Marco Polo Konusu
Marco Polo Konusu

Marco Polo Dizisinin Konusu

    Marco Polo dizisi konu olarak günümüzden yüzyıllar önce yaşamış bir Venedikli Gezgin olan Polo’nun maceralarını işleyen Netflix dizisidir. Tarih ve drama türlerinde gösterilen dizinin yapımcısı John Fusco’ dur.

Dizi, Moğolluların oldukça etkin olduğu yılların arasında ve hiç bilmediği bir coğrafyada bulunan siyasi hamlelerin ve güçlü aileler arasındaki çekişmelerin ortasında kalan bir gencin yaşadıklarını drama tarzında anlatmayı benimsemiştir. Bahsi geçen zaman aralığı 1271 ile 1368 yılları arasıdır.

Ayrıca olaylar Moğol Hükümdarlığı’nın kurucusu olan Kubilay Han döneminde gelişmektedir. Çekimlere ayrılan bütçe ise yaklaşık 90.000.000 Euro civarındadır. İmdb puanı 8,1 olan dizi, kurgusunun tarihsel gerçekliği yönünden bir takım eleştirilerden kendini korumayı başaramamıştır. Öyle ki tarihçiler dizide büyük tarihsel hatalar bulunduğunu ve sadece kurgu üzerine tasarlanmış bir dizi olduğunu belirtmektedirler.

Marco Polo Konusu

                Marco Polo konusu, Moğol Hükümdarlığı’nın kurucusu ve hükümdarı Kubilay Han, sınırları en geniş olan ve dünya üzerinde en çok toprağa sahip olan devlete hükmetmektedir. Moğol orduları, yollarına çıkan her şeyi yakıp yıkmıştır ve en sonunda İpek Yolu’na hâkim olmayı başarmışlardır.

Sadece bir Çin hakanı olan Jia Sidao, Xiangyang kenti sınırları içerisinde ordusu ile birlikte uzun seneler Moğol akınlarına karşı durmayı ve şehirlerini savunmayı başarmışlardır. Yazımızın başında da belirttiğimiz gibi Venedikli olan ve tüccarlık ile uğraşan Polo ailesi, iş yapabilmek için Moğolların savaş ve yıkımla dolu ülkelerine gelirler.

Asıl görevleri Papa’nın yolladığı misyoner rahipleri korumak ve bunları Kubilay Han’a güvenle ulaştırmaktır. Ancak rahipler yolda hayatlarını kaybeder. Bu durum Han’ı çok sinirlendirir ve aileyi topraklarından sürmek ve ticaretlerini yasaklamak ister. Bunun üzerine Marco Polo’nun babası, oğlunu Han’ın hizmetine bir ömür sunar ve af diler. Böylelikle Polo, hükümdarın yanında yetişmeye başlar.

Marco Polo Oyuncuları

  • Lorenzo Richelmy /Rolü: Marco Polo
  • Benedict Wong / Rolü: Kubilay Han
  • Chin Han/ Rolü: Jia Sidao
  • Zhu Zhu/ Rolü: Kokachin
  • Tom Wu/ Rolü: Hundred Eyes
  • Remy Hii/ Rolü: Prince Jingim

Marco Polo Dizisi Hakkında Bilgiler

  • Yapım: 2014 – ABD
  • Tür: Tarih, Fantastik, Dram, Macera
  • Yönetmenler: John Maybury, Daniel Minahan, David Petrarca, Joachim Rønning, Alik Sakharov, Espen Sandberg
  • Senaristler: John Fusco, Michael S. Chernuchin, Brett Conrad, Patrick Macmanus
[Total: 0    Average: 0/5]

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

The Crown Konusu

The Crown Dizisinin Konusu

Marvel's İron First Konusu

Marvel’s İron First Dizisinin Konusu