Konusu Ufkunuzu Açacak En iyi Ortaçağ Filmleri

17.04.2020
414
Konusu Ufkunuzu Açacak En iyi Ortaçağ Filmleri

Geçmiş zamanda yaşanan zorluklarla ( hastalık, veba, savaş) mücadele eden insanları anlatan en iyi ortaçağ filmeri konuları dahi listeledik.

En Çok Beğenilen Ortaçağ Filmleri

Ortaçağ döneminin dünyasını ve özellikle savaşlarını anlatan harika birçok film var. Özellikle göğüs göğse savaş dönemlerini yoğun bir şekilde içerisinde barındıran en iyi orta çağ filmleri  dönemi ile ilgili filmler izleyiciler tarafından oldukça beğeni kazanıyor. Yüksek bütçeli, başarılı savaş sahneleri olan bu ortaçağ filmleri için sizlere yine izleyicilerin puanlamasına göre bir derleme yaptık.

Bu savaş filmlerinde savaş stratejileri, başarılı komutanları, başarılı krallıkları, ihanetleri bulabilir ve kendinizi o zamanın içerisinde hissederek, büyük heyecanlar yaşayabilirsiniz. Özellikle başarılı oyuncu kadroları ile sizlere en beğenilen ortaçağ filmleri listesini hazırladık. Listeyi incelemenizi ve bu filmleri eğer izlemediyseniz izleyerek film kültürünüze katmanızı şiddetle tavsiye ettiğimizi bilmenizi isteriz.Sizler için bidizikonusu olarak tüm filmleri listeledik

Cadılar Zamanı (2011) Imdb: 5.4

cadılar zamani filmi

cadılar zamani filmi

1300’lü yıllarda iki arkadaş göğüs göğse ve cesurca ülkeleri için uzun süre savaş cephelerinde bulunurlar. Savaşın bitmesinden sonra ise bu iki arkadaş evlerine dönerler. Fakat evlerine o zamanın devasız derdi olan veba hastalığına yakalanmışlardır. İkisi de veba hastalığından dolayı köylerine korkuyu salmıştır. Fakat köylü bu hastalığın sebebi için tamamen alakasız birini sorumlu tutmaktadır.

Özellikle kilise halkı tarafından köyde yaşayan bir genç kız hakkında bazı dedikodular yayılır. Bu kızın cadı olduğu ve lanetini bütün köye veba belasını sararak gerçekleştirdiğini düşünürler. Film bundan sonra başlar ve bu kızın peşinden sürüklenen ve hiç beklenmeyen sonuçlara sebep olan bu macerayı soluksuz olarak izleyecek ve siz de şaşkınlığınızı gizleyemeyeceksiniz.
Cadılar zamanı filminin kadrosu ise oldukça başarılı. Kadroda, Nicolas Cage (Behmen), Ron Perlman (Felson) , Stephen Campbell (Debelzaq), Claire Foy (The Girl), Stephen Graham (Hagamar), Ulrich Thomsen( Eckhardt) gibi başarılı isimler yer alıyor. Yönetmenliğini ise Dominic Sena üsteleniyor. Başarılı filmin senaristi ise Bragi Schut’dur.

Kontes (2009) Imdb: 6.3

Kontes filmi

Kontes filmi

Bu filmortaçağ filmleri arasında yerini almayı başaran ilgi çekici filmlerden biri. Kontes Bathory isminde 14 yaşında bir genç kız Lord ile evlendirilir. Yıllarca evliliğine sadık kalan bu kadın yıllar sonra bir davet verir ve bu davete dahil olan genç bir adama aşık olur. Istvan adındaki bu genç ile aralarında yaş farkı uçurumu vardır. Fakat aşkının peşinden giden ve tutkuyu yaşayan bu kadının yapamayacağı şey yoktur.

Istvan’ın babasının Kontes ile aralarındaki yaş farkını vurgulaması ve onlara engel olmaya çalışması üzerine Kontes gençleşeceğine inandığı bir olayı gerçekleştirmek ister. 650 bakire kadının kanında yıkandığında eski gençliğine ulaşabileceğini düşünür ve bunu gerçekleştirmek için elinden geleni yapar. Çok eski tarihlerde bulunan Macarlı Elizabeth Bathory ismindeki Kontesin 650 genç kıza işkence yaparak öldürdüğü ve kanlarında yıkandığı söylentilerini canlandıran bir filmdir.
Filmin oyuncu kadrosunda Julie Delphy (Elizabeth Kathory), Daniel Brühl (Istvan Thurzo, William Hurt (Gyorgy Thurzo), Anamaria Marinca (Anna Darvulia), Charly Hübner (Ferenc Nadasky), Anna Maria Mühe (Bertha), Frederick Lau (Janos) isimleri yer almaktadır. Filmin senaristliğini ise usta senarist Julie Delpy yapmıştır.

Kara Ölüm (2010) Imdb: 6.4

kara ölüm filmi

kara ölüm filmi

Ortaçağ filmleri açısından oldukça yaygın bir şekilde konu olabilen veba salgınları o dönemlerde tedavisi olmayan ve bulaşıcı bir hastalıktı. Kara Ölüm filminde de veba hastalığı ve sonrasında gelişen olaylar ele alındı. İngiltere’de bir keşiş bu amansız hastalığa yakalanır ve bu konu ile ilgili yayılan bir dedikodunun peşine gider.Yine İngiltere’de bir köyde vebadan ölenlerin dirildiği konusu her bir yanda konuşulmaya başlamıştır ve bu keşiş bu işin aslını öğrenmek için köye gider ve film bundan sonra başlar. Hiç beklenmeyen şeylerle karşılaşan keşiş burada beklemediği sonuçlara katlanmak zorunda kalır. Film veba hastalığı ve cadılar ile ilgili gelişen maceraları içerisinde barındırıyor.

Bu filmde başarılı bir oyuncu kadrosu yer alıyor. Filmin kadrosunda Sean Bean (Ulric), Eddie Redmayne (Osmund), Carice van Houten (Langiva), John Lynch (Wolfstan), Kimberley Nixon (Averill), Tim Mclnnerny (Hob), Andy Nynman, David Warner, EmunElliott, Johny Harris, Tygo Gernandt, Jamie Ballard, Daniel Steiner, Keith Dunphy, Nike Martens, Marianne Graffam, Gotthard Lange isimleri yer almaktadır. Filmin yönetmen koltuğunda ise Christopher Smith oturmaktadır.

Demir Maskeli Adam (1998) Imdb: 6.4

demir adam maskeli filmi

demir adam maskeli filmi

1660 yılının Fransa’sı için savaşan üç silahşörler Fransa’nın artık yer aldığı konum sebebi ile yolları ayrılmış ve tamamen farklı mesleklere sahip olmuşlardır. Daha sonra hapiste gizli bir kimliğe sahip olan demir maske ile yaklaşık 10 yıldır mahkumedilmiş o kişiyi kurtarıp ülkenin kaderini değiştirmek için bir araya gelmeyi kabul ederler. Yıllar sonra bu görev için bir araya gelen üç silahşörlerin macerasını ve o mahkumun kurtarılmasından sonra sürpriz kişiliği ile sebep olabileceği maceralara yelken açıyorlar. Hem farklı hem de merak uyandıran bu filmde ortaçağın havasını alabilecek ve kendiniz bu filme kaptıracaksınız. Ortaçağ filmleri arasında önemli bir yerde konumlanan bu filmi film arşivinize eklemelisiniz.

Demir Maskeli adam film kadrosunda oldukça başarılı oyuncular yer alıyor. Film kadrosundaki isimler Leonardo DiCaprio (Philippe), JeremyIrons (Aramis), John Malkovich (Athos), Gabriel Byrne (Dartanyan), Gerard Depardieu (Porthos), Judith Godreche (Chiristine) bunlarda bazılarıdır. Filmin yönetmenliğini ise Randall Wallance üstleniyor. Oldukça başarılı ve duygu yüklü bir filmdir.

Robin Hood (2018) Imdb: 6.7

robin hood filmi

robin hood filmi

Robin Hood haçlı seferlerinden dönmüştür. Fakat döndüğünde çok farklı bir Sherwood ormanı ile karşılaşır ve bu durum ile kendisi savaşmaya başlar. Halk açlık ve muhtaçlıklar içerisindedir. Vicdansızlık ve yolsuzluğun başı çektiği bu yerde muhtaç olan halka yardım etmeye çalışırken aynı zamanda kötüler ile de savaşmak da ona düşmektedir.

Robin Hood filminde rol alan başarılı oyuncular arasında Russel Crowe (Robin Longstride), Cate Blanchett (Marianne Loxley), Max Von Sydow (Sir Walter Loxley), William Hurt (William Marshal), Mark Strong (Godefroy), Oscar Isaac (Prince John), Danny Huston (Richard the Lion Heart), Eileen Atkins (Eleanor of Aquitaine) bulunmaktadır. Filmin yönetmenliğini ise RidleyScott yürütmektedir.

Elizabeth: Altın Çağ (2007) Imdb: 6.9

Elizabeth filmi

Elizabeth filmi

Herkes tarafından bilinen en başarılı hükümdar 1. Elizabeth’in zorlu hayatını anlatıyor. 45 yıl gibi uzun bir türlü oyunlara rağmen tahtta kalmayı başaran Elizabeth’in zorlu hikayesi bu. Elizabeth ülkesini dış faktörlere karşı korumaya çalışırken aynı zamanda içeride kendine kurulan oyunlarla da savaşmaktadır.

Aynı zamanda kendi içerisinde yaşamış olduğu bir de gönül meselesi vardır. Tüm bunların içerisinde bir yandan da kendine söz geçirmeye çalışan Elizabeth oldukça zorlu yollardan geçecektir. Raleigh denizci bir askerdir ve Elizabeth’in gönlünü çalmayı başarmıştır. Hem aşk, hem ihanet hem de savaş içerisinde bir hayatı anlatıyor.Filmin başrolünde Elizaet karakteri ile karşımıza güzel oyuncu Cate Blanchett çıkmaktadır. Filmin oyuncu kadrosunda Geoffrey Rush (Sir Francis Walsingham), Clive Owen (Sir Walter Raleigh), RhysIfans (Robert Reston), Jordi Molla (Phillip), Abbie Cornish (Elizabeth Throckmorton), Samantha Morton (Mary Queen of Scots), Tom Hollander (Sir Amyas Paulet) gibi başarılı isimler karşımıza çıkıyor.

Cennetin Krallığı (2005) Imdb: 7.2

Cennetin Krallığı filmi

Cennetin Krallığı filmi

Cennetin krallığı da ortaçağda geçen bir film. Kudüs’te demircilik yapan bir gencin hayatı ve onun hayatının ülkenin geleceği için neleri değiştireceğini konu alıyor. Demirci olan Balian isiminli bir genç demircilik yapan sıradan biridir ailesini kaybeder ve bunun üzerine çok farklı yönlere hayatı onu sürükler. Şövalye olan Balian artık önemli bir konumadır ve bu sırada bir prensese aşık olur ve aralarında büyük bir aşk yaşanmaya başlar. Yaşadıkları aşk ve genç demircinin şövalyeleikte gösterdiği başarılar ile hayatı çok farklı bir noktaya gelecek, hatta ülkesinin kaderini belirleyecek hamleler yapma gücüne sahip olacaktır. Film hem aşk hem de bir savaş filmidir.

Filmin başrolünde Orlando Bloom yer almaktadır. Başarılı oyuncu demirci olan Balian ismindeki genci canlandırmaktadır. Partneri ise Sibylla karakteri ile karşımıza çıkan Eva Green’dir. Filmde yer alan diğer başarılı oyuncular ise LiamNeeson, David Thewlis, Marton Csokas, Edward Norton, Jeremy İvons, Brendan Gleeson, Gassan Mesud, Michael Sheen, Alexander Sidding, Nikolaj Coster, Kevin Mc Kidd, Nathalie Cox, Philip Glenister, Jouko Ahola, Martin Hancock, Eriq Ebouaney bu isimlerden bazılarıdır.

Cesur Yürek (1995) Imdb: 8.4

Cesur Yürek filmi

Cesur Yürek filmi

Cesur Yürek 1280 yılının İskoçya’sında yaşanan savaşı anlatıyor. Bu savaş sırasında ailesini kaybeden Wallance amcası tarafından İskoçya’dan uzakta yetiştirilir. Wallance çiftçilik yapmak amacı ile İskoçya’ya bir süre sonra dönüş yapar ve burada eski aşkı ile karşılaşır. Bu karşılaşma sonrası eski o aşk alevlenir. Eski aşkı Murron ile bir ilişki yaşamaya başlarlar.
Bu aşk yaşanmaya başlandıktan sonra bir gün kasabada bulunan İngiliz askerleri Murron’a tecavüz etmeye kalkar ve Wallace’ının gözünün önünde boğazını keserler. Bu sahneden sonra filmin asıl kısmı başlamaktadır. Bu acı ile Wallence kendi savaşını vermeye başlar ve maceralı bir dönem onu bekliyordur.

Cesur Yürek filminin başrolünde Mel Gibson karşımıza çıkmaktadır. Mel Gibson hem başrol oyunculuğu yaparken hem de filmin yönetmenliğini de gerçekleştirmiştir. Oldukça başarılı ve yıllardır unutulmayan bu film önemli eserler arasında yer almaktadır. Filmin oyuncu kadrosunda Sophie Marceau (Isabella), Catherina Mc Cormack (Murron), PatrickMcGoohan (King Edward), James Cosmo (Campbell) gibi başarılı isimler yer almaktadır.

İbni Sina: Hekim (2013) Imdb: 7.2

ibni sina filmi

ibni sina filmi

Rob Cole isminde üstün yeteneklere sahip bir çocuk dünyaya gelir. 9 yaşına geldiğinde annesi rahatsızlanır ve Rob annesinin öleceğini garip bir şekilde hisseder. Annesinin ölümüne engel olamaz ve hep neden öldüğü ile ilgili bir merak içerisindedir. O zamanın sihirbazı, dişçisi, şifacısı gibi birçok sıfata sahip olan Beader Rob’u yanına alır ve beraber uzun bir yolculuğa çıkarlar.

Bu yolculuk sırasında Rob Beader’den tüm maharetlerini öğrenmiştir ama onun için yeterli olmamıştır. Hep duyduğu İbni Sİna’ya gitmeyi ve ondan ders almayı istemektedir. Türlü çabalar ve zorluklardan sonra oraya ulaşmıştır fakat önünde bir engel daha bulunmaktadır bu da Hristiyan olmasıdır. Bunu gizleyerek İbni Sina’dan ders almayı başarır. İleride çok başarılı bir doktor olacaktır.
Filmin başrolünde Tom Payne rol alıyor. Rob Cole karakteri ile karşımıza çıkıyor. Kadroda bulunan diğer oyuncular ise, Ben Kingsley (İbni Sina), Stellan Skarsgard (Bader), Olivier Martinez (Schah Ala), Emma Rigby (Rebecca). Bu filmin yönetmenliğini Philipp Stölzl yapmıştır.

Macbeth (2015) Imdb: 6.6

Macbeth

Macbeth

İskoçya’da orduda bir General olan Macbeth oldukça başarılı bir askerdir. Asillere karşı açılan bir savaşta oldukça başarılı bir sonuç elde etmiştir. Bu dönemde karşısına çıkan 3 kahinden kral olacağı ile ilgili bilgiler almıştır. Bunun üzerine hırslanan General bunun için elinden geleni yapacaktır. Üstelik bu yolda yalnız da değildir. Eşi ona bunun için sürekli kışkırtmalarda bulunmaktadır.

Son olarak kral olabilmek için Kralı öldürür ve yerine geçmeyi başarır. Fakat bu iktidar ona yalnızlık ve mutsuzluk getirecektir. Elidneki gücü kaybetmemek için sürekli diken üstünde olan Macbeth psikolojik olarak bir buhran içerisine girer ve etrafındaki herkesten şüphelenmeye başlar. Şüphelendiği herkesi katleder ve etrafında kimsesi kalmaz.
Filmin başrolünde Michael Fassbender (Macbeth), Marion Cotillard (Lady Machbeth) yer alıyor. Filmde bulunan diğer oyuncular ise David Thewlis (Duncan), Paddy Considine (Banquo), Jack Reynor (Malcolm), Sean Harris (Macduff) bulunmaktadır. Başarılı oyuncu kadrosu ve başarılı konusu ile izlenmeye değerortaçağ filmleri arasında bulunan bir yapıt.

Yedinci Mühür (1957) Imdb: 8.2

Yedinci Mühür filmi

Yedinci Mühür filmi

Haçlı seferlerinde savaşan bir asker artık bu yaşamdan sıkılmış ve savaşı bırakıp evine ve ailesine geri dönmeye karar vermiştir. Dönüş yolunda farklı farlı yerlerde veba hastalığının sebep olduğu sonuçlara şahit olmuştur. Bu durum onun tanrıya olan inancı için oldukça sarsıcı bir etki yaratmıştır. Evine dönüş yolunda bunlara şahit olurken döndükten sonra bu ölümcül hastalığa kendisinin de yakalandığını fark eder.Veba hastalığı onu da ölümün kıyısına getirmiştir ve tanrıyı daha çok sorgular hale gelmiştir. Ölümün kıyısında iken ölüm ile bir anlaşma yapar ve onunla bir satranç oynamaya başlar. Satrancı kazanırsa hayatının kalanına sağlıklı bir şekilde devam edecektir kaybederse ölümü kabul edecektir. Bu değişik ve sıra dışı farklı bakış açısına sahip film yayınlandığı tarihten beri isminden söz ettirmeyi başaran bir yapıt haline geldi.

Filmin yönetmeni Ingmar Bergman’dır. Filmin oyuncu kadrosunda ise Maxvon Sydow (AntoniusBlock), Gunnar Björnstrand (Jons), Bengt Ekerot (Death), Nils Poppe (Jof), Bibi Andersson (Mia), Gunnel Lindblom (Young Woman), Maud Hansson (Witch), Inga Landgre (Karin) gibi başarılı isimler yer almaktadır. Kesinlikle izlemeye değer bu film sizlere de farklı bir bakış açısı katacaktır.

Truva (2004) Imdb: 7.2

Truva filmi

Truva filmi

1250 yılında Truva prensi Paris ve abisi Isparta’ya bir davete katılırlar. Burada Isparta kralı Menelaus’un karısı Helen ile gizli bir aşk yaşarlar. Bunun üzerine Paris Helen’i kendi ülkesine kaçırmaya karar verir. Dönüş yolunda gemiye gizlice Helen’i de alır ve ülkesi Truva’ya Helen’i de götürür. Yolda abisi tarafından bu durum fark edilip geri dönmeye karar verilse de Paris’in aşkını gözlerinde görür ve kardeşinin arkasında durmaya karar verir.

Bunun üzerine Menelaus kardeşi Agamemnon’dan yardım ister. Yunan askerler ile birlikte Truva’ya saldırmaya hazırlanırlar. Ünlü Yunan savaşçı Aşil’de bu savaşa dahil olur. Aşil yenilmezliği ile ünlü olan bir savaşçıdır ve girdiği savaştan asla mağlup ayrılmaz. Bu yüzden savaşa katılması bizzat Agamemnon tarafından istenmiştir. Güçlü bir ordu ile Truva’ya saldırmaya giderler. Yenilmez olarak bilinen Truva bu sefer zafer için oldukça zorlanacaktır. Bir aşk ve savaş filmi olan Truva oldukça başarılı bir yapıdır. Başrollerinde çok başarılı tanınmış oyunculardan Brad Pitt ve Orlando Bloom yer almaktadır. Her iki oyuncunun başarılı oyunculuğu ve kaliteli görselleri ile bu film tam bir harika. Orlando Bloom Paris’i canlandırırken Brad Pitt ise Aşil karakterini canlandırıyor. Filmin diğer oyuncuları Eric Bana, Rose Byrne, Diane Kruger, Brian Cox, Sean Bean, Garret Hedlund.

Ortaçağ Filmleri

Ortaçağ döneminde yaygın olan savaşlar, hastalıklar, insan ilişkileri ile oldukça karmaşık ve zorlu süreçleri içerisinde bulunduruyor. Bu yüzden bu dönemleri yansıtan filmlerin tamamı dram içermektedir. Özellikle savaş filmleri oldukça fazladır. Savaşlarda gözlemlenen açlık, yoksulluk, sefalet, tedavisiz hastalıklar oldukça yaygın olarak filmlerde de işlenmektedir. Tüm bu etkileri ile en iyi ortaçağ filmleri sizleri o zamanların atmosferini tattıracak cinsten. Sizler için paylaştığımızın filmlerin tamamı ortaçağa ait bazıları gerçek hikayelerden uyarlanmış filmlerdir. Şimdiden iyi seyirler dileriz.

YAZAR BİLGİSİ
bidizikonusu
Herkese yabancı dizilerin konuları hakkında bilgi vermeyi amaçlayan, güncel yabancı dizi haberlerini de okuyabileceğiniz bir internet sitesi.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.