin başarılı bir örneği olan dizinin yönetmenlik koltuğunda önemli isimler bulunuyor.

Joseph Morgan, Emily Van Camp ve Stephen Moore gibi oyuncuların rol aldığı dizinin sezon finali yapılmıştır. Dizi başarılı sahneleriyle ve sürükleyici konusuyla dikkat çekiyor. Epik dizi seven izleyicilerin izlemesi gereken filmler arasında yer alıyor.

Los Hombres de Paco (2005) IMDB:6,9

Türkçe karşılığı Paco’nun Adamları olan dizi, uzun süren İspanyol dizilerinden biridir. 2005 ve 2010 yılları arasında ilgiyle izlenen İspanyol dizisinin yönetmenlik koltuğunda Alex Pina ve Daniel Ecija bulunuyor. Komedi, aksiyon ve dram türlerinin başarılı bir dizi örneği olan yapımda sürükleyici sahneler bulunuyor. İzleyicileri zaman zaman heyecanlandıran zaman zaman güldüren dizi, günümüzde de ilgiyle izleniyor.

Uzun süren dizileri seven kişilerin tercih edebileceği İspanyol dizileri arasında olan Paco’nun Adamları dizisinde önemli İspanyol oyuncular rol alıyor. Paco Tous, Juan Diego ve Marian Aguilera gibi isimler dizide rol alıyor.

Elite (2018) IMDB:7,6

Çekimlerine ve yayınlanmasına devam eden ünlü dizilerden biri olan Elite, son zamanların en popüler İspanyol dizilerinden biridir. La Casa de Papel dizisinin sevilen oyuncularının da rol aldığı dizi, dünya genelinde ilgiyle takip ediliyor. Şimdiye kadar 2 sezon olarak yayınlanan dizinin ilk iki sezonunda 8’er bölüm bulunuyor. Yeni sezonu çekim aşamasında olan dizinin yönetmenlik koltuğunda Carlos Montero ve Dario Madrona bulunuyor. Ünlü dizi platformlarından birinde yayınlanan dizinin oyuncu kadrosu da oldukça tanınan isimlerden oluşuyor.

İspanya’nın en önemli okulunda eğitim görmeye hak kazanan üç farklı gencin yaşadıklarını anlatan dizi de dram türü ağır basıyor. Dram türünde dizileri seven kişilerin mutlaka izlemesi gereken dizilerden biri olan Elite dizisinde, Itzan Escamilla, Miguel Bernardeau ve Miguel Herran gibi isimler rol alıyor.

Las Chicas del Cable (2017) IMDB:7,7

Yayınlanması devam edilen ve ilgiyle izlenen İspanyol dizileri arasında yer alan Las Chicas del Cable, 2017 yılından bu yana ekranlarda yer alıyor. Üç farklı ismin yönetmenlik koltuğunda oturduğu dizinin oyuncu kadrosunu 4 farklı kadın oyuncu oluşturuyor. Birbirinden güzel olan dört genç kadının yaşadıklarının anlatıldığı dizide dram ve tarih türleri ağır basıyor. İspanya’da faaliyet gösteren bir telefon şirketi, kadınları operatör olarak işe almaktadır.

Operatör olarak işe başlayan dört genç kızın yaşadıkları çeşitli olaylar dizinin konusunu oluşturuyor. Dizinin oyuncu kadrosunda Blanca Suarez, Maggie Civantos, Ana Fernandez Garcia ve Nadia de Santiago bulunuyor. Gema Neira, Ramon Campos ve Terasa Valdes dizinin yönetmenliğini üstlenmiştir. Şuan dizinin 5.sezonu yayınlanmaktadır.

El Vecino (2019) IMDB:6,5

En çok izlenen dizi türlerinden biri de komedi olarak öne çıkmaktadır. Dünya genelinde komedi türüne ilgi gösteren dizi severler bulunmaktadır. Komedi dizilerini başarıyla yapan İspanyol yönetmenler, yeni bir yapım olan Vecino dizisiyle izleyicilerin karşısına çıkmaktadır. Calos de Pando ve Sara Antuna tarafından yönetilen film, 2019 yılından bu yana yayınlanmaktadır. Bugünlerde 2.sezonu yayınlanan dizinin ilginç bir konusu bulunuyor.

Javier adındaki gencin süper kahramana dönüşmesi ile yaşadıkları komedi dolu maceralar anlatılıyor. Dizinin oyuncu kadrosunun içinde Quim Gutierrez, Clara Lago ve Adrian Pino bulunuyor.

Los Serrano (2003) IMDB:7,4

Dünyanın en çok sevilen dizi türlerinden biri olan aile dizileri, uzun yıllardır ilgiyle takip edilmektedir. İspanyol yapımı aile dizilerinden olan Los Serrano, komedi ve dram türlerinin başarıyla yapıldığı diziler arasında yer almaktadır. 2003 yılında yayınlanmaya başlayan dizi, uzun süren İspanyol dizileri arasında yer alıyor. 8 sezon boyunca yayınlanan dizinin sezon finali 2008 yılında yapılmıştır. Toplamda yüz bölümden fazla yayınlanan dizi, dünya genelinde sevilerek izlenmiştir.

Dizinin yönetmenliğini Daniel Ecija ve Alex Pina üstlenmiştir. Ortalama 60 dakikalık bölümlerden oluşan dizi de Antonia Resines, Belen Rueda, Jesus Bonilla ve Jorge Jurado rol alıyor. İspanya’nı Madrid şehrinde yaşayan ailenin hayatı ve yaşadıkları anlatılıyor.

El Barco (2011) IMDB:7,3

Ünlü İspanyol yönetmen Alex Pina tarafından yönetilen diziler arasında yer alan El Barco, gerilim dizisi sevenlerin beğendiği yapımlar arasında yer alıyor. Ivan Escobar ve Alex Pina ortak yapımı olan dizi de İspanyol sinemasının sevilen yüzleri rol alıyor. Gerilim, macera ve dram türlerinde yapılan film, sürükleyici ve heyecan dolu sahneleriyle izleyicileri ekran başına kilitliyor.

Sezon finali yıllar önce yapılmış olsa da diziyi yeni keşfeden izleyiciler tarafından ilgiyle izlenen dizinin konusu da oldukça ilgi çekicidir. Cenevre şehrinde küresel düzeyde bir felaket yaşanmasına sebep olan deneyden sonra İspanya’da bulunan bir ekibin yaşadıkları macera anlatılıyor. 3 sezon boyunca yayınlanan dizinin oyuncuları; Mario Casas, Blanca Suarez ve Irene Montala yer alıyor.

Hispania, La Leyenda (2010) IMDB:6,3

Sevilen İspanyol dizileri arasında bulunan Hispania, la leyenda, ilgi çekici konusuyla dönemin başarılı dizileri arasına girmeyi başarmıştır. İspanyol bir çobanın köyünün saldırıya uğramasından sonra savaşçı haline gelmesi ve verdiği mücadeleler anlatılıyor. Tarihi bir dram dizisi olan Hispania, la leyenda dizisinde gerilim ve heyecan dolu sahneler de bulunuyor.

Dizinin yönetmenlik koltuğunda Ramon Campos yer alıyor. Yüksek IMDB puanı ile dikkat çeken dizi, 3 sezon halinde yayınlanmış olup dizinin finali 2012 yılında yapılmıştır. Roberto Enriquez, Luis Homar ve Manuela Velles gibi isimler dizinin oyuncu kadrosunu oluşturuyor.

La Reina del Sur (2011) IMDB:8,1

Yayınlanmaya devam eden İspanyol dizilerinden biri de La Reina del Sur isimli dizidir. 2011 yılından bu yana başarılı bir şekilde çekilen dizinin dünya genelinde takipçileri bulunuyor. Roberto Stopello tarafından çekilen dizi de önemli oyuncular rol alıyor. İspanya ve Amerika tarafından ortak bir şekilde yapılan dizinin yüksek IMDB puanı dikkat çekiyor. Şimdiye kadar 2 sezon olarak yayınlanan dizinin her sezonunda 60 civarı bölüm bulunuyor.

Ünlü dizi platformu tarafından yayınlanmaya devam eden dizinin yeni sezonunun olup olmayacağı merak ediliyor. İspanya’ya yakın bir yerde çalışan İspanyol kız Teresa ve uyuşturucu satıcıları arasında geçen olaylar anlatılıyor. Bir uyuşturucu satıcısına aşık olan kızın yaşadıklarının anlatıldığı dizide Kate Del Castillo, Ivan Sanches ve Jesus Castro rol alıyor.

Física o Química (2008) IMDB:6,2

İzlenmesi gereken İspanyol dizileri arasında gösterilebilecek dizilerden biri de Física o Química dizisidir. 2008 ve 2011 yılları arasında yayınlanan dizinin ilgi çekicini ve sürükleyici bir konusu bulunuyor. Dizinin en ağır basan türü ise dram olarak gösteriliyor. Ünlü İspanyol yönetmen Carlos Montero tarafından çekilen dizinin oyuncu kadrosunu; Andrea Duro, Sergio Mur ve Alex Battlori gibi isimler oluşturuyor.

Toplamda 7 sezon olarak yayınlana dizinin sezon finali 2011 yılında yapılmıştır. Dizinin ana konusu İspanya’nın bir lisesinde okuyan gençlerin yaşadığı çeşitli olaylardır. Dizi, izleyiciler tarafından 6.2 IMDB puanı almıştır.

Yüzlerce dizi izleyeyen ve yıllardır tüm dizileri elimden geldikçe takip eden biriyim,bana göre tartışmasız en iyi ispanyol dizileri, açık ara yabancı sektörde en iyisidir. Dizilerin puanlaması Dünya geneli ortalama veren IMDB sitesinden kaynak niteliğinde alınmıştır.

YAZAR BİLGİSİ
bidizikonusu
Herkese yabancı dizilerin konuları hakkında bilgi vermeyi amaçlayan, güncel yabancı dizi haberlerini de okuyabileceğiniz bir internet sitesi.
YORUMLAR

  1. ziyaretçi dedi ki:

    İspanyol filmleri nekadarda çokmuş. Konuları amerikan filmlerine göre daha bi başka oluyor.