Stranger Things Konusu
Stranger Things Konusu

Stranger Things Konusu | ”Farklı Bir Gizem Yapıtı”

Duffer Kardeşler, 1980’lerde geçen zaman çizelgesini kurdu ve 80’lerin pop kültürü için bir bağlılık yaratarak doğaüstü unsurların yanısıra, gizem-fantastik-dram karışımı olarak geliştirdi. Bazı temalar ve yönler, Steven Spielberg, John Carpenter ve Stephen King tarafından üretilen eserlerden uyarlanarak oluşturuldu. Peki Stranger Things konusu nedir ? 

İlk sezon 15 Temmuz 2016’da Netflix‘te yayımlandı. Karakterizasyonu, temposu, atmosferi, oyunculukları, müzikleri, yönetmenliği, senaryosu ve 1980’li yıllara ait filmlere bağlı kalmasıyla büyük beğeni topladı. Dizi, 2016 yılında Drama Dizisindeki En İyi Oyuncu Kadrosu kategorisinde Screen Actors Guild Ödülü’nü kazandı. 69. Primetime Emmy Ödülleri’nde En İyi Drama Dizisi de dahil olmak üzere on sekiz adaylık elde etti, ayrıca birçok endüstri adaylığı ve ödülüne layık görüldü. 31 Ekim 2016 tarihinde Netflix tarafından dizinin ikinci sezon onayı aldığı açıklandı. Dokuz bölümden oluşan ikinci sezon 27 Ekim 2017 tarihinde yayınlandı. Duffer Kardeşler, dizinin üçüncü bir sezon ile devam edeceğini doğruladı ve finalinin dördüncü veya beşinci sezonda gerçekleşeceğini duyurdu.

Stranger Things Konusu Nedir ?

Stranger Things, 1980’lerin başında kurgusal kırsal kasaba olan Hawkins, Indiana’da geçmektedir. Hawkins Ulusal Laboratuvarı görünüşte Amerika Birleşik Devletleri Enerji Bakanlığı için bilimsel araştırma yapmaktadır ancak gizlice paranormal ve doğaüstü alanlarda insanların üzerinde deney yapmaktadır. Yanlışlıkla, “Baş aşağı” olarak adlandırılan alternatif bir evrene açılan bir portal yaratırlar. Bunun sonucunda, Hawkins’in bu olaydan habersiz sakinleri olumsuz bir şekilde etkilenmeye başlar.

İlk sezon Kasım 1983’te Will Byers’ın Baş Aşağı’ndan gelen bir yaratık tarafından kaçırıldığı tarihte başlar. Annesi Joyce ve kasabanın polis şefi Jim Hopper, Will’i aramaya başlar. Aynı zamanda, Eleven adlı psikokinetik yeteneklere sahip genç bir kız laboratuvardan kaçar ve Will’i bulmak için yaptıkları aramalarda Will’in arkadaşları Mike, Dustin ve Lucas’a yardım eder. İkinci sezon Ekim 1984’ten itibaren başlar. Will kurtarılır ancak olayların ayrıntılarını çok az kimse bilmektedir. Will’in arkadaşları ve ailesi, Will’in Baş aşağı’ndaki varlıklardan hâlâ etkilendiğini öğrendiklerinde, Baş Aşağı’nın kasaba ve insanlık için daha büyük bir tehlike olduğunu fark ederler.

Stranger Things Oyuncuları

Winona Ryder – Joyce Byers

Kocası Lonnie’den boşanmış, Will ve Jonathan Byers’ın annesi.

David Harbour – Jim Hopper

Hawkins Emniyet Müdürü amiri. Küçük kızı kanserden öldükten sonra eşinden boşandı, bu da alkolik birisi olmasına neden oldu.

Finn Wolfhard – Mike Wheeler

Karen ve Ted’in oğlu, Nancy’nin küçük kardeşi ve Will Byers’ın üç arkadaşından biri. Akıllı ve dürüst bir öğrencidir ve arkadaşlarına bağlıdır. Eleven’dan hoşlanmaktadır.

Millie Bobby Brown – Jane Ives / Eleven (“El”)

Psikokinetik yeteneklere, sıradışı bir görünüme ve sınırlı kelime dağarcığına sahip genç bir kız. Mike, Dustin ve Lucas’la arkadaş olur. İkinci sezonda gerçek kimliğinin Terry Ives’in biyolojik kızı Jane Ives olduğu ortaya çıkar. Üzerinde deneylerin yapıldığı Hawkins Laboratuvarı’ndan kaçtı. Mike’tan hoşlanmaktadır.

Gaten Matarazzo – Dustin Henderson

Will’in arkadaşlarından biri. Kleidokraniyal displazi hastalığına sahip olduğundan peltek konuşmaktadır.

Caleb McLaughlin – Lucas Sinclair

Will’in arkadaşlarından biri. Başlarda Eleven’a karşı dikkatli davranır ve sevmez ancak daha sonra onunla arkadaş olur. İkinci sezonda Max’ten hoşlanmaya başlar.

Natalia Dyer – Nancy Wheeler

Karen ve Ted’in kızı, Mike’ın ablası ve Steve Harrington’ın eski sevgilisi.

Charlie Heaton – Jonathan Byers

Will Byers’in ağabeyi ve Joyce Byers’ın oğlu. İçine kapanık, sakin ve fotoğrafçılığa hevesli bir gençtir. Annesi ve kardeşiyle çok yakındır.

Cara Buono – Karen Wheeler

Mike, Nancy ve Holly’nin annesi.

Matthew Modine – Martin Brenner

Hawkins Laboratuvarı ve orada yapılan deneylerden sorumlu bilim insanı. Manipülatif ve soğuk bir kişiliğe sahiptir. O ve ekibi Eleven’ı aramaktadır.

Noah Schnapp – Will Byers

Jonathan Byers’ın küçük kardeşi ve Joyce Byers’ın oğlu. Hawkins Laboratuvarı bilim adamları tarafından keşfedilen “Baş aşağı”ndan gelen canavarla karşılaştıktan sonra kaybolur. Schnapp ilk sezonda yardımcı oyuncu kadrosunda yer aldıktan sonra ikinci sezonda ana kadroya terfi etti.

Joe Keery – Steve Harrington

Nancy Wheeler’ın eski sevgilisi. Lise’de popüler bir öğrenci olan Steve, başlangıçta Nancy ile bir ilişki yaşamaya ve Jonathan Byers’ı dışlamaya çalışır; ancak bundan pişman olur. Keery ilk sezonda yardımcı oyuncu kadrosunda yer aldıktan sonra ikinci sezonda ana kadroya terfi etti.

Stranger Things Konusu – Dizi Bilgileri

Tür: Drama,Fantastik, Gerilim
Yapımcılar: Matt DufferRoss Duffer
Oyuncular:  Millie Bobby BrownFinn WolfhardWinona Ryder
Ortalama Bölüm Süresi: 51 Dakika
Yapım Yılı: 2016
IMDb: 8.9

Stranger Things Fragmanı


.:: Stranger Things Konusu hakkındaki düşünceleriniz neler ? Yorum kısmından paylaşmayı unutmayın !

Diğer Dizi Konuları

The Alienist Konusu

Counterpart Konusu

Supernatural Konusu

How I Met Your Mother Konusu

[Total: 0    Average: 0/5]

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Altered Carbon Konusu

Netflix’in Yeni Dizisi : Altered Carbon Dizi Konusu

The Alienist Konusu

The Alienist Konusu | ”Yeni Seri Katil Dizisi”