Konusu Dikkatinizi Çekecek: En iyi Savaş Dizileri

06.04.2020
348
Konusu Dikkatinizi Çekecek: En iyi Savaş Dizileri

En Çok Tavsiye Edilen En iyi Savaş Dizileri

İlerleyen teknoloji ile tüm Dünya üzerinde bir çok dizi ekranlara geliyor.Gerek internet sitelerinde gerek Netflix,Digiturk,blu Tv vb bir çok platforumlar dizi ve film arşivi ile bizi tüm dizilerden haberdar ediyor.İzleyicisi için en çok önemli olan en iyi savaş dizileri sizler için listeledik.Gerek Türkiyede gerke tüm Dünyadaki tümünü barındırır.

en iyi savaş dizileri

Unsere Mütter Generation War – Yapım Yılı: (2013) IMDB: 8,5

Savaş dizileri arasında önemli bir yeri olan Unsere Mütter Generation War Alman yapımı bir mini dizi olarak karşımıza çıkar. İçinde aksiyon, savaş, tarih ve drama dair pek çok unsur gördüğümüz dizinin senaryosu Stefan Kolditz’e aittir. Toplamda üç bölümden oluşmakta olup her bölüm, yaklaşık 150 dakika sürmektedir. İkinci Dünya Savaşının yıkıcı ortamında beş arkadaşın hayatına yoğunlaşan dizi oldukça etkileyici olma özelliğine sahiptir.Volker Bruch, Katharine Schüttler, Tom Schilling, Miriam Stein ve Ludwig Trepte gibi isimler dizinin oyuncu kadrosunu oluşturmaktadır. Doğu cephesine odaklanan dizide yer Berlin, yıl 1941 yılı olarak seçilmiştir. Beş arkadaş kahraman olmak için maceraya hevesli olsalar da durumun değişmesi uzun sürmeyecektir.

Fringe – Yapım Yılı: 2008 IMDB: 8,4

Bilim adamı, onun oğlu ve özel ajandan örülen iç dinamiği ile dizi büyük bir gizemin peşindedir. Gerilim, ve drama bilim kurgu ile birleşerek seyri keyifli bir yapım, ardı ardına sıralanan bağlantılı inanılmaz olayları çözmeyi amaçlayan bir bilmeceyi çözmeye çalışıyorlar. Dizi bütün yolcuların ve mürettebatın hayatını kaybettiği ve içerisinde hayat belirtisinin gözlenmediği bir uçağın Boston Logan Havalimanı’na iniş yapmasındaki gizem üzerine yoğunlaşır.Esrarengiz olayın araştırılması için FBI özel ajanı olan Olivia Dunham göreve çağrılır. Ancak araştırma ortağı olan Ajan John Scott ölümle burun buruna gelir. Dunham ona yardımcı olması için birini arar. Bu arayış onu günümüzün en zeki insanları arasında gösterilen Walter Bishop’a götürür. Ancak bu adama ulaşmak o kadar da kolay değildir. ona ulaşmak için asi oğlu Peter’ın ikna edilmesi gerekmektedir. 2008 yılında başlayıp 2013 yılında final yapan Fringe konusu itibariyle oldukça ilgi çekicidir.

Six – Yapım Yılı: 2017 IMDB: (7,3)

Mini dizi olarak başlayan ve konusunu savaş tarihinden alan dizi ABD yapımıdır. Toplamda sekiz bölümden oluşan dizi 2017 yılında yayınlanmıştır. Six dizisinin senaryosu William Broyles tarafından yazılmış olup bu kişi Vietnam askeri özel harekat gazisidir. Dizide modern ABD Ordusu’nun Navy Seal özel kuvvetlerinde olan ve en iyi takım, Afganistan’da bir Taliban liderini öldürmek için göreve çağrılır. Dizi gerçek savaş anılarından esinlenilerek yazıldığı için karakterlerin yaşam ve ölüm arasındaki ince çizgideki kararlarının psikolojilerini nasıl etkilediği ve kişisel hayatlarının karmaşıklığı gibi konularda ustalıkla işlenmiştir. Takımın altı askerden oluşması dizinin ismini açıklamaktadır.

Klon Savaşları – Yapım Yılı: 2008 IMDB: (8,1)

Yıldız Savaşları serisi sinema efsanesi olarak bilinmekte olup seriden oluşan çeşitli yapımlar da bulunmaktadır. Seriden uyarlanan bir dizi de klon savaşları olmuştur. Dizi, 2. Ve 3. filmlerin arasında hangi olayların yaşandığını ekranlara yansıtmaktadır. Dizi 22 bölümden oluşmakta olup ilk sezonu 3 Ekim 2008 tarihinde yayınlanmıştır. Dönem olarak Klon Savaşlarının olduğu zamanı alarak olayları daha ayrıntılı işlemektedir. Dizi, daha karanlık tarafa geçmemiş olan Anakin Skywalker’a ve diğer Yıldız Savaşı karakterlerine ayrı bir derinlik ve anlam kazandırıyor. Obi-Wan Kenobi, Yoda, General Grievous, Yüce Başkan Palpatine, Padme Amidala’yı da ekranlarda görüyoruz. Galaktik Senato ve Bağımsız Sistemler Konfederasyonu arasındaki anlaşmazlığa odaklanılan dizinin telif hakları Disney tarafından alınmıştır. Dizinin 2. sezonu yayın hayatına devam etmektedir.

Söz – Yapım Yılı: 2017 IMB: (6,8)

Savaş dizileri arasında Türk yapım olup oldukça beğenilen bir kurguya sahiptir. Türkiye’de geçen konusu ile de seyirciyi yakalamayı bilmektedir. Ülke yüz yüze kaldığı korkunç bir saldırının ardından ülkenin her yanından kimi özel kabiliyetlere sahip olan on iki özel kuvvet askeri görevlendirilir. Maksat, Türkiye’nin başına çökmeye çalışan yeni ve tehdit arz eden terör örgütünün liderini bulup infaz etmektir.Cesaretleriyle kendine hayran bırakan bu kahramanlar, zamanla birbirlerini hem kardeş hem yuva hem de can olacaktır. Üsteğmen Yavuz’un önderliğinde güç şartlarla mücadele ederek düşmanla büyük bir çatışmaya girişeceklerdir. Söz kaliteli oyuncu kadrosuyla da beğeni toplamaktadır. Tolga Sarıtaş, Meriç Aral, Eren Vurdem, Görkem Sevindik, Aybüke Pusat ve Nihat Altınkaya öne çıkan oyuncular arasında yer alır.

Catch-22 – Yapım Yılı: 2019 IMB: (7,8)

Aynı isimdeki ünlü bir romandan uyarlanmış olan Catch-22 dizisinde, konu İkinci Dünya Savaşı sırasında ABD ordusu içinde görev yapan bir savaş pilotu üzerinde yoğunlaşmaktadır. Yüzbaşı John Yossarian, B-25 bombardıman uçağının pilotu olup onun hayatı esas konuyu oluşturmaktadır.Yossarian için en büyük sorun yine kendi ordusunda idi. Çünkü ordudan gelen emirler onun askerliğini bitirmesi için lazım gelen uçuş sayısını her gün arttırmaktadır. Bu nedenle de Yossarian bir türlü askerliğini bitiremiyordur. Ve bu savaş pilotu tehlikeli görevini terk etmek isterse Madde 22’yi aşması gerekeceğinin farkındadır.

Gallipoli – Yapım Yılı: 1981 IMDB: (7,4)

Dramatik bir savaş dizisi olması dolayısıyla dikkatleri üzerine çeken Gallipoli,  Avustralyalı genç bir adamın orduya katılıp Çanakkale Savaşı’na gitmesini konu edinmektedir. Dizi, Türk Ordusunun akıl almaz zaferini ve kahramanlığını da gözler önüne sermektedir. Gerçekleri çarptırmadan anlatmaya çalışan yapım toplam 7 bölüm olarak yayın hayatına girmiştir.Kurgulanırken tarafsız kalmaya dikkat edilmesine büyük özen gösterilmesi nedeniyle dizinin belgesel tadında olduğunu söylemek mümkün. Savaş alınında yaşanan olayları ve trajedileri aktaran dizinin etkileyicilik yönü oldukça fazladır. Diğer taraftan James Callis, Tom Budge, Sam Parsonson ve John Bach gibi usta oyuncuların olması da diziye ayrı bir tat katmıştır.

Savaşçı – Yapım Yılı: 2017 IMDB: (6,2)

Türk yapım bir savaş dizisi olan yapım 15 Temmuz 2016 tarihi itibariyle yayın hayatına adım atmıştır. Albay Halil İbrahim Kopuz ile Yüzbaşı Kağan Bozok daha önce birtakım davalardan ötürü içeri alınmış Türk subaylarıdır. Üst kurumların Kopuz’un göreve dönmesini istemesi de 15 Temmuz 2016 tarihindeki darbe girişiminden sonra gerçekleşir. Yüzbaşı Kağan önceden yönettiği Kılıç Timi kadrosunun kurulması koşulunu öne sürerek göreve dönmeyi kabul eder.Kılıç Timi toplanır. Ve dört bir yana dağılmış askerler görevlerinin başına dönüp sınır ötesi harekatlara katılır ve terör örgütü PKK ile çatışmalara girerler. Savaşçı yüksek tempolu bir dizi olması ve Murat Serezli, Berk Oktay, Nazan Diper, Sertan Erkaçan, Ali Tarık Fındık gibi isimlerle çalışılması önemli bir artı olmuştur.

The Brave – Yapım Yılı:2017 IMB: (7,7)

ABD yapımı olan The Brave dizisi, elit kahramanların gizli operasyonlarına yoğunlaşır. Patricia Cambell, Savunma İstihbarat Teşkilatı Direktör Yardımcısıdır ve hikaye onun analist timinin çevresinde gelişir. Cambell karakteri Anne Heche tarafından canlandırılmıştır. Cambell’in ekibi, başkentteki merkezlerinde kullanılmak için dünyanın en gelişmiş izleme teknolojisini tercih ederler.Diğer taraftan Adam Dalton liderliğindeki özel eğitimli kahramanların bulunduğu operasyon ekibi, görevleri ve ülkelerine duydukları bağlılıkları nedeniyle dünya üzerindeki en tehlikeli bölgelerinde varlık göstermeye çalışmaktadırlar. Gittikleri yerlerde görevlerini yaparken masumları kurtarmak gibi bir misyon da edinmişlerdir. Yeni bölümü heyecanla beklenen diziler arasında gösterilmektedir.

Nöbet Yapım Yılı: 2019 IMDB: (7,3)

Yapımcılığını Necati Şaşmaz’ın üzerine aldığı Nöbet dizisinin yönetmenliğini Ömer Gökhan Erkut yapmaktadır. Oyuncu kadrosu ise Saygın Soysal, Yurdaer Okur, Kaan Sevi, Kürşat Alnıaçık, Deniz Bolışık, Sultan Elif Taş, Tuncay Beyazıt ve İbrahim Kendirci gibi isimlerden oluşuyor. Dizi Türk askerlerinin savaş maceralarını konu etmesi bakımından önemlidir.Konu itibariyle, Hatay Elmalı’daki Söğüt karakolunda görev yapan askerlerin terörist gruplara ve bölgede bulunan hain aşiretlere karşı verdiği mücadele ve askerlerin özel hayatları temele alınmaktadır. Dizi çekimleri Antalya’da hazırlanmış bir platoda gerçekleştirilmektedir. Dizinin zor sahneleri olduğundan oyuncular bazı sahnelerin öncesinde özel eğitimler almıştır.

Elimizden geldikçe gelecek dönemlerde, konu üzerinden tüm içerikleri kapsayan ( Yerli, Tarih, Yabancı) en iyi savaş dizileri yayınlacak olup. Türkçe dublaj veya altyazı olanlar belirtilecektir.Bunun dışında, yayınlanan dizi puanlamarı (IMDB) üzerinden alınmıştır.

IMDB puanları Kaynak : https://www.imdb.com

YAZAR BİLGİSİ
bidizikonusu
Herkese yabancı dizilerin konuları hakkında bilgi vermeyi amaçlayan, güncel yabancı dizi haberlerini de okuyabileceğiniz bir internet sitesi.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.