Marco Polo Dizisinin Konusu

Marco Polo Dizisinin Konusu

Marco Polo dizisi konu olarak günümüzden yüzyıllar önce yaşamış bir Venedikli Gezgin olan Polo’nun maceralarını işleyen Netflix dizisidir. Tarih ve drama türlerinde gösterilen dizinin yapımcısı John Fusco’ dur.

Dizi, Moğolluların oldukça etkin olduğu yılların arasında ve hiç bilmediği bir coğrafyada bulunan siyasi hamlelerin ve güçlü aileler arasındaki çekişmelerin ortasında kalan bir gencin yaşadıklarını drama tarzında anlatmayı benimsemiştir. Bahsi geçen zaman aralığı 1271 ile 1368 yılları arasıdır.

Ayrıca olaylar Moğol Hükümdarlığı’nın kurucusu olan Kubilay Han döneminde gelişmektedir. Çekimlere ayrılan bütçe ise yaklaşık 90.000.000 Euro civarındadır. İmdb puanı 8,1 olan dizi, kurgusunun tarihsel gerçekliği yönünden bir takım eleştirilerden kendini korumayı başaramamıştır. Öyle ki tarihçiler dizide büyük tarihsel hatalar bulunduğunu ve sadece kurgu üzerine tasarlanmış bir dizi olduğunu belirtmektedirler.

Marco Polo Konusu

 Marco Polo konusu, Moğol Hükümdarlığı’nın kurucusu ve hükümdarı Kubilay Han, sınırları en geniş olan ve dünya üzerinde en çok toprağa sahip olan devlete hükmetmektedir. Moğol orduları, yollarına çıkan her şeyi yakıp yıkmıştır ve en sonunda İpek Yolu’na hâkim olmayı başarmışlardır.

Sadece bir Çin hakanı olan Jia Sidao, Xiangyang kenti sınırları içerisinde ordusu ile birlikte uzun seneler Moğol akınlarına karşı durmayı ve şehirlerini savunmayı başarmışlardır. Yazımızın başında da belirttiğimiz gibi Venedikli olan ve tüccarlık ile uğraşan Polo ailesi, iş yapabilmek için Moğolların savaş ve yıkımla dolu ülkelerine gelirler.

Asıl görevleri Papa’nın yolladığı misyoner rahipleri korumak ve bunları Kubilay Han’a güvenle ulaştırmaktır. Ancak rahipler yolda hayatlarını kaybeder. Bu durum Han’ı çok sinirlendirir ve aileyi topraklarından sürmek ve ticaretlerini yasaklamak ister. Bunun üzerine Marco Polo’nun babası, oğlunu Han’ın hizmetine bir ömür sunar ve af diler. Böylelikle Polo, hükümdarın yanında yetişmeye başlar.

Marco Polo Kaç Bölüm?

Dizi 2014 yılında yayına girerek 2016 yılında final yaptı. Toplamda 2 sezon yayınlanan dizi büyük beğeni topladı. Toplamda ise 10 bölümü Netflix aracılığı ile yayınlandı. 10 bölümün geneli hakkında bilgi almak için Marco Polo fragmanı izleyebilir ve genel bir fikir edinmiş olabilirsiniz.

Marco Polo Oyuncuları

Oldukça kalabalık bir kadroya sahip olan dizinin baş karakterini Lorenzo Richelmy canlandırıyor. Bunun yanı sıra dizide yer alan diğer Marco Polo oyuncuları ise Benedict Wong, Zhu Zhu, Remy Hii, Olivia Cheng, Tom Wu ve Mahesh Jadu rol almaktadır. Ayrıca Joan Chen, Claudia Kim, Uli Latukefu, Rick Yune, Ng Chin Han, Michelle Yeoh, Pierfrancesco Favino, Amr Waked, Leonard Wu, Jacqui Chan, Ron Yuan, Lawrence Makoare, Oon Shu An Chris Pang, Gabriel Byrne, Thomas Chaanhing.
Marco Polo konusu bir krallık içerisinde geçmekte ve geniş bir karakter kombinasyonu ile seyircileri karşılamaktadır. Kalabalık ve başarılı kadrosu sayesinde harika bir uyum yakalayan kadrosu aynı uyumu dizi içerisinde de yakalamış durumdadırlar.

Lorenzo Richelmy

İtalyan oyuncu 1990 yılında La Spezia’da dünyaya geldi. Dizi de ise başrolü yani Marco Polo karakterini canlandırıyor. Dizide sergilediği muhteşem performans ile herkesin beğenisini kazanmayı başararak adından çokça söz ettirmiştir.

Benedict Wong

Benedict Wong 1971 yılında İngiltere’de hayata merhaba dedi. Dizide ise ikinci önemli rol olan Kubilay Han Karakterine can veriyor. Aynı zamanda en çok bilinen karakterlerinden biri ise Mars filmindeki Bruce Ng karakteridir.

Zhu Zhu

Çin’li güzel oyuncu 1981 Temmuz ayında dünyaya geldi. Hem mankenlik hem de aktörlük yapan güzel oyuncu Marco Polo dizisinde ise Kokachin karakterini canlandırıyor. İki dil bilen güzel oyuncu İngilizce bir solo albüm çıkararak da sesinin kendisi güzel olduğunu kanıtlamıştır.

Remy Hii

Remy Hii Avustralya’nın Queensland bölgesinde 1986 yılında doğdu. Avustralyalı oyuncu ağırlıklı olarak tiyatro oyunlarında yer almaya özen gösterdi. Bu dizide ise Prince Jingim karakterini başarılı bir şekilde canlandırdı.

Marco Polo Diğer Karakterler

 • Lorenzo Richelmy /Rolü: Marco Polo
 • Benedict Wong / Rolü: Kubilay Han
 • Chin Han/ Rolü: Jia Sidao
 • Zhu Zhu/ Rolü: Kokachin
 • Tom Wu/ Rolü: Hundred Eyes
 • Remy Hii/ Rolü: Prince Jingim

Marco Polo Dizisi Hakkında Bilgiler

 • Yapım: 2014 – ABD
 • Tür: Tarih, Fantastik, Dram, Macera
 • IMDB Puanı: 8,0
 • Yönetmenler: John Maybury, Daniel Minahan, David Petrarca, Joachim Rønning, Alik Sakharov, Espen Sandberg
 • Senaristler: John Fusco, Michael S. Chernuchin, Brett Conrad, Patrick Macmanus

Marco Polo Özet

Marco Polo dizisi 2014 yılında yayına girmiş olan bir dizi. Marco Polo konusu Marco Polo karakterinin 13. Yy içerisinde Çin’de geçiyor. Kubilay Han imparatorluğunun destekçisi olarak bir konumda olan karakterin gençlik yıllarındaki maceralarını anlatıyor.Dizinin IMDB puanı ve bazı bilgiler kaynak amaçlıdır.

YAZAR BİLGİSİ
bidizikonusu
Herkese yabancı dizilerin konuları hakkında bilgi vermeyi amaçlayan, güncel yabancı dizi haberlerini de okuyabileceğiniz bir internet sitesi.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.