En iyi Korku Filmleri Listesi (Asla Yalnız izleme)

17.05.2020
820
En iyi Korku Filmleri Listesi (Asla Yalnız izleme)

En iyi korku filmleri listesi ile karşınızdayız. Türk yapımı ve Dünyanın etkilendiği imdb puanı yüksek korku filmleri listemizi hazırladık.  Kanlı sahnelerin yer aldığı, gece yarısı film kuşağı olarak da nitelendirilen 18 korku filmlerini izlemeye hazır mısınız? Herkesin cesaret edemediği, ilginç bir o kadar da korkunç sahnelerin yer aldığı filmleri ilgiyle ve merakla izleyenlerin olduğu bir gerçek. Stephen King gibi korku filmlerini idollerinden başlayarak çeşitli ülkelerde yapılmış izlenmesi gereken filmler var. Yerli, yabancı 18 korku filmlerinin bazı sahneleri hiç ummadığınız anda karşınıza çıkıp izleyiciyi heyecanlandırıp merakı zirvelere çıkarabilir.

Ogrish içerikli filmlerden hiçbir sahnesi kesilmemiş UNCUT filmlerine kadar çeşitli korku filmleri arasından tercih yapmanız hiç kolay olmayacaktır. Cin veya görünmez varlıkların yer aldığı, işkence sahnelerin göz doldurduğu en iyi korku filmleri, tek başınıza izlememeniz tavsiye edilir. Gerçekçi bir o kadar da ürkünç sahneleri görmemek için bazen gözlerinizi kapatma ihtiyacı bile hissedebilirsiniz. Bilim kurgudan iblis filmlerine kadar korku filmlerinin çok çeşitleri bulunmaktadır. Kanınızı donduracak, ödünüzü kopartacak kaliteli yapımlar arasında en fazla beğenilenleri ve izlenenleri sizler için hazırladık. İşte en iyi korku filmleri en gözde ve en fazla puan alan önde gelen ilk 15’i filmi listeledik.

En iyi Korku Filmleri

Paranormal Activity  imdb: 6,3 (2007)

Yönetmenliğini Oren Peli’nin yaptığı Paranormal Activity, 2007 yapımlıdır. İnsanoğlunun bilinçaltındaki korkuları bir iki dokunuşlar ortaya çıkarmayı başaran harika bir film serisidir. Zekice ortaya çıkarılmış olan filmin senaryosu düşük bütçeyle çekilmiştir. Filmin temelince insanların endişeleri, hayaletlerden ve bilinmeyenlerden meydana gelen korkusunu ele almaktadır. Bir hayli ses getiren filmde; Katie Featherston, , Amber Armstrong ve Micah Sloat rol almaktadır. Katie, küçüklüğünden beri uhrevi varlıklar tarafından takip edildiğini hissetmektedir. Katie ve Micah yeni eve taşınmıştır. Katie, uhrevi varlığın burada da kendini takip ettiğini düşünür. Bunun üzerine Micah, yatak odalarına bir el kamerası yerleştirmeye karar verir. Böylece uhrevi varlığı alt edebileceğini düşünmektedir. Film son derece gerçekçi bir ortamda ustaca beyaz perdeye aktarıldığından sizleri fazlaca etkileyecektir.

Sleepy Hollow  imdb: 7,3 (1999)

Tim Burton filmi olan Sleepy Hollow, 1999 yılında vizyona girmiş çok başarılı korku filmidir. Fantastik macera tarzındaki Hayalet Süvari yani Sleepy Hollow, Washington Irving’in Başsız Süvari adlı hikâyesinden beyaz perdeye uyarlanmıştır. Başrollerinde Johnny Depp ve Casper Van Dien de rol aldığı filmde başsız bir süvari ile genç bir polisin arasında geçen hikaye anlatılmaktadır.
En İyi Sanat Yönetmenliği dalında Akademi Ödülü almış olan film, karakterleri ve ortamıyla tam anlamıyla nefeslerinizi kesecek kıvamdadır. Sinematografik yönden de bir şaheser olan Sleepy Hollow, 1950’li yılların filmlerindeki havayı hissettirmektedir. Genellikle siyah beyaz ve sisli tonların hakim olduğu filmin çekilebilmesi için İngiltere’de küçük bir köy inşa edilmiştir. Başsız katili filmde Ray Park canlandırmaktadır.

Paranormal Activity 3 imdb: 5,8 (2011)

Gelmiş geçmiş en ilginç çekici serilerinden Paranormal Activity’in üçüncüsü olan filmde, Hallie Foote, Chloe Csengery ve Jessica Tyler Brown rol almaktadır. Yönetmenliğini Henry Joost ve Ariel Schulman’ın paylaştığı Paranormal Activity 3, 2011 yapımlıdır. İlk iki filmde 2005 yılı anlatılmaktadır. Katie, hamile olan kız kardeşine çocukluklarından kalma eski videoların olduğu bir koli gönderir. Kolideki videolar bir süre sonra esrarengiz bir şekilde kaybolur.
Kristi, çocukluğunda hayali bir arkadaşa sahiptir. Hayali arkadaşının adı Toby’dir. Toby’in silüeti bir gün aniden görününce evde bazı olağanüstü olaylar yaşanmaya başlar. Evde birlikte yaşadıkları Dennis, eve el kamerası koyar. Kameradaki görüntüleri izlerken beliren silüeti görünce dehşete düşer. Dennis, bu duruma bir çözüm bulmak isterken ürkütücü olaylar Katie ile Kristi’nin peşini bırakmayacaktır.

End of Days Peter Hyams imdb: 5,8 (1999)

Robin Tunney, Arnold Schwarzenegger, Gabriel Byrne, Kevin Pollak ve Rod Steiger’in rol aldığı End of Days filminin yönetmen koltuğunda Peter Hyams oturmaktadır. Amerikan yapımı olan Şeytan’ın Günü 2 saatlik zaman dilimi içinde nefeslerinizi tutup izleyeceğiniz bir filmdir. Vizyona ilk olarak 28 Ocak 2000 tarihinde girmiştir. 1999 yapımlı filmde, Kutsal kitaplardan çıkarılan anlamlara yer verilmektedir. Yıl 1975. Manhattan’da bir kız çocuğu dünyaya gelir. Kız çocuğunun doğması çeşitli dini çevrelerde tedirginlik meydana getirmiştir. Çünkü bu kız çocuğunun Hz. İsa’ya karşı gelecek, isyan doğuracak kişi olduğu düşünülmektedir. Psikoposlardan biri Papa’ya olayı bildirir. O sıralarda Manhattan’da kız çocuğu vaftiz edilmiş ve annesine teslim edilmiştir. Dünyada şeytanın güçleri baş göstermek üzere olduğundan Vatikan bir kabusun içindedir. Kurgusu ve oyuncularıyla film izlenmeyi hak etmektedir.

Bram Stoker’s Dracula imdb: 7,4 (1992)

En iyi korku filmleri listemizde Bram Stoker’s Dracula kısaca Dracula olarak bilinen film 1992 yılı yapımlı film ile devam ediyoruz. Romantik, korku ve gerilim türündeki Dracula, ülkemizde 20 Şubat 1993 tarihinde gösterime girmiştir. Amerikan yapımlı film, İrlandalı yazar Bram Stoker’ın 1897’de yazdığı ünlü romanı Dracula’dan beyaz perdeye uyarlanmıştır. Anthony Hopkins, Winona Ryder, Keanu Reeves ve Gary Oldman’ın rol aldığı filmin yönetmenliğini ve yapıcılığını Francis Ford Coppola yapmıştır. Jonathan Harker genç bir avukattır ve Doğu Avrupa’da görev yapmaktadır. Görevi gereği gittiği küçük kasabada ölümsüz vampir Drakula tarafından kaçırılır. Harker, Dracula ile birlikte Londra’ya gitmek zorunda kalır. Harker’in nişanlısı Mina’nın fotoğraflarını gören Dracula, genç kadından etkilenir. Genç kadını ele geçirmek için öncelikle Mina’nın arkadaşı Lucy’ş ele geçirir. Lucy ve arkadaşları Dracula’ya karşı direnecekler. 1993 yılında kostüm, ses ve makyajıyla Oscar ödülü almış olan film ödülü sonuna kadar hak etmektedir.

The Vampire Chronicles imdb: 7,6 (1994)

Anna Rice’nin Interview with the Vampire: The Vampire Chronicles adlı romanından beyaz perdeye uyarlanan film 1994 yapımlıdır. Yönetmen koltuğunda Neil Jordan’ın oturduğu Interview with the Vampire: The Vampire Chronicles, korku filmleri arasında en fazla beğenilenler içindedir. Başrollerde Brad Pitt, Tom Cruise, Antonio Banderas ve Kristen Dunst gibi başarılı oyuncular yer almaktadır. Bu kadar güçlü oyuncu kadrosunun olduğu filmin başarısız olması imkansız. 1791 yılında New Orleans’ta yaşayan Louis karısını kaybetmiştir. Karısını kaybedince Louis yaşam sevincini de kaybetmiştir. Lestat ona geceleri yaşayan bir vampir olmasını önerir. Yaşadığı hayattan bıkan Louis bu teklifi kabul eder. Vampir olan Louis bu duruma alışamaz. Bakalım Lestat, Louis’e vampirliği öğretebilecek mi?

Alien: Covenant imdb: 6,4 (2017)

Ridley Scott tarafından yönetilen Alien: Covenant, 2017 yapımlı bilim kurgu korku filmleri arasındadır. Aksiyon sahnelerinin de yer aldığı filmde Katherine Waterston, Michael Fassbender, Demian Bichir, Billy Crudup baş rolleri paylaşmaktadır. Vizyona 12 Mayıs 2017 tarihinde giren Alien: Covenant’in senaryosunu John Logan ve Dante Harper yazmıştır.
Ridley Scott’un, Prometheus ile başlayan yeni üçlemesinin ikinci filmi olan Alien: Covenant‘da koloni gemisi Covenant’ı mürettebatı galaksinin en uzak köşelerinden birindedir. Cennet olarak varsayılan köşe aslında bir gezegene bağlı karanlık ve çok tehlikeli bir yerdir. Sonradan korkunç olduğu anlaşılan köşeden kaçmak için kaçış yolu bulunmalıdır. Prometheus’un keşfinden sonra hayatta kalan David, gezegendeki tek canlıdır.

The Blair Witch Project imdb: 6,5 (1999)

Korku filmi denilince The Blair Witch Project yani Blair Cadısı’nı izlemeyen yok gibidir. Found footage filmler furyasının fitilini ateşlemiş olan Daniel Myrick ve Eduardo Sanchez ikilisi tarafından yönetilen film, kült mertebesine ulaşmış harika bir yapımdır. Vizyona 1 Ekim 1999’da giren Blari Cadısı’nda Michael C. Williams, Heather Donahue ve Joshua Leonard gibi isimler rol almaktadır. Maryland sınırlarındaki Black Hills ormanlarında araştırma yapmak isteyen üç kişilik belgesel ekibi bölgeye gitmen için yola çıkarlar. Bölge ile ilgili Blair Cadısı efsanesi anlatılmaktadır. Ekip, efsanenin nasıl günümüze kadar geldiğini öğrenmek istemektedir. Ormanda başlayan yolculuk araştırmanın çok ötesinde olayları doğuracaktır. Geçirdikleri dakikalar içerisinde efsanenin yalan olmadığını anlayacaklar.

Get Out imdb: 7,7 (2017)

Amerika Birleşik Devletleri yapımlı Get Out yani Kapan’ın yönetmenlik koltuğunda Jordan Peele oturmaktadır. Korkmak değil gerim gerim gerilmenize neden olacak filmde başrollerinde Allison Williams, Daniel Kaluuya ve Catherine Keener yer almaktadır. 21 Nisan 2017 tarihinde vizyona giren film yaklaşık olarak 104 dakika sürmektedir. 104 dakika gerçek gerginliği hissetmeniz için yeterli olacaktır. Siyahi bir genç olan Chris, Rose’yi sevmektedir. Sıradan bir genç olan Chris’in mutlu giden ilişkisi Rose’nin ailesinin evlerine davet etmesiyle değişmeye başlayacaktır. Chris, sevgilisinin ailesinde bir tuhaflık hisseder. Ailenin evine gelen siyahi insanların tek tek kaybolduğunu öğrenir. Başka bir siyahi kişi Chris’i iş işten geçmeden gitmesi konusunda uyarır. Olaylar ters gitmeye başladığında Chris’in evden kaçması ve kurtulması daha bir zor olacağa benzemektedir.

Annabelle imdb: 5,4 (2014)

Yönetmenliğini John R. Leonetti’nin üstlendiği Amerikan korku filmi Annabelle, Korku Seansı’nın bir yan ürünüdür. Senaryosunu Gary Dauberman’ın yazdığı film, 2014 yapımlıdır. Annabelle adlı oyuncak bebeğin hikayesinden beyaz perdeye uyarlanan filmin oyuncu kadrosunda; Alfre Woodard, Annabelle Wallis ve Ward Horton yer almaktadır. Dünya çapında 3 Ekim 2014 tarihinde vizyona girerek korku severlerden tam not almıştır. Mia’mi hamile bir bayandır. Bebek koleksiyonu yaptığından dolayı eşi John ona yeni bir bebek almak ister. Gözüne kestirdiği bebek antika bir oyuncaktır. Beyaz gelinlik giymiş ve eşine zor rastlanır bir oyuncaktır. Mia bebeği alınca çok sevinir. Fakat bebeğin eve gelmesiyle birlikte tuhaf olaylar baş gösterir. Bir gece sapık bir tarikat tarafından evleri basılır. Saldırganlar evden uzaklaşır ancak kötü bir ruhu evde bırakmışlardır.

Annabelle: Creation imdb: 6,5 (2017)

En iyi korku filmleri serisi yakın zamanda dikkat çeken film Annabella olmadan olmazdı. Doğaüstü olayların ve karakterlerin yer aldığı Annabelle: Kötülüğün Doğuşu’nu David F. Sandberg yönetmektedir. Gary Dauberman’in yazdığı Amerikan korku filminde 2014 yapımlı Annabelle’nin öncesi anlatılmaktadır. Korku Seansı serisinin dördüncüsü olan filmde Talitha Bateman, Stephanie Sigman, Miranda Otto ve Anthony LaPaglia rol almaktadır. Dünya genelinde 298 milyon dolar hasılat elde eden film eleştirmenlerden çok olumlu yorumlar almıştır. Oyuncak bebek yapımıyla uğraşan adam eşiyle birlikte mutlu bir hayat sürmektedir. Küçük kızlarının hayatını kaybetmesi ile büyük bir trajedi yaşarlar. Kızlarının acısını yıllar geçmesine rağmen unutamayan aile yetimhanede büyüyen çocukları ve görevli rahibeleri evlerine davet ederler. Gelen çocuklar arasında bulunan Janice, oyuncakçının yaptığı fakat lanetli Annabelle’nin hedefi olacaktır.

Korku Seansı  imdb: 7,5 (2013)

Gerçek bir hikayeden uyarlama olan Korku Seansı, doğaüstü olayları açıklamaya çalışan ünlü bir çiftin karşılaştıkları bir olaydır. Dünyaca ünlü çift Ed ve Lorraine Warren, Perron ailesinden bir telefon alırlar. Çift aldıkları telefonla birlikte hayatlarının en korkunç olayının içine girdiklerinin farkında değillerdir. Perron ailesinin gözlerden uzak bir çiftlik evi vardır. Çiftlik evi nedeni belirsiz bir şekilde karanlık varlıklar tarafından saldırıya uğramaktadır. Hayatları kabusa dönen Perron ailesi, çözeceklerini düşündükleri için Warren çiftini aramıştır. Fakat çift karşılarındaki varlığın ne kadar korkunç olduğunu bilmemektedir. Filmin başrollerinde Vera Farmiga ve Patrick Wilson paylaşmaktadır. Testere filminin yönetmeni James Wan ise yönetmenlik koltuğunda oturmaktadır. Korku Seansı serisinin ilk filmidir. Oldukça yüksek başarılara imza atan film 2013 tarihlidir.

Korku Seansı 2 imdb: 7,5 (2016)

Korku Seansı serisinin ikinci filmi olan The Conjuring 2, doğaüstü olayları inceleyen Warren çiftinin etrafında dönmektedir. Ed ve Lorraine Warren çifti, dört çocuk büyüten bekar bir anneye yardım edecektir. Kötü niyetli ruhun dört çocuğa musallat olması üzerine Warren çifti Kuzey Londra’ya davet edilir. Bekar anne rolünü Frances O’Connor’un oynadığı filmde Vera Farmiga, Patrick Wilson, Madison Wolfe, Simon McBurney ve Franka Potente rol almaktadır. Oscar adayı görüntü yönetmeni Don Burgess’in, yapım tasarımcısı Julie Berghoff’un, kostüm tasarımcıları Kristin Burke’nin bulunduğu Korku Seansı 2’nin yönetmenliğini James Wan üstlenmektedir. İngilizcesi The Conjuring 2 olan film 118 binden fazla kişinin yaptığı oylamada 7.5’lik IMDb puanına sahiptir.

The Exorcist imdb: 8,0 (1973)

Bence en iyi korku filmleri arasında olması gereken bir film. Ünlü yönetmen William Friedkin tarafından çekilen The Exorcist yani Şeytan filmi 1973 yapımlıdır. Tam bir korku ve gerilim filmi olan Şeytan, izleyicisini 2 saat boyunca ekrana bağlamaktadır. Linda Blair, Ellen Burstyn, Max von Sydow gibi sanatçıların oyuncu kadrosunda yer aldığı film, William Peter Blatty’nin aynı isimli romanından beyaz perdeye uyarlanmıştır. Aktris Chris MacNeil, yeni film çekimleri sırasında 12 yaşındaki kızı Regan’ın tuhaf hareketler sergilediğini fark eder. Bunun üzerine doktora götürür. Doktor, beyninde geçici bir hasar olduğunu söyler. Bir sürü test yapılınca kızın bir şeyi olmadığı ortaya çıkar. Fakat Regan’ın, tuhaf sesler çıkarması ve titremeleri devam etmektedir. Pedere götüren Chris, kızının içine şeytan girmiş olduğunu öğrenir ve bu durumdan kızını kurtarmaya çalışır.

It  imdb: 7,3 (2017)

Orijinal adı It: Chapter Two olan film Andy Muschietti tarafından yönetilmiştir. Konusu Stephen King’in 1986 yılında yayınladığı It romanına dayanmaktadır. Amerikan yapımlı film 2017 tarihlidir. 15 Eylül 2017 tarihinde Türkiye’de vizyona giren film, Maine’in küçük bir kasabasında geçmektedir. Kasabada yaşayan yedi çocuk hayatın getirdiği problemler ve Pennywise adındaki palyaço ile uğraşmak zorundadırlar. Pennywise aslında palyaço görünümlü bir canavardır. Yaklaşık olarak 2 saat 15 dakika izleyiciye korku dolu anlar yaşatan It filminin senaristliğini Chase Palmer , Gary Dauberman ve Cary Fukunaga üstlenmiştir. Gerilim ve korku türündeki filmde Jaeden Lieberher ve Bill Skarsgard rol almaktadır. En iyi Stephen King uyarlamalarından birisi olarak gösterilen film, oyuncu performansları, yönetmenlik bakımından da güzel puanlar almıştı.

En Korkunç Filmler

Sizler için geçmişten günümüze en çok korkutan ve etkisi altında bırakan en iyi korku filmleri listesi yani diğer deyişle +18 korku filmlerini sunmaya çalıştık. Filmler hakkında olan yorumlarınızı belirtirseniz çok seviniriz. Ayrıca en iyi dönem filmleri listemize de göz atmak isteyebilirsiniz.

Kaynak:  https://www.imdb.com

ETİKETLER:
YAZAR BİLGİSİ
bidizikonusu
Herkese yabancı dizilerin konuları hakkında bilgi vermeyi amaçlayan, güncel yabancı dizi haberlerini de okuyabileceğiniz bir internet sitesi.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.