Spartacus Konusu ve Oyuncuları
Spartacus Konusu ve Oyuncuları

Kan ve Kum – Spartacus Dizi Konusu Nedir ?

Spartacus, ilk gösterimini 22 Ocak 2010’da Starz’da yapan ABD yapımı televizyon dizisi. Dizide, MÖ 73-71 arasında Roma Cumhuriyeti’ne karşı büyük bir köle ayaklanması
başlatan Trakyalı gladyatörden esinlenilmiştir.

Spartacus Konusu Nedir ?

Bu dizinin arkasındaki ilham kaynağı, Roma Cumhuriyeti aleyhinde köle ayaklanmasına yol açan Thracian Gladyatör Spartacus’dur. Trakyalılar çoğunlukla Trakya topraklarını yağmalayan Getae’ye karşı bir ayaklanma düzenleyerek Roma lejyonlarında yardımcı olarak görev yapacakları Claudius Glaber tarafından ikna edilmeye başlanmıştır. Bununla birlikte, Glaber, anlaşma konusunda ısrar ettikten sonra Getae’ten dikkatini Küçük Asya’daki Mithridates saldırısına çekmeyi başarır.

Bunun üzerine Trakyalılar ihanete uğramış ve isyan içinde hissetmeye başlarlar. Glaber tarafından yakalanan Spartacus, eşi Sura’nın köleliğe mahkûm edildiği halde bir Gladyatör olarak kınanır. Bununla birlikte, Spartacus müthiş bir gladyatör olduğunu kanıtlar ve onu infaz ettirmekle görevli dört gladyatörü başarıyla yener. Bu başarıyla birlikte halkın en sevdiği kişi olmayı başarır ve Senatör Albinius Spartacus’ün ölüm cezasını köleliğe çevirir. Spartacus, gladyatör eğitimi için Batiatus
tarafından satın alınır ve eğitimde kendisini ispatlayınca Sura’yı bulmasına yardım edeceğini taahhüt eder. Dizi geliştikçe öykü, Roma hayatının ihanet ve entrika dolu yanlarını ve bir insanın intikam arayışındaki kahramanca maceralarını anlatıyor.

Buffy the Vampire Slayer (1992) dizisinin yazarlarından ve Smallville dizisinin yapımcısı olan Steven S. DeKnight’ın yarattığı bu üç sezonluk epik dizinin başrollerinde ise Andy Whitfield, Lucy Lawless, Liam McIntyre ve Manu Bennett gibi isimler yer alıyor.

Gladyatör, düello tarzı yapımlara meraklıysanız izlemeden geçmemeniz gereken bir başyapıt.

Spartacus Oyuncuları

Spartacus – Andy Whitfield/Liam McIntyre

Spartacus Oyuncuları - Andy Whitfield
Spartacus Oyuncuları – Andy Whitfield

Hırslı, azimli, başarılı. Bu adamı tanıtmaya kelimeler yetmez. Özgürlük ateşiyle yanıp tutuşan Spartacus, sadece kendi özgürlüğü değil bütün kölelerin özgürlüğü için şavaşıyor.

Not: İlk sezonun sonunda Andy Whitfield kansere yenik düştüğü için yerine Liam McIntyre oynamıştır.

Crixus – Manu Bennet

Spartacus Oyuncuları - Manu Bennet
Spartacus Oyuncuları – Manu Bennet

Crixus karakterinin gerçekten harika bir karakter olduğu dizinin ilerleyen bölümlerinde göreceksiniz. Tam bir savaşçı ve gözü hiç bir şeyi görmeyen biri. Aşkı ve kılıcı için yapmayacağı şey yok. Başlarda Spartacus ile düşman olsalar bile sonradan çok yakın arkadaş olacaklarını söyleyebilirim. Ufak spoilerdan bir şey olmaz.

Batiatus – John Hannah

Spartacus Oyuncuları - John Hannah
Spartacus Oyuncuları – John Hannah

Glatyatör yetiştiren bir hanenin dizideki varisi. Gözü paradan başka bir şey görmeyen Batiatus, Spartacus’u aldıktan sonra ondaki ışığı görünce tek amacı onun üzerinden para kazanmak olmuştur. Tabii ki Spartacus’ü alt edecek bir zekaya sahip olmadığından planları hep suya düşmüştür.

Lucretia – Lucy Lawless

Spartacus Oyuncuları - Lucy Lawless
Spartacus Oyuncuları – Lucy Lawless

Batiatus’un eşi olup onun kadın versiyonudur. Gözü yükseklerdedir ama bir türlü başarılı olmayan planları vardır. Crixus ile yasak ilişki yaşadığı için kocasından saklayacağı bir çok şey yaşayacaktır.

Varro – Jai Courtney

Spartacus Oyuncuları - Jai Courtney
Spartacus Oyuncuları – Jai Courtney

Spartacus’ün en yakın arkadaşı olup bütün olaylarda yanında olan gladyatördür. Spartacus’ün en azından orada Varro’dan öğreneceği çok şey vardır.

Sura – Erin Cummings

Spartacus’ün hayatının en önemli parçası. Eşi.

Spartacus Fragmanı

Hassas görüntüler içerir.

.:: Spartacus dizi konusu hakkında ne düşünüyorsunuz ? Yorumlarda belirtmeyi unutmayın ! Ayrıca Riverdale Konusu‘na da bakmanızı tavsiye ederiz.

Diğer Dizi Konuları

Black Lightning Konusu

Altered Carbon Konusu

Stranger Things Konusu

The Alienist Konusu

[Toplam:2    Ortalama:3.5/5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

American Horror Story Konusu

American Horror Story Dizi Konusu

Black Lightning Dizi Konusu

Black Lightning Konusu | 2018’in Bombası