HBO’nun Gözbebeği Game of Thrones Konusu Nedir ?

HBO’nun Gözbebeği Game of Thrones Konusu Nedir ?

2011 yılında yayın hayatına başlayan ve çok yüksek bütçelerle çekilen bir dizi olan Game of Thrones dizisi, ülkemizde en çok sevilen ve konuşulan dizilerden biridir ve buna nazaran da çok iyi bir IMDb puanına sahiptir. Yabancı diziler ülkemizde sıkça duyulmaya başladığında ülkemizde adından en çok söz ettiren dizilerden biri Game of Thrones’tur ve zaten ülkemizde yabancı dizi izleyenlerin çoğu izlemiştir. Rekor üstüne rekorlar kıran diziyi izlemeyenler için, Game of Thrones konusu nedir ?

Game of Thrones Konusu Nedir ?

Yazların ve kışların normalden farklı olarak, anormal derecede uzun sürebildiği, hatta bazen kışların bir ömür sürebildiği ilginç bir yurt, fitne fesatlarla doludur. Burada tamı tamına yedi krallık bulunmaktadır ve Starklar‘ın kalesi Kıştepesi’nin kuzeyinde, bu yedi krallığı koruyan surun ardında bilinmeyen, tekinsiz güçler toplanmaktadır. Starklar’ın Lordu Eddart Stark’ın yakın arkadaşı Kral, eski kral eli ve Eddard Stark’ın akıl hocası ölür. Daha sonra kendisine gelen mesaj ile kendisinin kral eli olması istenir. Bu görevi pek hoşnut karşılamaz ama kabul eder.

Eddard Stark tahta geçtikten sonra, kendisini tahtı arzulayan entrikalar, oyunlar arasında bulur. Artık dostuyla düşmanını, doğru yol ile yanlış yolu ayırt edecek yetiye sahip değildir.Kış, 7 krallık için de uğursuz bir şekilde gelmektedir, taht mücadeleleri bu sefer diğerlerine göre çok çetin geçecektir. Kısaca Game of Thrones konusu, taht mücadelelerini anlatıyor ama bunun klişe bir konu olmadığını 8 sezon süren maceradan anlayabilirsiniz.

Game of Thrones Oyuncuları/Karakterleri

Sadece ilk sezondaki başlıca oyunculara yer verilmiştir.

Eddard (Ned) Stark – Sean Bean

Game of Thrones Oyuncuları - Eddard Stark

Game of Thrones Oyuncuları – Eddard Stark

Marslı, Yüzüklerin Efendisi, İsyan gibi adı duyulmuş filmlerde rol almış olan usta oyuncu Sean Bean tarafından canlandırılan karakter olan Eddard (Ned) Stark, Stark hanedanının lideridir. Yedi Krallıktaki topraklardan biri olan Kış Diyarı’nda yaşamlarını sürdüren ve ” Kış Geliyor ” mottosuyla, kurt sembölüyle adından söz ettiren Starklar’ın lideri Eddard Stark, onurlu, iyi kalpli ve cesur bir lord olarak karşımıza çıkıyor dizide.

Bu arada Game of Thrones konusu Stark Hanedanı’nın etrafında dönüyor desek çok da yanlış olmaz sanırım.

Robert Baratheon – Mark Addy

Game of Thrones Oyuncuları - Robert Baratheon

Game of Thrones Oyuncuları – Robert Baratheon

Öfke Bizimdir ” mottosuyla ve geyik sembölü ile bilinen Baratheonlar’ın ve Yedi Krallık’ın kralı olan Robert Baratheon, aynı zamanda Fırtına Toprakları’nın yönetici hanesindedir. Gençliğinde genç kızların peşini bırakmadığı bir adam da olsa zaman ilerledikçe kendini içkiye adamış ve dizide de şişman bir lord olarak karşımıza çıkmıştır. Yakın arkadaşı Starklar’ın lordu olan Eddard Stark’ın kardeşi ve aynı zamanda sevdiği kadın olan Lyanna’yı kurtarabilmek için savaşa giren cesur lordumuz savaşı kazanır ama sevdiği kadını kaybeder. Daha sonra siyasi dengeleri korumak için Cersei Lannister ile evlenmiştir.

Cersei Lannister – Lena Headey

Game of Thrones Oyuncuları - Cersei Lannister

Game of Thrones Oyuncuları – Cersei Lannister

Merhametsiz, zalim ve hırslı bir karakter olan Cersei, güce düşkün, sadece kendisini ve çocuklarını önemseyen bir kadındır. Robert Baratheon ile evlenince Yedi Krallık’ın kraliçesi olmuştur.

Jon Snow – Kit Harington

Game of Thrones Oyuncuları - Jon Snow

Game of Thrones Oyuncuları – Jon Snow

Eddard (Ned) Stark’ın kimliği belli olmayan kadından olan oğludur. Yedi Krallık’taki her türlü dengeyi değiştirebilecek bir potansiyele sahip olan Jon Snow, ileriki sezonlarda çok ön plana çıkacaktır.

Daeanerys Targaryen – Emilia Clarke

Game of Thrones Karakterleri - Daenerys Targaryen

Game of Thrones Karakterleri – Daenerys Targaryen

Ağabeyi Viserys ile Targaryen Hanesi’nin son üyesi olan Daenerys, Yedi Krallık’ın en güzel kızlarından birisidir. Sapsarı saçları ve güzel gözleri ile Yedi Krallık’ta göze çarpmaktadır. Daenerys, çıkan isyanla birlikte ailesinin kaybettiği tahtı geri almak için her türlü fedakarlığı yapmaya hazır bir karakterdir.

Tyrion Lannister – Peter Dinklage

Game of Thrones Karakterleri - Tyrion Lannister

Game of Thrones Karakterleri – Tyrion Lannister

Cersei Lannister’in kardeşi olan Tyrion, tipinden de anlaşıldığı gibi inanılmaz derecede zeki ve kurnaz bir karakterdir. Annesi onu doğururken öldüğünden dolayı aile işinde hep dışlanmıştır. Aileinin en küçük ve ikinci oğlu olan Tyrion, dizinin ilerleyen bölümlerinde herkesin sevdiği bir karaktere dönüşecektir.

Tywin Lannister – Charles Dance

Game of Thrones Karakterleri - Tywin Lannister

Game of Thrones Karakterleri – Tywin Lannister

Lannisterlar’ın yaşlı kurdu olan Tywin Lannister, güçlü, kuvvetli olduğu gibi bir o kadar da kurnaz, zeki ve acımasız bir lorddur. Savaşlardaki başarı ünleriyle bilinmektedir.

Catelyn Stark – Michelle Fairley

Game of Thrones Karakterleri - Catelyn Stark

Game of Thrones Karakterleri – Catelyn Stark

Tully Hanesi’nde doğmuş ve Eddard Stark ile evlenerek Stark hanedanının kraliçesi olmuştur. Dizideki diğer kurnaz kadınların aksine Catelyn, güçlü, namuslu ve gururlu bir yapıdadır.

Theon Greyjoy- Alfie Allen

Game of Thrones Oyuncuları - Theon Grevjoy

Game of Thrones Oyuncuları – Theon Grevjoy

Grevjoy İsyanı devam ederken Eddard Stark tarafından alınan bir rehine olan Theon, Demir Adaları’nın varisidir. Esir demesine esir diyoruz ama sadece lafta. Theon, Stark’ın çocuklarıyla aynı şartlar altında yetişmiştir. Kendini beğenmiş, ukala bir yapısı vardır.

Robb Stark – Richard Madden

Game of Thrones Karakterleri - Robb Stark

Game of Thrones Karakterleri – Robb Stark

Stark Hanedanı’nın en büyük çocuğu olan Robb Stark, daima babasının izinden giden bir savaşçıdır. Güçlü, onurlu olduğu gibi bir o kadar da adaletten şaşmayan yapısı vardır. Babasının rehin aldığı Theon’u ve üvey kardeşi Jon Snow’u öz kardeşlerinden asla ayırmamıştır. Ayrıca Robb Stark, savaşlarda asla yanından ayırmadığı bir ulukurda sahiptir.

Joffrey Baratheon – Jack Gleeson

Game of Thrones Oyuncuları - Joffrey Baratheon

Game of Thrones Oyuncuları – Joffrey Baratheon

Cersei Lannister’ın Robert Baratheon’dan olan en büyük çocuğu Joffrey, tam bir şeytan tüylü karaktere sahiptir. Diziyi izleyen kitlenin en çok nefret ettiği karakterlerden biridir.

Arya Stark- Maisie Williams

Game of Thrones Oyuncuları - Arya Stark

Game of Thrones Oyuncuları – Arya Stark

Stark Hanedanı’nın en küçük kız çocuğudur Arya. Sıradan kızların aksine uysal olmayı değil, canla başla savaşçı olmayı tercih ettiğinden üvey abisi Jon Snow ona iğne adında bir kılıç hediye etmiştir.

Sansa Stark – Sophie Turner

Game of Thrones Karakterleri - Sansa Stark

Game of Thrones Karakterleri – Sansa Stark

Kardeşi Arya’nın tam tersi huylara sahip olan Sansa ise, yakışıklı prenslere ve müziklere merak sarmıştır.

Bran Stark – Isaaac Hempstead Wright

Game of Thrones Oyuncuları - Bran Stark

Game of Thrones Oyuncuları – Bran Stark

Summer adını verdiği kurduyla adeta bir bağ kuran Bran Stark, hanedanın en küçük erkek çocuklarındna birisidir. Çok inatçı ve her şeyi sorgulayan, merak eden bir yapısı vardır. Bir gün sur duvarlarına turmanırken düşerek felç olur.

Game of Thrones karakterlerini de verdiğimize göre yavaş yavaş dizi hakkında teknik detayları da verip makalemizi bitirebiliriz. Sona doğru yaklaşırken size ufak bir bilgi daha verelim, Game of Thrones bölüm başı bütçesi yaklaşık olarak 15 milyon dolardır.

Game of Thrones Konusu – Dizi Bilgileri

Game of Thrones Konusu – Diziyi İzlemeli miyim ?

Savaş, krallık ve entrika tarzı dizileri seviyorsanız Game of Thrones dizisini izlemenizi öneririz. Sadece IMDb puanına bile baktığınızda size çok şey anlatabilir.Aslında sadece savaş, entrika diyemeyiz yoksa entrika bizim Türk dizilerinde de var yanlış mıyım ?

Game of Thrones klişe bir konuya sahip değildir, diziye bir şans tanımanızı ve izlemenizi tavsiye ederiz. Klasik bir konusu olsa ortaya herkesin merakla yeni bölümlerini beklediği, rekorlar kıran 8 sezonluk bir macera ortaya çıkmazdı.

Game of Thrones Konusu – İlk Sezon Fragmanı

Peki siz Game of Thrones konusu hakkında ne düşünüyorsunuz ? Yorumlarınızı belirtir ve makaleyi sosyal mecralarda paylaşırsanız çok seviniriz.

.:: Mutlaka Breaking Bad Konusu‘na da bir göz atmanızı öneririz, izlemediyseniz o da harika bir başyapıttır. ::.

Diğer Dizi Konuları

Lost Konusu

True Detective Konusu

The Walking Dead Konusu

Shameless Konusu

ETİKETLER:
YAZAR BİLGİSİ
bidizikonusu
Herkese yabancı dizilerin konuları hakkında bilgi vermeyi amaçlayan, güncel yabancı dizi haberlerini de okuyabileceğiniz bir internet sitesi.
YORUMLAR

  1. ziyaretçi dedi ki:

    Dizi 10 sezon daha olsa izlerdim. Game of thrones açık sahneleri haricinde konusu ve oyuncuları bakımından iyiydi.