Peaky Blinders Konusu ve Oyuncuları

Peaky Blinders Konusu ve Oyuncuları

13 Eylül 2013 tarihinde BBC Two kanalında yayınlanmış olan Peaky Blinders konusu, genel olarak çeteleri konu almıştır. Dizide prodüksiyon işi oldukça kaliteli olması sebebiyle izlenebilirlik konusunda gayet güzel bir gösterişe sahiptir. Akıcı olması sebebiyle tek bir seferde oturup izleyebileceğiniz nadir diziler arasında  bu tarih dizisi yani Peaky Blinders bulunabilir. Peki BBC dizisi ni bu kadar özel kılan nedenler neler?

Peaky Blinders Konusu Nedir ?

Peaky Blinders konusu itibari ile,  Birinci Dünya Savaşı sonrasında Birmingham’da devlet, devlet karşıtı çeteler ve komünistlerin çatışmasını anlatan bir dizidir. Savaş sonrasında İngiltere’de yaşanan bölünmeyi oldukça güzel işleyen dizi, İngiltere’nin kapalı havasında sürekli içen çetelerin dizisi olarak da görülebilir. Korkutucu namları ile insanları ürküten bu çetelerin anlatıldığı Peaky Blinders, çetelerin savaşını ve devletin müdahalesini anlatan çok akıcı bir dizidir.

Peaky Blinders 1. Sezon

Hem Türkiye’de hem de Dünya’da en çok beğenilen dizilerden biri olan Peaky Blinders konusu, 2013 sezonunda yayınlanmaya başlanmıştır. 1.sezonunun yayınlanması ile birlikte birçok kişi tarafından beğenilen dizi, sürükleyici sahneleriyle dikkat çekmektedir. Otto Barhurst ve Tommy Harper tarafından ortaklaşa yönetilen dizi, İngiltere yapımıdır. Peaky Blinders dizisini izleyecek olan kişiler tarafından ilk sezon peaky bölümleri ve konusu merak edilmektedir.

Dizideki konular 19. Yüzyıl sonu ile 20. Yüzyıl başlarında geçmektedir. Dram türünün önemli örneklerinden olan dizide başarılı ve sevilen oyuncular rol almaktadır. Şehrin arka sokaklarının hakimi olan bir çete ve polisler arasındaki olayları konu alan dizi de birçok tarihi öğe yer almaktadır. Tarihsel betimlemelerin yoğun olarak yer aldığı dizinin ilk sezonunda çetenin yaptıkları ve yaşanan çeşitli olaylar anlatılmaktadır.

Peaky Blinders 2. Sezon

6 bölüm süren ilk sezondan sonra izleyiciler ve eleştirmenler tarafından beğenilen dizi, 2.sezon ile izleyicilerin karşısına çıkmıştır. İlgi çekici ilk sezondan sonra yeni sezonda da izleyicileri etkileyici sahneler beklemektedir. İlk sezonun finalinde Grace, dedektifi vurarak kendi hayatını kurtarmıştı. Yeni sezonda bu olayın üstünden iki sene geçmiştir. Peaky Blinders çetesinin üyelerinin arasında çeşitli anlaşmazlıklar çıkmaktadır.

Yeni olaylar ile birlikte çetenin başına dertler açılacaktır. Thomas ve Grace isimli karakterler üzerinden gelişen olaylar dikkat çekmektedir. Shelby ailesine ait olan çete üyeleri çeşitli soygunlar yapmaya devam etmektedir. Acımasız olayların da yaşandığı 2.sezonda izleyicileri merakta bırakan sahneler de bulunmaktadır. Gizemli olayların yaşanması ile birlikte yeni sezon merakla beklenmektedir.

Peaky Blinders 3. Sezon

1.sezon da olduğu gibi yine 6 bölüm süren 2.sezonuyla da izleyicilerin beğenisini kazanan Peaky Blinders, 2016 yılında 3.sezon ile izleyiciler karşısına çıkmıştır. 3.sezon da 6 bölüm olarak yayınlanmıştır. Dizinin 3.sezonunda Tommy Shelby, Polly Gray, Arthur Shelby ve Grace Burgess gibi karakterler rol almaya devam etmektedir. Shelby ailesinin üyelerinin oluşturduğu Peaky Blinders çetesi yeni sezonda da birçok macera yaşayacaktır.

Dizinin üçüncü sezonunda Rusya’da yaşanan devrim olayları anlatılmıştır. İngiltere’nin şehirlerine sığınan Rus aileleri, Shelby ailesi ile anlaşma yapmak zorundadır. Çetenin lideri Tommy’nin başından çeşitli olaylar geçecektir. Çeşitli ikilemler arasında kalacak olan başkarakter, izleyicileri gizemli sahneler ile baş başa bırakmaktadır. Dizinin en çok beğenilen sezonlarından biri olarak gösterilen 3.sezon, yüksek IMBD puanı ile dikkat çekmektedir.

Peaky Blinders 4.Sezon

Dizinin en yüksek izleyici sayısına ulaştığı sezonlardan biri olan 3.sezonundan sonra 4.sezon merakla beklenmiştir. Dizinin yeni sezonunda Adrien Brody, Luca Changretta karakteri ile diziye giriş yapmıştır. Aynı zamanda Aberama Gold karakteri ile Aidan Gillen diziye giriş yapmıştır. Dizinin yeni sezonunda Shelby ailesinin başı derttedir. Çeteden babasının intikamını almak isteyen Luca, ailenin peşine düşer.

Yaşanan çeşitli savaşlar ve kavgalardan sonra Luca tüm ailesini kaybeder. Başkarakter Tommy ise kardeşi John’u kaybetmiştir. 4.sezonun tamamı intikam konusu ve çabası etrafında şekillenmektedir. Gizemli olayların bir önceki sezona göre daha az olduğu 4.sezonda 6 bölüm bulunmaktadır.

Peaky Blinders 5. Sezon

Beklenildiği gibi geçmeyen 4.sezondan sonra 5.sezon hakkındaki beklentiler iyice artmıştır. Peaky Blinders dizisinin 5.sezonu da 6 bölümden oluşmaktadır. Altıncı sezonu hakkında kesin bir bilgi bulunmayan dizinin 5.sezonunda önemli olaylar yaşanacaktır. Peaky Blinders çetesinin lideri olan Thomas Shelby siyasete atılmıştır.

Milletvekilliği yapan Thomas, yaptığı etkileyici konuşmalar ile dikkatleri üzerine çekmiştir. Yeni parti kurmak isteyen kişiler tarafından partilere davet edilen Tommy, çeşitli zorluklar ile karşı karşıya kalacaktır. Çetenin desteğini yanına almak isteyen kişiler, farklı oyunlar oynamaktadır. Uyuşturucu, kavga, cinayet ve intikam sahnelerinin bulunduğu 5.sezon izleyiciler tarafından oldukça beğenilmiştir.

Peaky Blinders Kaç Sezon Olacak?

İngiltere yapımı olan sevilen dizi Peaky Blinders, Türkiye’nin en fazla izlenen yabancı dizilerinden biridir. Netflix platformu tarafından yayınlanan dizinin şimdiye kadar 5 sezonu yayınlanmıştır. Her sezonunda 6 bölüm bulunan dizide toplamda 30 bölüm yayınlanmıştır. 20.yüzyılın başlarında İngiltere’de yaşayan bir çetenin yaşadıkları heyecanlı olayların anlatıldığı dizi dünya genelinde yüksek izleyici kitlesine ulaşmayı başarmıştır. Dizi, Peaky Blinders sezonları tr dublaj aracılığıyla izlenebilmektedir.

Dizinin takipçileri dizinin final sezonunun yayınlanıp yayınlanmayacağı konusunda araştırmalar yapmaktadır. 5 sezonu merakla izlenen dizinin 6.sezonu için çalışmalara başlandığı konusunda bilgiler aktarılmıştır. Henüz ne zaman yayınlanacağı ve ne kadar süreceği belirli olmayan 6.sezonun final sezonu olacağı hakkında görüşler bulunmaktadır. Dizinin 5.sezonun son sahnesinde izleyicileri merakta bırakan bir sahne yaşandığı için dizinin devam edeceği düşünülmektedir. Dizinin başkarakteri olan Tommy Shelby’nin ölüp ölmeyeceği konusunda meraklı bekleyiş sürmektedir.

Peaky Blinders Ne Zaman Final Yapacak?

peaky blinders konusu

2013 yılından beri yayınlanan ve dünya genelinde birçok takipçisi bulunan Peaky Blinders, 7 yıldır ilgiyle takip edilmektedir. 6 bölümlük sezonlarıyla birçok ülkede izlenme rakorları kıran dizi, ilgi çekici konusuyla öne çıkmaktadır. Çete hayatının ve yaşanan tarihi olayların başarılı bir şekilde aktarıldığı dizide şimdiye kadar 5 sezon yayınlanmıştır. 5.sezonda yaşanan ilgi çekici sahnelerden sonra yeni sezonun gelip gelmeyeceği merak konusu olmuştur. Diziyi merakla izleyen kişiler, Peaky Blinders altyazılı izle hakkında araştırma yapmaktadır. Dizi Türkiye’de Türkçe altyazılı olarak yayınlanmaktadır.

Peaky Blinders  dizisinin önemli karakterlerinden olan çete lideri Tommy Shelby, 5.sezonda ilginç olaylar yaşamıştır. Dönemin siyasetçileri arasında olan Shelby, hem çetesinin hem de ailesinin geleceğini düşünmek zorundadır. Birçok ikilem yaşadığı son sezonda ilgi çekici bir sahne ile son bölüm sonlanmıştır. Son bölümü ile izleyicileri merakta bırakan dizinin finalinin ne zaman yapılacağı hakkında araştırmalar yapılmaktadır. Peaky Blinders konusu ve  6.sezonun ne zaman yayınlanacağı hakkında net bir bilgi bulunmasa da final sezonunun 6.sezon olacağı düşünülmektedir.

Peaky Blinders 6. Sezon Ne Zaman?

Dünya genelinde Peaky Blinders dizisini ilgiyle takip eden birçok kişi, dizinin 6.sezonunun ne zaman yayınlanacağı hakkında meraklı bir bekleyiş içerisindedir. Türkiye’de de sık sık Peaky Blinders izle araştırmaları yapılmaktadır. Dizinin ilgiyle izlenen 5.sezonundan sonra yeni sezon hakkında çalışmalara başlanmıştır. Dizinin yöneticilerinden olan Steven Knight, 6.sezon hakkında çalışmaların başladığı hakkında bilgi vermiştir. Ancak yeni sezonun hangi tarihte yayınlanacağı hakkında net bir bilgi bulunmamaktadır.

Peaky Blinders dizisinde sevilen oyuncular rol almaktadır. Dizinin başrol karakteri olan çete lideri Thomas Shelby’i Cllian Murphy canlandırmaktadır. İzleyiciler tarafından oldukça beğenilen oyuncu, başarılı sahnelerle herkesin dikkatini çekmiştir. Polly Gray karakterini Helen Mc Crory, Arthur Shelby karakterini ise Paul Anderson canlandırmaktadır. Dizide Sophie Rundle ve Finn Cole gibi oyuncular da rol almaktadır. Şimdiye kadar 5 sezon 30 bölüm olarak yayınlanan dizinin yeni sezonu hakkında kesin bilgiler bulunmamaktadır. Dizinin 6.sezonun ilk bölümünün isminin Black Day olacağı açıklanmıştır. 6.sezonun dizinin final sezonun olacağı şeklinde çeşitli görüşler bulunmaktadır.

Peaky Blinders Ne Demek?

Başarılı yapımcı Steven Knight tarafından oluşturulan ve dünya çapında büyük beğeni kazanan Peaky Blinders dizisi, Birinci Dünya savaşının ardından yaşanan tarihi olayları anlatmaktadır. İngiltere’nin Birmingham şehrinde hüküm süren bir çete ve çete liderinin başından geçen olayların anlatıldığı dizinin şimdiye kadar 5 sezonu bulunmaktadır. Diziyi ilk kez duyan kişiler birçok konuda araştırma yapmaktadır. Peaky Blinders ismi eski zamanlarda var olmuş olan bir çetenin ismidir. Dizinin isminin de bu çeteden alındığı hakkında bilgiler bulunmaktadır.

Peaky Blinders ismi hakkında ortaya atılan teorilerden biri de eski zamanlarda çeteler arasındaki kavgalarda yaşanan bir olaydır. Kavga sırasında çete üyelerinin kalıcı bir şekilde kör olmasına Peaky Blinders ismi verilmektedir. İsmi gibi birçok gizemli sahnesi bulunan ve suç türüyle izleyicilerin beğenisini kazanan dizi yüksek izleyici kitlesi ve IMDB puanıyla dizi sektörünün en önemli yapımlarından biridir. Dizide yer alan Peaky Blinders çetesinin liderleri Shelby ailesi mensuplarıdır. Shelby ailesinin üyeleri çeteye liderlik etmektedir.

Cillian Murphy, Sam Neill, Annabelle Wllis, Helen Mc Crory ve Paul Anderson gibi ünlü isimlerin rol aldığı dizide 5 sezon bulunmaktadır. Sezonlardaki bölümler ortalama olarak 60 dakika sürmektedir. İngiliz yapımı dizinin yönetmenliğini Steven Knight üstlenmiştir. Diziyi izlemek isteyen kişiler, Peaky Blinders indir hakkında araştırmalar yapmaktadır. Dizi, Türkiye’de Netflix platformu üzerinden de yayınlanmaktadır. Dizinin 6.sezonun hangi tarihte ve kaç bölüm olarak yayınlanacağı hakkında net bilgiler bulunmamaktadır.

Peaky Blinders Karakterleri ve Oyuncuları

Peaky Blinders konusu bölümünde de gördüğünüz gibi ortada bir çete var bu çeteyi tanımak için karakterlerini tanımanıza gerek var diyor ve sizleri Peaky Blinders karakterleri/oyuncuları ile baş başa bırakıyoruz.

Thomas Shelby

Peaky Blinders Dizi Konusu ve Oyuncuları - Thomas Shelby

Peaky Blinders Dizi Konusu ve Oyuncuları – Thomas Shelby

İngiltere’nin Birinci Dünya Savaşından sonra meydana çıkmış olan çetelerin en güçlüsünün ikinci adamıdır. Çete içerisinde en çok lafı dinlenen bir karakterdir. Dizinin başrolünü Cillian Murphy canlandırmaktadır. 25 Mayıs 1976 doğumlu Cillian Murphy, 30’dan fazla filmde oynamıştır. BAFTA yükselen yıldız ödülüne ve Altın küreye aday gösterilmiş başarılı ve tecrübeli bir aktördür.

Arthur Shelby

Peaky Blinders Dizi Konusu ve Oyuncuları- Arthur Shelby

Peaky Blinders Dizi Konusu ve Oyuncuları- Arthur Shelby

İngiltere’de bulunan çetenin başında duran kişidir. Ne kadar çete lideri olarak tanınsa da yetenekleri ve yetkileri oldukça sınırlıdır. Kardeşi Thomas Shelby’den sonra sözü en çok geçen çete üyesidir. Bu kızgın karakteri canlandıran aktör Paul Anderson’dur. Paul Anderson birçok filmde oynamasına rağmen en çok tanındığı işi Peaky Blinders dizisi olmaktadır. 12 Şubat 1978 yılında doğmuş olan ünlü aktörün yakında Robin Hood adlı filmi gelecektir.

Freddie Thomas

Peaky Blinders Dizi Konusu ve Oyuncuları - Freddie Thomas

Peaky Blinders Dizi Konusu ve Oyuncuları – Freddie Thomas

Dizi içerisinde çeşitli ayaklanmaların başlamasını sağlayan, provakasyoncu bir kişiliğe sahip çete üyesidir. Bu zorlu rolü canlandıran oyuncu ise Iddı Goldberg’dir. Iddı Goldberg oynamış olduğu Peaky Blinders dizisi ile şöhret basamaklarını kolaylıkla tırmanmaya devam etmektedir. Oynamış olduğu 15’den fazla filmle beyaz perdeye aşine bir oyuncudur.

Polly Gray

Peaky Blinders Dizi Konusu ve Oyuncuları - Polly Gray

Peaky Blinders Dizi Konusu ve Oyuncuları – Polly Gray

Çetenin dahil olduğu ailenin en büyük üyesidir. Çeteye dahil olmasa bile çete üzerinde ki kararlarda yön verici kişiliği ile tanınır. Çete içerisinde ki kararları oldukça önemli rol oynamaktadır. Bu zor rolü canlandıran oyuncu Helen McCory, 1968 yılında Londra’da dünyaya gelmiştir. Glamour yılın kadın tiyatro oyuncusu, Critics’ Circle tiyatro en iyi kadın oyuncusu ödüllerine sahip olan tecrübeli oyuncu, Peaky Blinders kadrosuna ayrı bir hava katmaktadır.

Grace Burgess

Peaky Blinders Dizi Konusu ve Oyuncuları - Grace Burgess

Peaky Blinders Dizi Konusu ve Oyuncuları – Grace Burgess

Yeteneklerinin farkında olan genç kız, bir barda çalışmak istemektedir. Bu eşsiz yeteneklerini sebebiyle bar sahibi Grace Burgess’i barda çalışmak üzere işe almıştır. Ancak bu kadar kötü bir ortama sahip olan barda neden çalıştığını kimse peaky blinders konusu ile anlayamamaktadır. Bu güzel genç kadını canlandıran Annabelle Wallis, 25 Eylül 1984 tarihinde İngiltere Oxford’da dünyaya gelmiştir. En iyi korkutucu sahne dalında ödülü bulunan Annabelle Wallis’in yakında Tag filmi çıkacaktır.

Peaky Blinders Konusu – Dizi Bilgileri

 • Tür: Suç, Drama
 • Yapımcı : Steven Knight
 • Oyuncular:   Cillian MurphyPaul AndersonHelen McCrory
 • Peaky Blinders Kaç Bölüm : 30 Bölüm ( 18.04.2018 İtibariyle )
 • Peaky Blinders Kaç Sezon : 5 Sezon ( 18.04.2018 İtibariyle )
 • Ortalama Bölüm Süresi: 1 Saat
 • Yapım Yılı: 2013 – Günümüz
 • Peaky Blinders IMDb Puanı : 8.8

Peaky Blinders Fragmanı

Peak Blinders 6.sezon Analizi

.:: BBC Dizisi Peaky Blinders konusu nu nasıl buldunuz ? Yorumlarınızı ve elbette destek için makaleyi sosyal medyalarda paylaşmanızı sabırsızlık ile bekliyoruz.6.Sezon başladığında tüm detaylar konumuz içinde güncellenecektir.Ayrıcadizinin  tişort ve elbiselerin satışı oldugu Peakyblinders shop sitesinide  ziyaret ederek göz atabilirsiniz.

YAZAR BİLGİSİ
bidizikonusu
Herkese yabancı dizilerin konuları hakkında bilgi vermeyi amaçlayan, güncel yabancı dizi haberlerini de okuyabileceğiniz bir internet sitesi.
YORUMLAR

 1. Müzisyen dedi ki:

  Bizim mafya dizilerine döndü. italyani,irlandalisi,çinlisi durduramiyor. Başroldeki kimse ölmüyor vay arkadaş 2. Dünya savaşında ingiliz ordusunun başında bunlar olsaymış avrupayı fetetderlermiş.. dizilerinin tutmasından sonraki kurgu değişikliğine bağlıyorum. Devlet bu tür çeteleri kullanır işbirliği yapar sonra kafasını kendi ezer ..