En iyi Prenses Filmleri (Listesi)

20.04.2020
2.467
En iyi Prenses Filmleri (Listesi)

Prenses filmleri genellikle gerçeklikten uzak, ütopik olayları konu alan filmlerdir. Gerçek dışı olmaları oldukça dikkat çekici bir hava katmaktadır bu filmleri. Oldukça farklı görsellere ve konulara sahip bu filmler her ne kadar çocuk filmi gibi görünse de aslında her yaş grubu tarafından tercih edilmekte ve beğenilerek izlenmektedir. En iyi prenses filmleri her yaş grubu tarafından beğeni toplamaktadır.

Hayal gücünün sınırlarını zorlayan bu filmler herkesi izlerken hem meraklandırıyor hem de heyecanlandırıyor. Gerçek dışı görsellere sahip bu filmleri izlerken hayranlık duymamak mümkün değil. Küçük çocuklarında hayal gücünü geliştiren bu filmlerin genellikle mutlu sonla bitiyor olması da izleyen herkese umut etmeyi ve mutluluğu ifade ediyor.

En İyi Prenses Filmleri Listesi

Manhattan’da Sihir (2007) İmdb: 7.0

Walt Disney tarafından daha eski tarihlerde animasyon formatındaki bu film son hali ile karşımıza çıkıyor. Bu film de harika prenses filmlerinden biri. Gerçek hayatı da içerisinde barındıran bu prenses filmi romantik komedi havasında bir filmdir. İzleyenler tarafından olumlu yorumlaya layık görülen bu film en iyi prenses filmleri arasına girebilecek konumdadır.Enchanted adında bir masal diyarında yaşan güzel prenses Giselle kötü kalpli kraliçe tarafından bu diyardan kovulmuş ve günümüz yaşantısında bulunan Manhattan şehrine sürülmüştür.

Masal diyarında yaşayan prenses karmaşık ve kalabalık bir hengamenin içerisine düşmenin tedirginliği içerisinde çırpınırken bir avukat ile tanışır. Avukat ve prensesin arasında gelişen duygusal bağ ile prenses burada yaşamaya çalışır.
Fakat masallar diyarı Enchanted’da evlenmeye söz vermiş olduğu bir prens bulunmaktadır. Prenses bu iki kişi arasında inanılmaz bir kararsızlık ve ne yapacağını bilmezlik yaşar. Filmin başrollerinde prenses olarak gördüğümüz isim Amy Adams. Filmdeki diğer oyunculardan bazıları ise James Marsden, Patrick Dempsey’dir.

Karlar Ülkesi (2013) Imdb: 7.5

Son zamanların animasyon olarak en çok beğenilen prenses filmleri arasında yerini alan Karlar Ülkesi her yaş grubu tarafından beğenilse de özellikle kız çocuklarının hayranlık duyduğu bir filmdir. Macera dolu bu filmde yine gerçeklikte uzak mitolojik varlıkları içeren bu filmde bir de prenses bulunmaktadır. Kız çocuklarının hayranlık duyduğu Elsa bu prensestir.

En iyi prenses filmleri arasında başta yerini alan bu filmde Anna adında bir kız Elsa adındaki prenses kardeşinin lanetlendiği durumdan onları kurtarmak ister. Onun yanına gitmek için tehlikeli ve oldukça maceralı bir yolculuğa çıkar. Elsa ve ülkesi korkunç bir lanet yüzünden karlar altında kalmıştır. Bu büyünün bozulması için Anna bu yolculuğu vaktinde tamamlamaya kararlıdır.
Anna yolculuk arkadaşları ile beraber bu yolda tüm tehlikelere göğüs gererek kardeşi Elsa’nın yanına varacaktır. Bu laneti kaldırmak için de türlü maceralardan geçmek zorunda kalacaklar. Animasyon filmde karakterleri seslendiren ses sanatçıları ise Kristen Bell (Anna) , Idina Menzel
(Elsa) , Jonathan Groff (Kristoff), Josh Gad (Olaf).

Prenses ve Kurbağa (2009) İmdb: 7.1

Bir animasyon prenses filmi olan Prenses ve Kurbağa bildiğimiz prenses ve kurbağa masallarından biraz farklı. Bu filmde harika bir hayal gücü ve görseller içeriyor. Beklenenin aksine değişik bir ilerleyişe sahip olan bu filmde beklemedik şeyler ile karşılaşılıyor ve bu da filmi soluksuz olarak izlemenizi sağlıyor.

Bir prenses olan Tiana kurbağa ve prenses masalını biliyordur. Bir gün prense dönüşmeyi bekleyen o kurbağa ile karşılaşır. Kurbağaya o kadar çok acır ki sadece ona iyilik yapmak için içinden gelmese de onu öpmeye razı olur. Sonuç olarak prenses kurbağayı öper. Fakat beklenen sonuç olmaz. Şimdi prenste prenseste kurbağa şeklindedir. Üstelik prenses çok hoş görünümlü bir kurbağaya dönmüştür.Kurbağaların ikisi de olanların ardından şaşkınlık içerisindedirler ve ne yapacaklarını bilemezler. Son olarak diyarlarında bulunan cadı doktorunu bulmaya karar verirler. Ve onu bulmak için çıktıkları yolda değişik maceralar yaşarlar. Animasyon olan bu filmin seslendirme sanatçıları Anika Noni Rose ( Tiana), Bruno Campos ( The Prince Naveen), Keith David (Doctor) şeklindedir.

Shrek (2001) İmdb: 7.8

Shrek zamanının animasyon serilerinden biridir. Oldukça eğlenceli ve komedi içeren bir animasyondur. Aynı zamanda bir prenses hikayesidir. Oldukça eğlenceli ve renkli bu animasyon film yediden yetmişe herkes beğenerek izlemektedir. Shrek filminden sonra bu isim oldukça kişi tarafından öğrenildi ve mizah için yaygın olarak kullanılmaya başladı.
Shrek isminde yeşil bir dev vardır. Bu dev kendi başına pis ve dağınık bir şekilde bataklıkta yaşar. Halinden de oldukça memnun olan devin bir gün bir maceraya çıkması gerekir. Fiona isimli prenses bir ejderha tarafından kaçırılmıştır ve kurtarılması için kral tarafından emir gelmiştir. Onu kurtarmaya Shreck gidecektir.

Sherk bu yolculuğa çıkmaya ikna olur ve bataklığından çıkar. Prensesi kurtarmak için ejderhaya bin bir macera ile gider. Prensesi kurtaracaktır fakat krala dönerken yolda enteresan bir hikaye yaşayacaklardır. Bu eğlenceli filmin seslendirmesini yapan sanatçılar ise Cameron Diaz (Fiona), Eddie Murphy (Shrek), Chris Miller olarak bir kısmını iletebiliriz.

Cesur (2012) İmdb: 7.1

Cesur bir animasyon prenses filmidir. Bu prenses bildiğiniz diğer prensesler gibi narin ve hassas değil aksine biraz çılgın bir prensestir. Bu film en iyi prenses filmleri arasında bulunmayı hak eden bir film. Her yaştan kişinin beğenerek izleyeceği bu film izleyenler tarafından çoğunlukta olumlu yorumlar almayı başarmıştır.

Kral ve kraliçenin güzel ve kızıl saçlı kızı Merida sıradan prenseslere benzemiyordur. Ok atmayı ve maceralara atılmaya bayılıyor. Bu durum annesi babası tarafından hiç hoş karşılanmıyordur. Krallığa ait olan bir geleneği yerine getirmesi gereken Merida buna karşı çıkar ve bu durum düzensizliğe sebep olmaktadır. Bu durum hiç hoş karşılanmaz. Merida’’nın bu durumu için bir bilgeye danışırlar ve bilge Merida’nın uğursuz bir dilek yüzünden kötü şeyler yaşayacağını söyler. Merida bu uğursuz dileğin peşine düşer ve laneti ortadan kaldırmak için oldukça çetin bir maceraya atılır. Prenses Merida’yı Kelly Macdonald seslendirirken Türkçe dublajında ise Beren Saat seslendirme yapmıştır.

Malefiz (2014) Imdb: 7.0

Malefiz gerçek karakterler ile çekilmiş bir prenses filmidir. Aslında bu filmde iyi tarafından değil kötü tarafından değerlendirilen bir durum söz konusudur. Klasik prenses masallarından farklı olan bu film kaliteli oyunculuk ve harika görselleri ile tadı damaklarda bırakmaktadır. Mitolojik karakterler ve harika görselleri içerisinde barındıran bu film oldukça başarılı yapıtlar arasındadır.

Malefiz bir ormanlık krallığında yaşamaktadır. Bu krallıkta barış ve mutluluk süre gelmektedir. Bu ülkede yetişen Malefiz oldukça iyi kalpli bir siyah kanatları olan genç bir kızdır. Fakat ilerleyen zamanlarda sevdiği bir kişi tarafından ihanete uğrayacaktır ve bundan sonra her şey çok farklı gelişecektir. Tamamen saf duygular ile dolu olan Malefiz’in değişimi bu olaydan sonra olur.
Yaşadığı acıları yaşatabilmek için artık o eskisi gibi iyi biri değildir. Ve etrafına korku ve tehlike saçar. Aurora isminde birini ise 100 yıllık bir uykuya mecbur bırakmıştır bu da yaşadıklarının bedeli olarak yaptığı bir harekettir. Filmin baş rolünde güzel oyunca Angelina Jolie yer alırken yardımcı rollerde Ella Fanning, Sharlto Copley, Sam Riley, Brenton Thwaites, Juno Temple yer almaktadır.

Pamuk Prensesin Maceraları (2012) Imdb: 5.6

Birçok prenses filmlerinin arasında en iyi prenses filmleri içinde yer almayı hak eden farklı tarzı ile Pamuk Prensesin Maceraları oldukça eğlenceli ve farklı bir bakış açısı içeriyor. Klasik Pamuk prenses masallarından çok farklı olan bu hikayeyi bir de böyle izlemenizi tavsiye ederiz.
Masallar diyarının prensesi olan Pamuk Prenses kötü kraliçe tarafından bu ülkeden kovulur. Hikayenin bu kısmı oldukça komik bir şekilde sizlere sunulmaktadır. Pamuk Prenses kovulmuş olduğu bu diyara geri dönmeyi ve tacını geri almayı planlar. Bunun için ise dolaştığı ormanda 7 cücelere rastlar. 7 cücelerin yardımı ile tacını geri almaya çalışacaktır.

7 cüceler ile bir maceraya giren Pamuk Prenses ’in hikayesi bundan sonra başlar. Oldukça farklı olan bu masal siz de çok eğleneceksiniz. Filmin başarılı oyuncuları arasında Lilly Collins, Armie Hammer, Julia Roberts, Nathan Lane, Sean Bean, Mare Winnigham, Jordan Prentice başarılı oyunculukları ile yer almaktadır.

Sindirella (2015) Imdb: 6.9

Sindirelle bildiğimiz en güzel prenses masalları arasındadır. Güncel olarak sinemaya uyarlanan bu masal harika bir sonuç ortaya çıkarmıştır. İzleyenlerin de beğenisini kazanan bu film sizlere çocukluğunuza götürecek. Klasik Sindirelle hikayesi işlenen bu film en iyi prenses filmleri arasına girmeye hak kazanıyor.

İyi kalpli ve güzel Sindirella annesi öldükten sonra babasının iki kızı olan bir kadın ile evlenmesini babasını çok sevdiği için kabul eder. Babası cici annesi ve iki kız kardeşi ile aynı evde yaşamaya başlayan Sindirella güzelliği ve becerikliliği ile üvey annenin hep gözüne batmaktadır. Kısa bir süre sonra babasını da kaybeden Sindirelle üvey annesinin ve kız kardeşlerinin baskısına maruz kalır.
Güzel kalpli prenses evde bir hizmetçi konuma girmek zorunda kalır buradan kurtulmak istiyordur. Bunun için sokakta duyduğu akşam düzenlenecek olan o baloya katılmayı amaçlar. Bu baloya katılır ve burada biri ile tanışır. Sindirella’nın hayatı bundan sonra çok değişecektir. Filmin başrolünde bulunan Sindirella’yı karakterini canlandıran oyuncu Lilly James’dir.

Prenses Gelin (1987) Imdb: 8.1

Prenses Gelin adlı film hayali bir ülkede geçen gerçek dışı bir prenses filmidir. Oldukça beğeni kazanan film her yaş grubu tarafından beğeni ile izlenmektedir. Üstelik film animasyon değil gerçekliğe sahip bir filmdir. Klasik bir prenses filmi değildir ve bir aşk hikayesini anlatan romantik bir filmdir.

Buttercup isminde bir genç kız Florin adında bir hayal ülkesinde yaşamaktadır. Burada çiftçilik yapmakta olan genç bir erkeğe aşık olan Buttercup bu aşka sahip çıkar. Güzel ve mutlu bir gelecek için bu iki aşık bir gemi yolculuğuna çıkarlar. Bu gemi yolculuğunda yaşayacakları şey onları ayırır ve hayatın farklı noktalarına atar. Kavuşma hayali bile kalmayan Buttercup çaresizlik içinde bir prens ile evlendirilir ve buna razı gelmek zorunda kalır. Fakat bundan sonra yaşayacakları şeyler aslında hiç de beklenmedik olaylardır. Filmin başrollerinde Robin Wright, Cary Elwes yer almaktadır. Filmin diğer oyuncu kadrosu ise Chiristopher Guest, Mandy Patinkin, Chris Sarandon, Peter Falk, Fred Savage, Billy Crystal isimleri yer almaktadır.

Küçük Deniz Kızı (1989) Imdb: 7.6

Çizgi film kıvamındaki bu film harika bir prenses filmidir. Bizi çocukluğumuza getiren bir hikayeye sahiptir. Bir çocuk filmi diyebiliriz. Oldukça güzel ve hayal gücüne yönelik bir çizgi film olan Küçük Deniz Kızı aynı zamanda bir aşk hikayesini de işliyor. 1989 yapımı olan bu film oldukça beğeni ile uzun süre izlendi. En iyi prenses filmleri arasında yer alabilecek olan bu çizgi film çocukların hayallerini süsleyen bir hal almıştır.Bir deniz kızı olan Ariel denizde yaşamaktadır ve insan olmanın hayali ile yanıp tutuşmaktadır. Aynı zamanda insana olan prense ise aşıktır. Onun kavuşmanın, tanışmanın tek yolu ise insan haline dönüşmesidir. Bunu kavasına koyan Ariel insan olabilmek için her şeyi yapmaya razıdır. Bunun için aklına gelen tehlikeli bir planı uygulamaya karar verir. Ursula isimli bir deniz büyücüsü ile anlaşma yapmaya karar verir.

Ursula çok güzel bir sese sahip olan Ariel’in sesi karşılığında ona bacak vereceğinin sözünü verir. Fakat işler tam da böyle ilerlemez ve Ariel insan olmaktan çok denizde olmadık belalara bulaşır. BU çizgi filmde seslendirme yapan sanatçılar Jodi Benson, Claire Guyot, Christopher Daniel Barnas, Thierry Ragueneau, Pat Carrol yer almaktadır.

Acemi Prenses (2001) Imdb: 6.3

Oldukça farklı ve eğlenceli bu prenses filmi en iyi prenses filmleri arasında yer alabilecek noktadadır. Klasik prenses filmlerine nazaran farklı bir hikayeye ve eğlenceli bir senaryoya sahip olan bu film oldukça beğeni kazanmış ve her yaştan kişiye hitap edebilmiştir. Hayal gücünü zorlayan ve aynı zamanda eğlendiren farklı bir prenses filmidir.
Mia isimli 15 yaşındaki bir genç kız annesi ve babası boşanmış olan bir ailenin kızıdır. Annesi ile yaşamaktadır. Babası ile onlardan çok uzaklarda yaşamaktadır. Gayet paspal ve sıradan bir kızı olan Mia bir gün babasının ölüm haberini alır ve dünyası başına yıkılır. Fakat babasının ölümü Mia’nın hayatındaki her şeyi değiştirecektir.

Babası ölen Mia aslında uzak diyarlarda Genovia adında bir ülkenin prensesi olduğunu bir şekilde öğrenmiştir. Bunun üzerine bu ülkede yaşayan babaannesinin yanına yerleşir. O bir prensestir ama dışarıdan hiç prensese bezemiyordur. Babaannesi Mia’nın prenses özelliklerine sahip olabilmesi için elinden geleni yapacaktır. Filmin başrolünde Julie Andrews rol almaktadır.

Uyuyan Güzel (1959) Imdb: 7.2

Uyuyan Güzel hepimizin bildiği en iyi prenses filmleri arasında bulunan bir çizgi filmdir. Bu film hepimizin bildiği olağan üstü olaylar içermektedir. Bir masal kıvamında olan bu çizgi film çocukluğumuzda hepimize anlatılan o masalı canlandırıyor gözümüzde. Adı üstünde olan uyuyan bir güzel prensesin masalını anlatıyor.

Doğduğunda güzelliği ile herkesin diline düşen bu prenses bir büyücü tarafından genç yaşına geldiğinde derin bir uykuya dalması için lanetlenmiştir. O yaşa gelene kadar bundan haberi olmayan prenses bir gün aniden uyumaya başlar ve kimse onu uyandıramaz. Lanetin nasıl çözümleneceği öğrenildiğinde ise bunun için bir prensese ihtiyaç olduğu öğrenilir. Bunun üzerine uyuyan güzelin uyandırılması için prensesin onu öpmesi beklenir.

Prenses Filmleri

Çocukluğumuzdan beri bizlere anlatılan masallar gerçeklik dışı hikayelerdir. Bunları dinlerken hep hayal kurar hayal gücümüzü genişletiriz. Bu noktada masallar her çocuk için çok önemlidir. Özellikle kız çocuklarının en çok sevdiği prenses masalları ile prensleri ile hayallerini süslemektedir. Prenses masallarının tamamında mutlu son bulunuyor. Bu da umudu ve mutluluğu çocuklara ve biz büyüklere aşılamayı başarıyor diyebiliriz.

Prenses masalları içerisinde filmleştirilmiş olan birçok film bulunmaktadır. Bunlar arasından en iyi prenses filmleri seçip izlenmesinde kesinlikle fayda vardır. Yıllardır kafanızda hayalini kurduğunuz o karakterler, o ülkeler, o saraylar bir anda gözünüzün önünde bulunmaktadır. Bu da harika hislere kavuşmanızı sağlar. Oldukça etkili ve mutlu edici özelliğe sahip masal tadındaki bu filmleri izleyerek hem çocukluğunuza doğru bir yolculuğa çıkacaksınız hem de bir nebze olsun gerçek hayattan uzaklaşarak nefes almaya başlayacaksınız.Görseller TMBD sitesinden alınmıştır.

YAZAR BİLGİSİ
bidizikonusu
Herkese yabancı dizilerin konuları hakkında bilgi vermeyi amaçlayan, güncel yabancı dizi haberlerini de okuyabileceğiniz bir internet sitesi.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.