Vikings Dizisinin Konusu

Vikings Dizisinin Konusu

Kanada ve İrlanda tarafından yapım ortaklığı gösterilen Vikings konusu itibariyle internet ve televizyon yayım ortamlarında adeta fırtına gibi esmeyi başarmış çok büyük başarılar yakalamış bir dizidir. Tarihi drama türünde yayımlanmakta olan dizi 2013 senesinde Amerika Birleşik Devletleri History kanalında hayat bulmuştur.

Senaristlik görevini Michael Hirst üstlenmiştir. Yönetmen koltuğunun sahibi ise dünyaca ünlü yönetmen Johan Ranck sahiplenmektedir. Travis Fimmel, Clive Standen, Gabriel Byrne, Nathan O’Toole, Katheryn Winnick, Jessalyn Gilsig, George Blagden, Gustaf Skarsgård ve Donal Logue ve daha birçok ünlü isimden oluşan Vikings dizisi muhteşem oyuncu kadrosu ile dizi izleyenlerini adeta ekrana kilitlemeyi başarmış ve dünya çapında ün yakalamıştır. Tarihsel olarak ise 8 ve 11. asırlar arası dönemde yaşamış olan Vikinglerin hayatları incelenmektedir.

vikings konusu

vikings konusu

Vikings Dizi Konusu

Vikingler ırkının en önemli komutanlarından olan Ragnar dönemine değinmektedir. Ragnar’ ın komutan oluşunun yolları ve ardından oğullarının Ragnar ın izinden gitme yolundaki mücadelelerini anlatmaktadır. Özellikle Ragnar’ ın ailesi çerçevesinde, bir ordunun, bir milletin komutanlarına bağlılığının en derin temaları işlenmiştir. Bu sayede Vikings dizisi oldukça sevilmiş ve yıllardır merakla beklenen diziler arasında sayılmıştır.

Vikings dizi konusu 8. yüzyılda yaşanan ve Vikinglerin başrol oynadığı olayları temel almaktadır. Medeniyetten uzak olarak bilinen Vikingler usta savaş teknikleri ve renkli sosyal yaşamları ile her bölümde farklı bir konu işlenmesine olanak sağlıyor.

Ragnar Lordbrok önderliğinde akınlarını devam ettiren Vikingler, rotalarını batı yönünde doğru çevirmektedirler. Kendilerine daha verimli topraklar ve yağmalanacak, fetih edilecek daha geniş ambarlar, daha büyük hazineler bulabilmek için zengin batı devletlerine akınlar yapmaya karar alan Vikingler, ayrıca çok üstün birer deniz savaşçılarıdır.

 Kendilerine has donanmaları ve deniz savaşı tipleriyle Avrupalılara adeta korku olmak için yemin ederler. Siyasi ve askeri çekişmelerle devam eden dizide inanılmaz gerçekçi savaş sahneleri ve birbirinden usta oyuncu kadrosu yakalanan büyük başarıların temel sırrı olarak gösterilmektedir.

Vikings Dizisine Genel Bakış

Vikingler gerçekte de var olan 8. Yy ile 11yy. arasında yaşayan Avrupa’ nın korkulu rüyası bir ırktır. İşte Vikingler dizisi de Viking ırkının gerçekte var olan hikayesini aslına uygun bir şekilde yansıtmaktadır. Fethetmekten çok uzak bir yapısı bulunan devlet prensipleri vardır. Osmanlı’ da ya da Türklerde fethetmek ve oraya yerleşmek devlet politikasını bilirsiniz. Vikinglerde bu devlet politikasından çok uzak bir anlayış vardır. O da yağmalamak…


Bir ülkeye giderek yağmalamak ve ülkelerine getirdikleri ganimetleri paylaşmak üzerine kurulu bir sistemleri bulunur. Vikinglerin Avrupa’ yı da hayran bırakacak şekilde denizcilik kültürleri bulunur. Hem denizde giden hem de nehirde giden gemileri bulunur. Denizcilikte kendilerini geliştirmiş olmaları yağma yaparken denizaşırı ülkelere giderek korku salmaları konusunda ön plandadır.

Avrupa’ ya göre barbar, çiftçilikten ve savaştan anlayan bir toplumdur. Kendilerine özgü geliştirmiş oldukları savaş taktikleri bulunur. Kadınları da erkekler kadar büyük savaşçılardır. Ragnar Vikingler tarihinin gördüğü en büyük komutanlardan bir tanesidir. İngiltere ve İspanya’ ya ( O dönemde Endülüs Emevileri ) büyük hezimetler yaşatır.

Vikings Dizi Oyuncuları

Travis Fimmel – Rolü: Ragnar Lothbrok

Dizide en çok dikkat çeken karakter olan ve bi hayli yetenekleri ile başarı alan oyuncu, on parmağında on marifet vardır öyleki çiftçili ile de uğraşır. Evli ve mutlu olan çocukları ile güzel bi hayat geçiren oyuncumuz bir gün gördüğü rüya sonucunda artık kendindeki farkınlalığı cok dlaha iyi anlar ve batı ya gitmek için deyim yerinde ise, kolları sıvar.

Ragnar: Vikinglerin komutanıdır. Kendini öyle sevdirmiştir ki, ölümünün ardından bile her an bir yerlerden çıkıp gelecekmiş, sanki ölmemiş izlenimi seyirciye başarı ile verilmiştir. Travis Filmmel’ in Ragnar karakteri Vikingler dizisinin başrolüdür. Ragnar’ ın ölümünün ardından oğullarının her biri ayrı başrol karakteri olarak kendi hayatlarını en çarpıcı şekilde işlemiştir.

Katheryn Winnick – Rolü: Lagertha

Katherinn Winrick’ in canlandırmış olduğu bu karakter. Ragnar’ ın karısı rolüdür. Ancak Ragnar komutan olduktan sonra ve bir tane oğlundan başka çocuğu olmadığından başkaları ile evlilik yaşamka ve birçok oğula sahip olmak için Lagerta’ yı başkaları ile aldatmak zorunda kalacaktır.

Gustaf Skarsgård – Rolü: Floki

Ragnar’ ın en yakın arkadaşıdır. Gustaf Skartsgard tarafından canlandırılmaktadır. Floki’ nin Tanrı anlayışı oldukça başkadır. Vikinglerin Tanrı’ sına oldukça bağlı bir adamdır. Ünlü gemi ustasıdır. Tarihte Floki’ nin Müslüman olduğuna dair araştırmalar bulabilirsiniz. Zaten Endülüs Emevi devletini yağmalamaya gittikleri zaman Cami içerisindeki insanların namaz kılarken ya da ezan okurken Floki’ nin onlara tuhaf bakışları ile dizide de bu sinyallere yer verilmiştir.

Alexandır Ludwig – Rolü: Bjorn

Tarihte Bjorn Karakteri, Türkiye kara sularına kadar geldiği yönündedir. Zaten sezonun son bölümünde de bir Akdeniz haritası bulacak ve ülkemizin bulunduğu karasuları keşfetmeye gelecektir. Tarih ile birebir örtüşen bir dizi olması yönü ile olayların ne şekilde ilerleyeceğini bilmek mümkün. Ancak olay örgüsü öyle büyük heyecan ile verilmektedir ki insan kendini ekran karşısından alıkoyamamaktadır. Bjorn, Ragnar ile Lagerta’ nın da tek oğludur.

Alex Andersan Rolü: Ivar

Ragnar’ ın ikinci karısı olan Adlaug’ dan olan oğludur. Kemiksiz Ivar adı ile de bilinmektedir. İki ayağının olmaması, onu sürünerek yürümeye mecbur etmiştir. Ragnar küçükken onu ormana terk edip öldürmek istemiş ancak annesi bulup alıp getirmiş ve ona şefkatle bakıp büyütmüştür. Bu şefkat ile büyüyen bebek ileride kendi öz kardeşlerini öldürmek isteyecek bir canavara dönüşecektir.

Vikings Diğer Oyuncuları

 • Gabriel Byrne – Rolü: Earl Haraldson
 • George Blagden – Rolü: Athelstan
 • Jefferson Hall – Rolü: Torstein
 • Ruby O’Leary – Rolü: Gyda Lothbrok
 • Tadhg Murphy – Rolü: Arne
 • David Pearse – Rolü: Svein
 • Diarmaid Murtagh – Rolü: Leif
 • Eric Higgins – Rolü: Knut

Vikings Dizisi Kaç Sezon?

Vikings dizisi: En iyi Uluslararası drama ödülünü kazanmıştır. Aslında ilk olarak Digitürk’ ün satın aldığı dizi, sonra Netfilix’ te de yayımlanmaya başlamıştır. Ücretli TV kanallarında bu diziyi izlemek istemeyen kişiler internet ortamında da dizinin bütün sezonlarına ulaşabilmektedir. Vikingler toplamda 5 sezondur. 6. Sezonunun Nisan sonunda başlaması beklenirken, dünya genelinde meydana gelen korona salgını nedeni ile 6. Sezonun yayım tarihi henüz belli olmamıştır. 2020 yılı için yayımlanan dizinin 6. Sezonu merakla beklenmektedir.

Birinci sezon 9 bölümden; 2. Sezon 10 bölümden; 3. Sezon 10 bölümden; 4. Sezon 20 bölümden; 5. Sezon ise 20 bölümden oluşmaktadır. Her bir sezon bir devri anlattığı için bölümler arası tutarsızlık olmaktadır.

Vikings Dizisi Hakkında Bilgiler

 • Dizi Türü             Aksiyon | Drama | Savaş | Tarihi
 • Sezon Sayısı      5 sezon eklenmiş.
 • Bölüm Sayısı     60 bölüm eklenmiş.
 • Yapım Yılı           2013
 • Bölümler            60 dakika

En çok seyredilen diziler arasında yerini alan ve birçok izleyici kitlesine oturmuş olan,vikings konusu sizler için derledik. Eğer diziyi izlemek istiyor iseniz son günlerin en güncel platformu olan,netflix ile viking dizisi deneyimini ele alabilirsiniz.

 

ETİKETLER:
YAZAR BİLGİSİ
bidizikonusu
Herkese yabancı dizilerin konuları hakkında bilgi vermeyi amaçlayan, güncel yabancı dizi haberlerini de okuyabileceğiniz bir internet sitesi.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.