Peaky Blinders Konusu ve Oyuncuları

Peaky Blinders Konusu ve Oyuncuları

13 Eylül 2013 tarihinde BBC Two kanalında yayınlanmış olan Peaky Blinders dizisi,  Peaky Blinders çetesini konu almıştır. Dizide prodüksiyon işi oldukça kaliteli olması sebebiyle izlenebilirlik konusunda gayet güzel bir gösterişe sahiptir. Akıcı olması sebebiyle tek bir seferde oturup izleyebileceğiniz nadir diziler arasında  bu tarih dizisi yani Peaky Blinders bulunabilir. Peki BBC dizisi Peaky Blinders konusu nedir ve oyuncuları kimlerdir ?

Peaky Blinders Konusu Nedir ?

Peaky Blinders konusu itibari ile,  Birinci Dünya Savaşı sonrasında Birmingham’da devlet, devlet karşıtı çeteler ve komünistlerin çatışmasını anlatan bir dizidir. Savaş sonrasında İngiltere’de yaşanan bölünmeyi oldukça güzel işleyen dizi, İngiltere’nin kapalı havasında sürekli içen çetelerin dizisi olarak da görülebilir. Korkutucu namları ile insanları ürküten bu çetelerin anlatıldığı Peaky Blinders, çetelerin savaşını ve devletin müdahalesini anlatan çok akıcı bir dizidir.

Peaky Blinders Karakterleri ve Oyuncuları

Peaky Blinders konusu bölümünde de gördüğünüz gibi ortada bir çete var bu çeteyi tanımak için karakterlerini tanımanıza gerek var diyor ve sizleri Peaky Blinders karakterleri/oyuncuları ile baş başa bırakıyoruz.

Thomas Shelby

Peaky Blinders Dizi Konusu ve Oyuncuları - Thomas Shelby
Peaky Blinders Dizi Konusu ve Oyuncuları – Thomas Shelby

İngiltere’nin Birinci Dünya Savaşından sonra meydana çıkmış olan çetelerin en güçlüsünün ikinci adamıdır. Çete içerisinde en çok lafı dinlenen bir karakterdir. Dizinin başrolünü Cillian Murphy canlandırmaktadır. 25 Mayıs 1976 doğumlu Cillian Murphy, 30’dan fazla filmde oynamıştır. BAFTA yükselen yıldız ödülüne ve Altın küreye aday gösterilmiş başarılı ve tecrübeli bir aktördür.

Arthur Shelby

Peaky Blinders Dizi Konusu ve Oyuncuları- Arthur Shelby
Peaky Blinders Dizi Konusu ve Oyuncuları- Arthur Shelby

İngiltere’de bulunan çetenin başında duran kişidir. Ne kadar çete lideri olarak tanınsa da yetenekleri ve yetkileri oldukça sınırlıdır. Kardeşi Thomas Shelby’den sonra sözü en çok geçen çete üyesidir. Bu kızgın karakteri canlandıran aktör Paul Anderson’dur. Paul Anderson birçok filmde oynamasına rağmen en çok tanındığı işi Peaky Blinders dizisi olmaktadır. 12 Şubat 1978 yılında doğmuş olan ünlü aktörün yakında Robin Hood adlı filmi gelecektir.

Freddie Thomas

Peaky Blinders Dizi Konusu ve Oyuncuları - Freddie Thomas
Peaky Blinders Dizi Konusu ve Oyuncuları – Freddie Thomas

Dizi içerisinde çeşitli ayaklanmaların başlamasını sağlayan, provakasyoncu bir kişiliğe sahip çete üyesidir. Bu zorlu rolü canlandıran oyuncu ise Iddı Goldberg’dir. Iddı Goldberg oynamış olduğu Peaky Blinders dizisi ile şöhret basamaklarını kolaylıkla tırmanmaya devam etmektedir. Oynamış olduğu 15’den fazla filmle beyaz perdeye aşine bir oyuncudur.

Polly Gray

Peaky Blinders Dizi Konusu ve Oyuncuları - Polly Gray
Peaky Blinders Dizi Konusu ve Oyuncuları – Polly Gray

Çetenin dahil olduğu ailenin en büyük üyesidir. Çeteye dahil olmasa bile çete üzerinde ki kararlarda yön verici kişiliği ile tanınır. Çete içerisinde ki kararları oldukça önemli rol oynamaktadır. Bu zor rolü canlandıran oyuncu Helen McCory, 1968 yılında Londra’da dünyaya gelmiştir. Glamour yılın kadın tiyatro oyuncusu, Critics’ Circle tiyatro en iyi kadın oyuncusu ödüllerine sahip olan tecrübeli oyuncu, Peaky Blinders kadrosuna ayrı bir hava katmaktadır.

Grace Burgess

Peaky Blinders Dizi Konusu ve Oyuncuları - Grace Burgess
Peaky Blinders Dizi Konusu ve Oyuncuları – Grace Burgess

Yeteneklerinin farkında olan genç kız, bir barda çalışmak istemektedir. Bu eşsiz yeteneklerini sebebiyle bar sahibi Grace Burgess’i barda çalışmak üzere işe almıştır. Ancak bu kadar kötü bir ortama sahip olan barda neden çalıştığını kimse anlayamamaktadır. Bu güzel genç kadını canlandıran Annabelle Wallis, 25 Eylül 1984 tarihinde İngiltere Oxford’da dünyaya gelmiştir. En iyi korkutucu sahne dalında ödülü bulunan Annabelle Wallis’in yakında Tag filmi çıkacaktır.

Peaky Blinders Konusu – Dizi Bilgileri

  • Tür: Suç, Drama
  • Yapımcı : Steven Knight
  • Oyuncular:   Cillian MurphyPaul AndersonHelen McCrory
  • Peaky Blinders Kaç Bölüm : 30 Bölüm ( 18.04.2018 İtibariyle )
  • Peaky Blinders Kaç Sezon : 5 Sezon ( 18.04.2018 İtibariyle )
  • Ortalama Bölüm Süresi: 1 Saat
  • Yapım Yılı: 2013 – Günümüz
  • Peaky Blinders IMDb Puanı : 8.8

Peaky Blinders Fragmanı


.:: BBC Dizisi Peaky Blinders konusunu nasıl buldunuz ? Yorumlarınızı ve elbette destek için makaleyi sosyal medyalarda paylaşmanızı sabırsızlık ile bekliyoruz.

[Total: 3    Average: 4/5]

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Orphan Black Konusu ve Oyuncuları

Orphan Black Konusu ve Oyuncuları

Teen Wolf Konusu ve Oyuncuları

Teen Wolf Konusu ve Oyuncuları