Bizleri Ekrana Kitleyen En iyi Yeşilçam Filmleri

08.04.2020
341
Bizleri Ekrana Kitleyen En iyi Yeşilçam Filmleri

İzlemeye Doyamadığımız En iyi Yeşilçam Filmleri

Türk halkının her defasında beğenerek izlediği ve yıllar geçmesına rağmen,Yeşilçam filmleri halen izlenmeye devam etmektedir.Sizler için en iyi yeşilçam filmleri listesi hazırladık.Tüm hazırladığımız filmlerin konusunu öğrenebilir ne zaman çekildi? sorusuna cevap bulabilirsiniz.

Arabesk (1989)

1988 yılında yapılmış saçma komedi tarzındaki Arabesk, Ertem Eğilmez’in en son filmidir. 1989 yılında gösterime girmiş olan filmin başrollerinde Müjde Ar, Şener Şen, Necati Bilgiç, Uğur Yücel, Üstün Asutay gibi önemli isimler yer almaktadır. Sinema tarihimizin en değerli ve öncü filmlerinden biri olan Arabesk, o dönem sinemalarında hüküm süren arabesk furyasını mizahi bir dille beyaz sahneye aktarmıştır.

arabesk filmi

Filmin konusu; Ağanın kızı Müjde, yıllardır Şener’i sevmektedir. Fakat babası evlenmesine izin vermez. Şener ile Müjde arasındaki ilişkiyi bozmak isteyen Kaya, devamlı kötülük peşindedir. Müjde, bir yanlış anlaşılma neticesinde Şener’e olan aşkından vazgeçer. Müjde başkasıyla evlenince Şener, İstanbul’a göçer. Şener’i İstanbul’da farklı bir talih beklemektedir.

Neşeli Günler (1978)

Senaryosunu Sadık Şendil’in yönetmenliğini Orhan Aksoy’un yaptığı Neşeli Günler, Türk sinemasının en beğenilen Yeşilçam filmlerindendir. 1978 yapımıdır. Başrollerinde; Adile Naşit, Münir Özkul, Şener Şen, Mürüvvet Sim, Ayşen Gruda, Oya Aydoğan gibi değerli isimler yer almaktadır.

neşeli günler filmi

Neşeli Günler filminin konusu; Kazım Bey ve Saadet Hanım turşuculuk yaparak hayatlarını devam ettiren bir çifttir. Kazım bey ve Saadet hanımın 6 çocukları vardır. Turşu yüzünden devamlı kavga etmektedirler. Eşlerin turşu nedeniyle yaptıkları kavga bir gün büyür. Kazım bey tartışmanın aleviyle 3 çocuğunu alarak evi terk eder. Saadet hanım ise diğer 3 çocuğuyla birlikte yaşamaya başlar. 6 kardeş bir gün tesadüfen bir şekilde birbirlerini bulurlar. Kardeşlik özlemini daha fazla uzatmak istemeyip bir arada yaşamak isterler. Anne babaları kavgalı olduğundan birlikte yaşamak zannettikleri kadar kolay olmayacaktır.

Hababam Sınıfı (1975)

Rıfat Ilgaz’ın Hababam Sınıfı adlı romanından beyaz perdeye uyarlanmıştır. Yönetmenliğini Ertem Eğilmez’in yaptığı Hababam Sınıfı 1 Nisan 1975 yılında gösterime girmiştir. Komedi türündeki film, 1 saat 28 dakika sürmektedir. Zamanla serisi oluşturulmuştur. Hababam Sınıfı’nın başrollerinde; Adile Naşit, Münir Özkul, Kemal Sunal, Şener Şen, Halit Akçatepe, Tarık Akan gibi isimler bulunmaktadır.
Hababam Sınıfı’nın Konusu; Hababam, Özel Çamlıca Lisesi’ndeki bir sınıftır.

hababam sınıfı filmi

Öğrencileri biraz hayta olduklarından dolayı Hababam adı verilmiştir. Özel Çamlıca Lisesi’ne, kopya çektirmeyen, öğrencilerin hocalarla kafa bulmasına izin vermeyen, okuldan kaçıp maça gidenleri yakalayan bir müdür muavini atanır. Aynı zamanda tarih öğretmeni olan Mahmut Hoca, ilginç ceza yöntemleri uygulayarak Hababam Sınıfını disiplin altına almaya çalışır. Mahmut Hoca diğer adıyla Kel Mahmut ve Hababam Sınıfı arasında geçen olaylar komik ve bazen duygusal şekilde anlatılır.

Çiçek Abbas (1982)

Dram, duygusal ve komedi türündeki Çiçek Abbas, 1 Eylül 1982 yılında gösterime girmiş dev bir yapımdır. Başrollerinde İlyas Salman, Şener Şen, Pembe Mutlu, Ahmet Mekin ve Ayşen Gruda’nın oynadığı Çiçek Abbas, en iyi senaryo ödülü almıştır.

çiçek abbas filmi

Çiçek Abbas’ın konusu: Çiçek Abbas, minibüs muavinliği yapmaktadır. Şakir adındaki minibüs şoförünün yanında çalışmaktadır. Şakir, bencil, çapkın adamın tekidir. Çiçek Abbas ise saf ve temiz biridir. Abbas, Nazlı ile evlenmek istemektedir. Tek hayali minibüs şoförü olup Nazlı ile evlenmektir. Fakat patronu da Nazlı’yı sevdiğinden dolayı işler karışıktır. Abbas, tefeciden hurda bir minibüs alır. Abbas, patronun ayrıldığı nişanlısını sevmeye başlar. Şakir durumu kabullenmeyince Abbas’ın minibüsünün motorunu ve tekerleklerini çalar. Şakir, Abbas’ın evlenmek istediği kızla evlenmek için nikah masasına oturduğunda Şakir’in kız kardeşi ve Abbas kızı kaçırır.

Gülen Gözler (1977)

Yönetmenliğini Ertem Eğilmez’in yaptığı Gülen Gözler, 1 Mart 1977 tarihinde vizyona girmiştir. 1 saat 37 dakika süren film, aile, drama ve komedi türündedir. Senaristliğini Sadık Şendil yapmıştır. Başrollerinde, Adile Naşit, Şener Şen, Itır Esen, Münir Özkul, Ayşen Gruda gibi değerli isimler yer almaktadır.

gülen gözler filmi

Gülen Gözler’in Konusu; Nezaket Hanım ve Yaşar Usta’nın 4 tane kız çocuğu vardır. Erkek olurlar umuduyla dünyaya getirdikleri kızlarına erkek isimleri vermişlerdir. 4 kızının adı; İsmet, Fikret, Nedret ve Hikmet’tir. Kızları büyümüştür ve evlilik hayalleri kurmaya başlamışlardır. Nedret ve İsmet babalarını erkek arkadaşlarını zengin gibi gösterip annelerinin evlerini ipotekleyip yaptığı düğünle evlenirler. Fikret ise Vecihi’yi sevmektedir fakat babası vermez. Aile birbirine tutunarak evlerini ipotekten kurtarmaya ve zorluklarla baş etmeye çalışır.

Züğürt Ağa (1970)

1 Ocak 1970 yılında gösterime giren Züğürt Ağa, Yeşilçam filmlerinin adeta klasiklerinden biri haline gelmiştir. Dram ve komedi türündeki film yaklaşık olarak 1 saat 50 dakika sürmektedir. Nesli Çölgeçen tarafından yönetilen filmde; Şener Şen, Füsun Demirel, Nazligül Nazlı, Erdal Özyağcılar rol almaktadır. En iyi senaryo, en iyi yardımcı kadın oyuncu, en iyi Türk filmi ödülleri almış olan Züğürt Ağa, 70 ve 802lı yılların bütün unsurlarını taşımaktadır. Senaryosunu Yavuz Tuğrul’un yazdığı filmin konusu şöyledir:

züğürt ağa filmi

Hapartar köyünün ağasından babası her gün kan istemektedir. Yaşanılan bölgede sözü geçen Abdo ve oğlunun işleri bekledikleri gibi gitmez. İşlerin tersine gittiği zamanda Abdo ağa ölür. Köylüler bütün mallarını çalıp satar. Kuraklık nedeniyle topraklarını politikacılara satan ağa, büyük kente gider. Bu süreçte ağayı herkes terk eder sadece yanaşmanın kızı Kiraz hariç.

Üç Kağıtçı (1981)

1 Ekim 1981 yılında gösterime giren Üç Kağıtçı, 1 saat 30 dakikalık bir Kemal Sunal filmidir. Başrollerinde Kemal Sunal, Ali Şen, Turgut Özatay, Ülkü Özen, Reha Yurdakul ve Nizam Ergüden’in yer aldığı film 1 saat 30 dakika sürmektedir. Macera, duygusal, komedi, tarihi ve polisiye türündeki filmi Natuk Baytan yönetmiştir.

üç kağıtçı filmi

Üç Kağıtçı’nın konusu; Rıfkı, Almanya’da yaşamaktadır. Babası vefat edince mallarını satmak için Almanya’dan köyüne geri döner. Üst üste gelen olaylarla adı bir anda köyde ermişe çıkar. Yağmur yağması için duaya giden köylüler yanlarına Rıfkı’yı alırlar. Yarım saat içinde yağmur yağar. Üfürükçülük yaparak kötürümlerin ayağa kalkmasına yardım eder. Halkın isteğiyle belediye başkanlığı seçimlerine katılır ve kazanır. Ne var ki Rıfkı’nın üç kağıtçı olduğu ortaya çıkar.

Tosun Paşa (1976)

Ahmet Torun Paşa’dan esinlenilerek beyaz perdeye aktarılan Tosun Paşa, 1976 Kartal Tibet yapımıdır. Komedi türündeki Tosun Paşa’nın başrollerinde; Kemal Suna, Müjde Ar, Şener Şen, Adile Naşit, Ayşen Gruda, Bilge Zobu bulunmaktadır. En fazla izlenilen Yeşilçam filmlerinden olan Tosun Paşa’nın konusu şöyledir:

tosun paşa filmi

19. yy’da yaşayan Tellioğulları ve Seferoğulları, İskenderiye’nin en değerli yerlerinde olan Yeşil Vadi konusunda anlaşamamaktadır. Her iki taraf da Yeşil Vadi’nin kendilerine ait olduğunu iddia eder. Devlet memurları da vadinin kime ait olduğuna karar veremez. Böyle olunca her iki aile,
İskenderiye’nin en büyük devlet memuru Daver’in kızı Leyla’yı alarak şanslarını artırmak ister. Daver Bey kızını Seferoğullarına vermek ister. Bunun üzerine Tellioğulları, evin uşağı Şaban’ı oğulları Lütfü’nün arkadaşı Tosun Paşa olarak tanıtırlar. Amaçları Tosun Paşa’nın Leyla’yı Tellioğulları için ikna etmesidir. Fakat Tosun Paşa Leyla’ya aşık olunca işler karışır.

Milyarder (1970)

Komedi, aile, psikoloji ve dram türündeki Milyarder filmi 1 Ocak 1970’de gösterime girmiştir. 1 saat 31 dakikalık filmi Kartal Tibet yönetmiştir. Şener Şen, Tuluğ Çizgen, Münir Özkul, Adile Naşit gibi isimlerin yer aldığı film 1980’li yıllarda milli piyangodan para kazananların kendilerini saklamalarından ilham almıştır. Filmde gerçek istasyon şefine ait eşyalar kullanılmıştır.

milyarder filmi

Mesudiyeli Mesut, tren istasyonunda amirdir. Küçük bir kasabada ailesiyle sessiz sedasız bir hayat yaşamaktadır. Milli Piyango bileti alan Mesut’un mütevazi hayatı o andan itibaren değişmeye başlar. Aldığı bilete büyük ikramiye çıkınca hayatı alt üst olur. İkramiyeyi kazanmasıyla birlikte çevresindeki insanlarda büyük değişiklikler olur. İnsanların yaklaşımları Mesut’u paranoyaklaştırır. Mesut’un çok parası olur fakat bu hali onu mutlu etmez.

Süt Kardeşler (1970)

Yeşilçam filmlerini beğenenlerin defalarca izledikleri Süt Kardeşler, 1970 yapımıdır. Ertem Eğilmez tarafından yönetilen filmin senaristliğini Sadık Şendil yapmıştır. Başrollerinde; Kemal Sunal, Şener Şen, Hale Soygazi, Halit Akçatepe, Adile Naşit’in bulunduğu Süt Kardeşler, komedi ve aile türündedir. 1 saat 21 dakikalık filmin konusu şöyledir:

süt kardeşler

Ramazan ve Şaban, Osmanlı Devleti zamanında bahriyeli olarak görev yapmakta olan erlerdir. Şaban’ın Melek adında bir süt annesi vardır. Süt anne Melek, Şaban’ı İstanbul’a davet eden bir mektup gönderir. Melek, konağa gelen Ramazan’ı süt oğlu Şaban ile karıştırır. Melek, abisi Hüsamettin’den çekindiği için Ramazan’ın damadı olduğunu söyler. Ramazan ile Şaban’ın karışmasıyla başlayan aksilikler akşamları evde gulyabani görülmesiyle devam eder. Gulyabani olayı evdekileri yakınlaştırırken gerçek damat çıkagelir ve işler daha çok karışır.

Bizim Aile (1976)

Yönetmenliğini Ergin Orbey, senaryo yazarlığını Sadık Şendil, yapımcılığını Ertem Eğilmez’in üstlendiği Bizim Aile, 1 Mayıs 1976’da gösterime girmiştir. Aile, komedi ve dram türündeki film 1 saat 33 dakikadır. Oyuncu kadrosunda; Adile Naşit, Münir Özkul, Tarık Akan, Şener Şen, Itır Esen, Halit Akçatepe yer almaktadır. Sıcak bir aile filmi olan Bizim Aile’nin konusu şöyledir:

bizim aile filmi

Yaşar Usta, üç çocuklu dul bir beydir. Eşi vefat edince evlenmemiş çocuklarına hem annelik hem babalık yapmıştır. Melek Hanım ise Yaşar Usta ile aynı mahallede yaşamaktadır. Dul bir bayan olan Melek hanımın da 3 çocuğu vardır. Çocuklarını yetiştirmekte zorluklar geçirmiş olan Melek Hanım ile Yaşar Usta’nın arasını komşuları yapar ve evlenirler. 6 çocuk bir arada yaşamaya başlayınca ister istemez bazı zorluklar yaşanacaktır.

Mavi Boncuk (1975)

Senaryosunu Zeki Alasya, Ertem Eğilmez ve Sadık Şendil’in birlikte kaleme aldığı Mavi Boncuk, 1975 yapımlı bir filmdir. Yönetmenliğini Ertem Eğilmez yapmıştır. Komedi türündeki Mavi Boncuk, 1 saat 19 dakikadır. Oyuncu kadrosunda; Emel Sayın, Zeki Alasya, Metin Akpınar, Tarık Akan, Kemal Sunal ve Münir Özkul bulunmaktadır. Filmin konusu şöyledir:

mavi boncuk filmi

Baba Yaşar, Kamil, Süleyman, Mıstık, Cafer ve Necmi 6 arkadaştır. Emel Sayın’ın sahne aldığı gazinoya eğlenmeye giderler. Gazetedeki ilanda verilen fiyata göre ceplerinde para vardır. Fakat hesap umduklarından yüksek çıkınca hesaba itiraz ederler. Kabul edilmeyince kötü muamele görürler. Gördükleri muamelenin intikamını almak için gazinonun assolistini kaçırmaya karar verirler. Emel Sayın’ı kaçırırlar. Gazino sahibinden fidye isterler ve fidyeyi alırlar. Fakat problem Emel Sayın’ın gitmek istememesidir.

Aile Şerefi (1976)

1976 yılında yapılmış olan Aile Şerefi, dram türünde bir yapıttır. Senaryosu, Orhan Aksoy, Sadık Şendil, Suphi Tekniker tarafından kaleme alınmıştır. Yapımcılığını Nahit Ataman ve Ertem Eğilmez’in üstlendiği filmde; Adile Naşit, Şevket Altuğ, Mahmut Hekimoğlu, Ayşen Gruda, Mahmut Cevher, Münir Özkul, Itır Esen, Eriş Akman rol almaktadır.

aile şerefi filmi

Rıza, at arabası ile maden suyu satarak hayatını kazanmaya çalışan yiğit bir adamdır. Hanımının adı Adile’dir. 5 çocuğu vardır. Aile kıt kanaat geçinmektedir. Kızları Ayşe yeni evlenmiştir. Fakat yaşadığı sorunlar neticesinde eşiyle beraber ailesinin yanına döner. Damatları Zihni, işportacılık yapmaktadır. Oğlu Selim, tıp fakültesinde okuyor, Hasan fabrikada, kızı Zeynep konfeksiyonda çalışıyordu. Ortaokulda okuyan Murat’a araba çarpınca ailenin hayatı değişir.

Kara Gözlüm (1970)

Romantik dram türündeki Kara Gözlüm 1970 yapımlıdır. Atıf Yılmaz’ın yönettiği filmin senaryosunu Bülent Oran yazmıştır. Yapımcılığını İrfan Ünal’ın üstlendiği Kara Gözlüm’de; Türkan Şoray, Kadir İnanır, Ali Şen, Müjdat Gezen rol almıştır. Yeşilçam filmlerinin beğenilenleri arasında yer alan Kara Gözlüm’ün konusu şöyledir:

kara gözlüm filmi

Azize, babasının yanında balıkçılık yapan güzel bir kızdır. Aynı zamanda sesi de çok güzel olan Azize arada sırada şarkılar söyleyerek balıkçıları şenlendirmektedir. Kenan, işsiz kalmış bir müzik bestekarıdır. Azize’nin sesini Gazinocular Kralı Osman keşfeder. Azize’yi kendi gazinosuna alır. Kenan da aynı gazinoda garson olarak işe başlamıştır. Azize’ye isimsiz bazı besteler gelir. Besteleri seslendirince Azize ünlenir. Hollywood’dan teklif alır. Yapımcılar, meçhul bestecinin gelmesini de şart koşunca Azize seçim yapmak zorunda kalacaktır.

Sev Kardeşim (1972)

Dram, aile, duygusal türündeki Sev Kardeşim, 1972 yapımıdır. En İyi Senaryo, En iyi 2. film, en iyi erkek karakter oyuncu ödülleri almış olan Sev Kardeşim’i Ertem Eğilmez yönetmiştir. Başrollerinde Tarık Akan, Hülya Koçyiğit, Münir Özkul gibi ünlü isimler yer almıştır. Konusu ise şöyledir:
Alev, bir fabrikada işçidir. Ferit, fabrika sahibinin oğludur. İkili arasındaki aşk hikayesini anlatmaktadır. Fabrikadaki bütün kızlar Ferit’e hayrandır. Alev de Ferit’i beğenmektedir. Ferit, fabrikada çalışan kızlarla ilgilenmemektedir.

sev kardeşim filmi

Alev bir gün arkadaşlarıyla Ferit’i kendine aşık edebileceğine dair iddiaya girer. Ferit’i kendine aşık etmek isteyen Alev, kendisi ve ailesi hakkında yalanlar söyler. Yalanlarıyla Ferit’i etkilemeyi başarır. Çok geçmeden Alev’in yalanları ortaya çıkınca gençlerin aileleri işin içine girer ve olaylar içinden çıkılmaz bir hal alır.

Komedi,dram ve benzer en iyi yeşilçam filmleri listesi gun geçtikçe güncellenecektir.Filmer hakkında bilgilerin yanı sıra en iyi yeşilçam oyuncuları filmlerde özellikle belirttik.Ayrıca telif hakkı olmayan filmlerin hepsi youtube video izleme platforumunda bulabilirsiniz.

YAZAR BİLGİSİ
bidizikonusu
Herkese yabancı dizilerin konuları hakkında bilgi vermeyi amaçlayan, güncel yabancı dizi haberlerini de okuyabileceğiniz bir internet sitesi.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.