ONCE UPON A TİME
ONCE UPON A TİME

Once Upon A Time Dizi Konusu ve Oyuncuları

Once Upon A Time (Bir Varmış Bir Yokmuş) ABC kanalında yayın hayatına devam eden; fantezi, drama, macera ve gizem kategorilerinde yer alan fantastik bir dizidir. Pamuk Prenses, Kötü Kalpli Cadı, Malefiz ve Yakışıklı Prens gibi birçok masal kahramanını işleyen Once Upon A Time dizisi başladığı zamandan beri çok beğenilmiş ve kendisini izletmeyi başarmıştır.

Once Upon A Time Konusu:

Dizi daha yeni doğmuş bir bebekken Büyülü Orman’ı lanetleyen Kötü Kalpli Cadı’dan korunmak üzere gönderilen Pamuk Prenses ve Yakışıklı Prens’in kızları Emma’nın dünyaya gönderilmesiyle başlar. Emma’nın sevgilisinden olan Henry adında bir oğlu vardır. Oğlu 10 yaşında annesini bulmak için otobüse biner ve Emma’ya gelir. Emma, Henry doğduğunda ona daha bir hayat sunmak için tüm bilgilerinin gizlenmesi şartıyla koruyucu aileye verilmesi üzerine oğlundan ayrılır. Henry’nin Emma’yı bulması kehanetin işidir. Henry tüm olup biteni Emma’ya anlatır. Emma’nın aslında Pamuk Prenses ve Yakışıklı Prens’in kızı olduğunu, Kötü Kalpli Cadı’nın onları lanetlediğini, bütün masal kahramanlarının Storybrooke adında bir kasabada hapsolduğunu söyler, fakat Emma bunların hiçbirisine inanmaz. Henry’nin yaşadığı yere tek başına dönmemesi gerektiğini anlayan Emma, onu evine kadar bırakmak ister. Henry bu durumdan memnundur, çünkü Emma’nın olması gerektiği yeri gördükten sonra gitmek istemeyeceğine inanır. Öyle de olur.

Dizide masal kahramanlarının neredeyse hepsi yer almaktadır. Masal kitaplarında okuduğumuz gibi değillerdir, dizide çok farklı açılardan ele alınmışlardır. Aşağıda listelenen karakterler dizinin en çok göze çarpan isimleridir. Bunların yanında daha sonra diziye dahil olacak bir çok masal kahramanı vardır. Pinokyo, Malefiz, Tinker Bell, Şapkacı, Peter Pan, Robin Hood, Lamba Cini, 7 Cüceler, Devler, Kupa Kraliçesi, Periler, Uyuyan Güzel ve daha birçok karakter dizide yer alacaktır.

Once Upon a Time Oyuncuları – Karakterleri

Ginnifer Goldwin – Mary Margaret / Pamuk Prenses / Snow White

Ginnifer Goodwin
Ginnifer Goodwin

Henry’nin okulunda öğretmendir. Henry’nin en mutsuz olduğu dönemlerde ona bir hikaye kitabı vermiştir. Hikâye kitabında ise bütün masal kahramanlarının hayatları yer almaktadır. Mary Margaret de aslında bu kitabın içindedir. Henry’e bu kitabı vermesi bir rastlantı değildir, fakat Mary Margaret / Pamuk Prenses hiçbir şey hatırlamadığından, bunun farkında değildir. Kitapta olduğu gibi gerçek aşkın peşindedir. Bir süre sonra David Nolan / Yakışıklı Prens ile tanışarak hayatı değişecektir.

Josh Dallas – David Nolan / Yakışıklı Prens / Prince Charming

Josh Dallas
Josh Dallas

Büyülü Orman’dan geldiğinden beri hastanede komadadır. Komada olmasının sebebi Kötü Kalpli Cadı / Regina’dır. Pamuk Prenses ve Yakışıklı Prens’in kavuşmasını istemeyen Kötü Kalpli Cadı, Yakışıklı Prens’i dünyaya komada olan bir hasta olarak getirmiştir. Mary Margaret farkında olmadan her gün gerçek aşkının odasına gelir ve başucuna çiçek bırakır. Bunu bütün hastalar için yapmaktadır. Henry olayları çözmesi üzerine, bir fikir ortaya atar. Henry, Mary Margaret’in David Nolan’a kitaptan Pamuk Prenses ve Yakışıklı Prens’in hikâyesini okumasını ve böylelikle David Nolan’ın iyileşeceğini söyler. Mary Margaret bunun olacağına olanak vermese de yapar. Ertesi gün David ortalıkta yoktur ve onu gölün kenarında baygın halde bulurlar. Henry’nin planı işe yaramıştır.

Lana Parrilla – Regina Mills / Kötü Kalpli Cadı / Evil Queen

Lana Parrilla
Lana Parrilla

Verdiği bir sırrı Pamuk Prenses’in tutamadığını öğrenen Kötü Kalpli Cadı, o günden sonra Pamuk Prenses’e düşman olur ve Kötü Kalpli Cadı / Evil Queen lakabını alır. İntikam hırsıyla Büyülü Orman’ı lanetler ve Pamuk Prenses ile Yakışıklı Prens’in hiç kavuşmamasını ister. Dünyaya geldiklerinde yeni doğmuş bir çocuk evlat edinir, ama bunun Pamuk Prenses ve Yakışıklı Prens’in kızlarının oğlu olduğunu çok sonradan öğrenir. Bırakmak istese de Henry’den ayrılamaz. Henry ismi, aslında çok sevdiği ama öldürmek zorunda olduğu babasının ismidir.

Jennifer Morrison – Emma Swan

Jennifer Morrison
Jennifer Morrison

Pamuk Prenses’in ve Yakışıklı Prens’in kızıdır. Henüz Büyülü Orman’da bir gün bile geçirmeden büyülü bir ağaç kovuğundan dünyaya gönderilmiştir. Kehanete göre 28 yaşına geldiğinde Storybrooke’ta sıkışıp kalan masal kahramanlarını kurtarmaya gelecektir. 28 yaş doğum gününde kapısı çalar, gelen 10 yıl önce doğduktan sonra bıraktığı oğlu Henry’dir. Ona tüm olup bitenleri ve kendisinin kimin kızı olduğunu söyler, fakat Emma Henry’nin söylediklerine inanmaz. Storybrooke’a gittiğinde hayatının değişeceğini bilmemektedir ve kendisini büyük olayların içinde bulur.

Robert Carlyle – Mr. Gold / Rumplestiltskin / Dark One

Robert Carlyle
Robert Carlyle

Yaşadığı köyde, geleceği gören kör bir kadından edindiği kehanetin gerçekleşmemesi için oğlunu ve karısını önemseyip savaştan kaçan ve köydeki herkesin “korkak” diye bahsettiği büyücüdür. Oğlu ile birlikte köyden kaçmaya çalıştığı bir adamın oyununa gelen ve Karanlık Olan / Dark One olan Rumplestiltskin Büyülü Orman’ın en korkulan kişisidir. Regina’nın lanetine yardım etmiştir ve lanetle birlikte oğlunu bulmaya bulmak için dünyaya gelmiştir. Oğlu babasına güvenerek periden portal açmak için fasulye almıştır ve babasıyla başka bir dünyaya gitmek istemiştir. Fakat Rumplestiltskin gücünü arkasında bırakıp gitmeyi göze alamamıştır ve oğlu portaldan geçmiştir. Yıllarca bu acı içinde yaşayan Rumplestiltskin nihayet oğluna kavuşabilecektir. Yıllarca oğlunun izini süren Rumplestiltskin ilerleyen zamanlarda oğlunu bulacaktır. Yıllar önce oğlunu bulması ile ilgili bir kehanet öğrenmiştir ve bu durumda ne yapacağını bilemeyecektir. Storybrooke’ta lanetten etkilenmeyen bir diğer kişidir. Fakat Regina bu durumu bilmemektedir.

Jared Gilmore – Henry Mills

Jared Gilmore
Jared Gilmore

Emma Swan’ın genetik oğlu ve Regina Mills’in evlatlık oğludur. Henry’nin hayatı Mary Margaret’in ona bir masal kitabı vermesiyle değişecektir. Kasabadaki herkesin aslında kim olduğunu Regina ve Mr. Gold’dan sonra bir tek o bilmektedir ama kasabadaki kimseye buna inandıramamaktadır. Emma’yı bulduktan ve Storybrooke’a getirdikten sonra her şeyin ortaya çıkacağını düşünecektir fakat bu biraz zaman alacaktır.

Raphael Sbarge – Archie Hopper / Jiminy Cricket

Raphael Sbarge - Archie Hopper
Raphael Sbarge – Archie Hopper

Büyülü Orman’dayken annesi ve babasıyla sirkler düzenleyen ve onların ısrarıyla hırsızlık yapan birisidir. Bütün yaşamı bu şekilde geçerken aslında hırsızlık yapmamak ve özgür olmak istemektedir. Bir gün yine bunları düşünürken Mavi Peri bu dileğini duyar ve onu bir cırcır böceğine dönüştürür. Artık özgürdür. Regina’nın laneti üzerine Storybrooke’ta psikologluk yapmaktadır. Henry’nin de psikologudur ve çok dürüst bir insandır. Yalan söylememeyi ve iyi bir insan olmayı kendisine görev edinmiştir.

Once A Upon Time Fragmanı

.:: Once Upon a Time konusu hakkındaki düşünceleriniz neler ? Diziyi nasıl buldunuz ?

Diğer Dizi Konuları

American Horror Story Konusu

Spartacus Konusu

Black Lightning Konusu

Altered Carbon Konusu

[Total: 1    Average: 5/5]

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Game of Thrones Beklerken İzleyebileceğiniz Diziler

Game of Thrones’u Beklerken İzleyebileceğiniz 5 Dizi

American Horror Story Konusu

American Horror Story Dizi Konusu