Kung Fu ustası: En iyi Jet Li Filmleri

20.04.2020
477
Kung Fu ustası: En iyi Jet Li Filmleri

Wong Fei Hung rolü ile ünlünen bir çok döğüş filmleri çeviren en iyi jet li filmleri listeledik. Bir çok film türkçe dublaja çevrilmiştir.

Dövüş filmleri izlemeyi sevenlerin vazgeçilmezleri arasında Jet Li filmleri bulunmaktadır. Ünlü film yıldızı ve uzak doğu dövüşleri ustası olan Jet Li birçok heyecan dolu dövüş filmi ile seyircilerin karşısına çıktı. Wushu turnuvasında şampiyon olan ve böylece popüler olan Jet Li sonrasında dövüş filmlerinde yer almaya başladı.

Jet Li 1982’de turnuvayı kazandıktan sonra Şaolin Tapınağı filmi ile kariyerine adım attı. Sonrasında onlarca filmde yer alan başarılı oyuncu dövüş filmleri izlemeyi sevenlerin ilk tercihleri arasında geliyor. Jet Li’nin uzak doğu dövüş sanatlarını bulunduran filmleri arasından öne çıkanları listemizde derledik. O tartışmasız en iyi kung fu ustalarından.

              En iyi Jet Li Filmleri

Cehennem Melekleri 3 (2014) İMDB: 6,1

Dünya çapında ses getiren önemli filmlerden olan Cehennem Melekleri serisinde birçok yıldız oyuncuyla birlikte Jet Li’de yer aldı. Cehennem Melekleri 3’te tehlikeli bir görev için bir araya gelen ekip bu sefer içlerinden birine karşı mücadele edecektir. Peşlerine düştüğü silah tüccarı öldüğü sanılan eski ekip üyesi Stonebanks’tır. Serinin 3. filminde Barney yıllar önce ekipte birlikte mücadele verdiği Stonebanks ile karşı karşıya geliyor.

Stonebanks’ın tek hedefi Barney ve Cehennem Melekleri’ni ortadan kaldırmaktır. Zorlu bir düşman olan Stonebanks’ın karşısında Barney genç ve dinamik bir ekip oluşturarak çıkar. Bununla birlikte CIA’den de destek alınır. Jet Li’de bu serinin 3. Filminde Stonebanks’a karşı verilen mücadelede etkin rol almaktadır. Jet Li ve Cehennem Melekleri Stonebanks’ı durdurabilecek midir?

Bir Zamanlar Çin’de (1991) İMDB: 7,4

Wushu şampiyonu ve artık dövüş filmlerinde boy gösteren Jet Li’nin dünya çapında bilinmesine oldukça büyük katkı sağlayan Once Upon a Time İn China / Bir Zamanlar Çin’de filmi halen daha izlenen Jet Li filmlerinden biridir. Jet Li’nin dünya çapında bir oyuncu olmasını sağlayan serinin ilk filminde ünlü oyuncu Wong Fei Hung karakterini canlandırıyor.

19. yüzyılı anlatan filmde Wong Fei Hung bir uzak doğu dövüş sanatı ustasıdır. Jet Li Wong Fei Hung karakteri ile Amerika, İngiliz ve Fransız ajanlarıyla bir mücadeleye girişmektedir. Bir yandan bu zorlu mücadele sürerken diğer yandan Wong Fei Hung’un teyzesini de koruması gerekmektedir. Çünkü ABD’den yeni dönen teyze Yee tamamen batı hayranıdır. Ancak Wong FeiHung’un mücadelesi ona olayları sorgulatır. Wong Fei Hung bu zorlu mücadeleden galip çıkabilecek midir? Teyzesini kurtarabilecek midir?

The Legend / Efsane (1993) İMDB: 7,3

Jet Li’nin çıkış yaptığı filmlerden olan The Legend / Efsane’de zalim bir hükümdara karşı mücadele ediyor. Red Lotus adında gizli bir cemiyet vardır. Bu cemiyet Manchu kralını devirmeye çalışır. Bu mücadele esnasında Fong Sai Yuk bir kıza aşık olur. Kızın babası ise zengin bir tüccardır. Varlığını daha da artırmak isteyen zengin tüccar kızını kung fu ustası şampiyonu ile evlendireceğini ilan eder.

Bu ilanın ardından genç ve güzel kıza tutulan Fong Sai Yuk başlatılan turnuvaya katılarak aşık olduğu kız ile evlenmenin planlarını yapar. Jet Li filmleri etkileyici dövüş sahnelerinin yanı sıra bu filmde oldukça güldürecek komik sahneler de bulunmaktadır. Efsane Jet Li’nin aşık olduğu kıza kavuşmak için girdiği bu zorlu mücadelenin sonunda ne olacaktır?

Efsane Yumruk (1994) İMDB: 7,6

Çin ve Japonlar arasındaki güç mücadelesini anlatan film 1930’lu yılları işlemektedir. Daha önce Bruce Lee’nin de oynadığı bir filmden esinlenerek çekilen Efsane Yumruk’ta Jet Li oynamaktadır. Uzun yıllardır hocasından uzak kalmış olan Boss Zha Şangay’a döner. Ancak döndüğünde dövüş sanatlarını kendisine öğreten hocası ölmüştür.

Hayatı öğrenmesi için uzaklara gönderilen Boss kendini farklı bir ortamda bulur. İnsanların birbirine uzak olduğu ve güven duygusunun olmadığı bu şehre alışmak Boss için zor olacaktır. İhanet ve düşmanlığın olduğu bu şehirde Boss ne yapacaktır? Hocasının hayatı öğrenmesi için gönderdiği şehirde başarılı olabilecek midir? Jet Li’nin filmleri arasında öne çıkan Efsane Yumruk izlemeye değer.

Kahraman / Hero (2002) İMDB: 7,9

Jet Li filmleri arasında en yüksek İMDB puanına sahip film olan Kahraman dünya çapında oldukça rağbet görmüştür. Kahraman filminde Çin efsaneleri konu alınmıştır. Jet Li’nin bir Çin efsanesini canlandırdığı filmde Çin 7 krallığa bölünmüş durumdadır. Krallıklardan biri olan Qin kralı 7 krallığı bir araya getirmek için plan yapar ve bunu uygulamaya koyulur. Qin kralı dönemin büyük suikastçılarını yakalayanlara altın dağları teklif eder.

Bunun üzerine bir zaman sonra Qin kralının karşısına çıkan biri söylediklerini yaptığını krala ifade eder. 3 büyük suikastçıyı öldürdüğünü söyleyen gizemli adam kralın karşısına çıkar ve bu işi nasıl başardığını anlatmaya başlar. Jet Li filmleri sevenler için oldukça ilgi çekici olan Kahraman tavsiye edilmektedir. Bununla birlikte dövüş filmleri sevenlere de oldukça aksiyonlu bu film öneriliyor.

Beşikten Mezara (2003) İMDB: 5,8

Beşikten Mezara Jet Li’nin oynadığı polis filmlerinden biridir. Başrolde iyi polisi oynayan Jet Li’ye zorlu bir görevde eşlik edecek ona ters bir polis görevlendirilir. Adeta iyi polis kötü polis tanımına uyan bu ikili kaçırılan bir kızın peşine düşer. Bu görevde birlikte çalışmak zorunda kalan ikili anlaşamasa da olayı çözmek ve kaçırılan kızı bulmak zorundadır. Bu zorlu görevde birçok maceraya dalacak olan ikili zamanla birbirine alışacak mıdır?

Jet li ve polis arkadaşı kaçırılan kızın peşinde iken hem macera dolu sahneler hem de gülmekten kırılacağınız birçok sahne yer almaktadır. Özellikle aksiyona doyacağınız Beşikten Mezara Jet li filmleri arasında önemli bir yere sahiptir. Polisiye filmlere ilgi duyanlar için oldukça cazip olan bu film ile maceraya dalabilirsiniz.

Korkusuz (2006) İMDB: 7,6

Jet Li’nin aksiyon dolu filmlerinden biri olan korkusuz bir Çin dövüş sanatları ustasını anlatmaktadır. Filmde Huo Yuanja’nın dövüşle tanışmasından başlayarak büyük bir üstad olmasına kadar geçen süreçteki maceraları anlatılmaktadır. Huo Yunaja’nın aksiyon dolu dövüş hayatının yanı sıra yaşadığı dramatik olaylarla film alışılmış Jet Li filmlerinden farklı olmaktadır. Filmde Huo Yuanja’nın Jin Wu Sporları Federasyonu kuruculuğuna kadar geçen süreç anlatılmaktadır. Bol aksiyonlu bu film ile bir dövüş ustasının nasıl yetiştiğini göreceğinizi gibi oldukça keyifli dakikalar geçirebilirsiniz.

Huo Yuanja’nın babasının katıldığı bir dövüş müsabakasını izleyerek dövüş sanatına ilgi duymaya başlamasıyla bu sanatı öğrenmek için yola koyulacağı süreç başlar. Sonrasında hayatı olacak olan dövüş sanatları ile tanışması böylece olan Huo Yuanja babasının yenildiğini gördüğü için hırslıdır. Bundan dolayı girdiği mücadelede dramatik olaylar ve hatalar yapan Huo Yuanja’nın bu mücadelesi izlemeye değer. Huo Yuanja’nın bu olayın pişmanlığı ile hesaplaşması için memleketini terk etmesinin de işlendiği filmde Yuanja nasıl bir sonuca varacaktır?

Kır Zincirlerini (2005) İMDB: 7,0

Jet Li’nin aksiyon dolu sahneleriyle Morgan Freman’ın dramatik sahnelerinin birleştirildiği bu film oldukça rağbet gören Jet Li filmleri arasında yerini almıştır. Jet Li Danny karakterini canlandırdığı Kır Zincirlerini filminde illegal dövüşlerin yıldızı halindedir. Küçükken bir suç örgütü tarafından ele geçirilen Danny tami bir dövüş makinası olarak yetiştirilir. Uzun zamandır illegal dövüşlerde yer alan ve bu alanda en iyilerden olan Jet Li’nin hayatı ise Morgan Freman ile değişecektir.

Danny sevmediği bu hayattan kurtulmak istemektedir. Bundan dolayı eski patronunu öldürerek daha özgür bir hayata kavuşmak ister. Ancak öldürdüğünü sandığı patronunun yeniden peşine düşmesi olayları çıkmaza sokacaktır. Ne yapacağını bilemeyen Danny bu zorlu süreçten nasıl çıkacaktır? İstediği hayata sahip olabilecek midir? Dünyaca ünlü film yıldızları Morgan Freman ve Jet Li’nin birlikte oynadığı Kır Zincirlerini filmi ile keyifli dakikalar geçirebilirsiniz.

War Lods / Savaş Kralları (2007) İMDB: 7,1

Bir isyana karşı mücadele verecek olan 3 kardeşin bu zorlu mücadelesini anlatan Savaş Kralları filmi Jet Li’nin yer aldığı önemli yapımlardan biri olarak karşımıza çıkıyor. 19. Yüzyılı anlatan filmde Çin’de çıkan Taiping İsyanı konu edilmektedir. Dünyanın gördüğü en kanlı isyanlardan biri olarak ifade edilen bu tarihi filmde Jet Li yer almaktadır. İsyana karşı savaş lordları olarak ortaya çıkan 3 kardeşin binlerce kişiyi durdurmak için yaptıkları anlatılmaktadır.

Savaş lordu 3 kardeşin isyana karşı yürüttüğü mücadelede sonuç alabilmeleri mümkün olacak mıdır? Aksiyon dolu bu filmde maceradan maceraya dalacak ve 3 kişinin binlerce kişi ile nasıl mücadele vereceğini göreceksiniz. Peter Chan yönetmenliğinde ortaya koyulan başarılı yapıt 7,1 İMDB puanı ile seyirciler kadar değerlendirme platformunun da beğenisini kazanmıştır. Aksiyon ve gerilime doyacağınız Savaş Kralları ile Jet Li filmlerinden birini izleyebilirsiniz.

Kahraman Babam (1995) İMDB: 6,6

Yönetmen koltuğunda Corey Yuen başrolünde Jet Li’nin yer aldığı bu filmde bir dedektif gizli suç çetesine sızabilmek için tutuklanacaktır. Bu tutuklamanın ailesinin gözlerinin önünde olması ona ve ailesine büyük zarar verir. Ancak oğlu babasının hain ve kötü biri olacağına asla imkan vermemektedir. Bundan dolayı kendisi ile dalga geçenlere sert tepkiler verir. Çocuğun yaptıkları sadece tepki vermekle de kalmaz. Babasının hain olmadığını ispat etmek için bir şeyler yapmak ister.Kung Wei hasta eşi ve çocuğu ile ilgilenmek zorundadır.

Ancak bu dönemde zorlu bir görev gelir. Görevi kabul eden dedektif Kung Wei Hong Kong suç çetesinin içine sızar. İşler onun için istediği gibi gitmektedir. Ancak başka bir polisin hatası sonucu deşifre olur. Kung Wei artık kendisini ve ailesini korumak zorundadır. Aksiyona doyacağınız bu filmde Jet Li’nin efsanevi dövüş sahneleri ile mest olacaksınız.

Yasak Krallık (2008) İMDB: 6,6

Çin’in uzak doğu dövüş sanatları ustalarından ve film yıldızlarından Jackie Chan ile Jet Li’nin birlikte rol adlığı efsanevi film Yasak Krallık bu iki yıldızın birlikte verdiği mücadeleyi anlatıyor. Fantastik bir kurgu ile oluşturulan Yasak Krallık oldukça sürükleyici ve etkileyici bir Jet Li filmi olarak karşımıza çıkıyor. Filmde fantastik olayların olduğu ve çeşitli doğa dışı olayların yaşandığı sahneler oldukça heyecan verici.Filmde Maymun Kral rolünde ve keşiş olarak da oynayan Jet Li ile Jackie Chan birlikte yer almaktadır. Amerikalı bir Kung-fu meraklısı gencin hevesinin peşinden giderken kendini bir Çin efsanesinde bulması işleniyor. Jakcie Chan ve Jet Li’nin Maymun Kral’ı kurtarması mümkün olacak mıdır?

Jet Li Biyografisi

Doğum tarihi: 26 Nisan 1963
Boy: 1,68 m
Kilo: 62 Kg.
Karısı: Nina Li Chi ve Qiuyan Huang
Doğduğu Ülke: Çin (Pekin)
Nasıl ünlendi: Wong Fei Hung rolü ile Bir Zamanlar Çin’de

Jet Li Filmleri

Oldukça ilgi çekici dövüş sahneleri başta olmak üzere aksiyon ve maceraya doyabileceğiniz Jet Li filmlerinden bazılarını sizler için listeledik. Çin’in önemli film yıldızlarından olan Jet Li filmleri dövüş, aksiyon, polisiye ağırlıklıdır ve Türkçe dublaja çevrilmiştir filmleri. Genel olarak Çin efsanelerini işleyen filmler dışında Cehennem Melekleri gibi tüm dünyaya mal olmuş ilgi çekici filmlerde yer almaktadır. Film Afişleri TMDB sitesinden alınmıştır.

YAZAR BİLGİSİ
bidizikonusu
Herkese yabancı dizilerin konuları hakkında bilgi vermeyi amaçlayan, güncel yabancı dizi haberlerini de okuyabileceğiniz bir internet sitesi.
YORUMLAR

  1. Yns-ylmz dedi ki:

    Biraz şaşırdım en iyi jet li dilmleri ? güzeldi ama yinede hadi bakalım