Dizi Haberleri, Oyuncular ve Dizi Kıyafetleri

En iyi Lezbiyen Temalı Diziler

0

Konusu ve hikayesi oldukça dikkat çeken bir o kadar da eleştirilen en iyi lezbiyen temalı diziler listesini sizler için hazırladık.

Dizi severlerin ilgiyle izlediği ve sık olarak takip ettiği dizi türleri bulunmaktadır. Son zamanlarda dünya genelinde yayınlanan farklı ve özgün dizi konuları dikkat çekmektedir. Cinselliğin ve cesur sahnelerin ön planda olduğu dizilerin sık sık yapılmaya başlanmasıyla birlikte dizi sektörüne yeni türler giriş yapmıştır. Bu türlerden biri de en iyi lezbiyen temalı dizilerdir. İki veya daha fazla kadının birbirlerine sevgi ve aşk beslemesiyle oluşan konular etrafında yapılan dizilere lezbiyen dizileri isimleri verilmektedir.

Özellikle; son günlerin en popüler dizi platformlarından olan Netflix platformlarında bu konuyla çekilmiş olan diziler yayınlanmaktadır. Farklı ülkelerde merakla ve ilgiliyle izlenen diziler, Türkiye’de de geniş izleyici kitlesine ulaşmaktadır. Kadınların birbirleri ile yaşadığı cinsel ilişkilerin ve romantik olayların anlatıldığı diziler uzun yıllardır yapılmaktadır. Bu dizi türüyle ilgili henüz yerli bir yapım bulunmamaktadır. Yabancı diziler arasında lezbiyen temalı yapımlar izlemek isteyen kişiler için çeşitli dizi önerileri vardır.

En iyi Lezbiyen Temalı Diziler

Orange İs the New Black ( 2013 – ) Imdb: 8,3

Günümüzde hala yayınlanmaya devam eden lezbiyen konulu dizilerden biri olan Orange İs the New Black, dünya genelinde ilgiyle izlenmektedir. Son yılların en iyi dizilerinden biri olarak gösterilen dizinin ilginç bir konusu bulunmaktadır. Aksiyon ve dram sahnelerinin de bol bol olduğu dizinin çekimleri Amerika’da yapılmaktadır. ABD yapımı olan dizinin bölümleri, popüler dizi platformu olan Netflix tarafından yayınlanmaktadır. Popüler ve başarılı dizi oyuncularının görev aldığı dizide komedi sahneleri de bulunmaktadır.

Dizinin karakterlerinden biri olan Piper, üniversitede kız arkadaşı olan Alex ile çeşitli maceralar yaşayacaktır. Uyuşturucu ticaretine bulaşan Alex’in polisten kurtulmasına yardım eden Piper, yakalanarak hapse yollanmıştır. Alex ile aynı hapishanede buluşan Piper, farklı duygular yaşayacaktır. Lezbiyen temalı diziler arasında dikkat çeken yapımın oyuncu listesinde Taylor Schilling, Laura Prepon ve Natasha Lyonne gibi isimler bulunmaktadır. Dizinin yönetmenliğini ise JenjiKohan yapmaktadır.

South of Nowhere ( 2005 – 2008 ) Imdb: 8,1

Lezbiyen dizileri kategorisinin yüksek IMDB puanlı yapımlarından olan South of Nowhere, 2005 yılında yayınlanmaya başlanmıştır. 2005 ve 2008 yılları arasında yayınlanan dizi, ABD yapımıdır. Yayınlandığı yıllarda birçok ülkede izlenen dizi, günümüzde izlenilmeye devam edilmektedir. Türk dizi severler tarafından da sevilen dizinin güzel bir konusu bulunmaktadır. Dönemin ünlü oyuncuların rol aldığı dizinin konusu merak edilmektedir.

Ohio isimli kentten Los Angeles’a taşınmak zorunda kalan bir ailenin yaşadıklarını anlatılmaktadır. Los Angeles şehrinin hızına ve ortamına ayak uyduramayan ailenin başına gelen olaylar oldukça ilginçtir. Aşk ve dram sahnelerinin de sıklıkla olduğu dizide lezbiyen temalı sahneler de bulunmaktadır. Güzel bir aşk öyküsünün yaşandığı dizi toplamda 3 sezon sürmüştür. Dizinin oyuncuları arasında Danso Gordon, Maeve Quinlan ve Rob Moran gibi isimler bulunmaktadır.

The Fosters ( 2013-2017 ) Imdb: 8,0

2013 yılından beri yayınlanan uzun soluklu ABD dizilerinden olan The Fosters, başarılı lezbiyen dizileri arasında yer almaktadır. Şimdiye kadar 5 sezon olarak yayınlanan dizinin 121 adet bölümü bulunmaktadır. Bu kategorinin en önemli yapımlarından biri olan dizinin birçok ödülü bulunmaktadır. Farklı dallarda ödüllere aday olan dizide önemli oyuncular rol almaktadır. Lezbiyen sahnelerinin yanında komedi ve dram sahnelerinin de sıklıkla olduğu dizinin konusu ilgi çekicidir.

Başarılı geçen 5 sezonunun ardından 2017 yılında final yapan dizinin konusu, lezbiyen olan çiftler arasında geçmektedir. Birbirlerini oldukça çok seven lezbiyen çift ve biyolojik olarak edindikleri çocukları arasında yaşananlar ve farklı olayların anlatıldığı dizi, farklı ülkelerde ilgiyle izlenmektedir. Lezbiyen dizileri kategorisinin en fazla izlenen yapımlarından olan The Fosters dizisinde; Teri Polo, Jake Austin ve Sherri Saum gibi isimler rol almaktadır.

Tipping The Velvet( 2002) Imdb: 8,0

Her ne kadar toplamda 3 bölümden yayınlanmış olsa da akılda kalan lezbiyen temalı dizileri arasına girmeyi başaran bir dizi olan Tippingthe Velvet isimli yapım, 2002 yılında yayınlanmıştır. 3 tane farklı bölümden oluşan dizi, farklı ülkelerdeki dizi severlerin ilgisini çekmeyi başarmıştır. 1890’lı yıllardaki İngiltere’yi anlatan dizi, aynı zamanda bir dönem dizisi olarak da izlenebilir. Dizinin karakterleri arasında Nan isimli karakter dikkat çekmektedir.

Nan Astley isimli karakterler, lezbiyen olan bir kadındır. Bir gün tiyatro sanatıyla ilgilenen bir kadına aşık olur. Aşık olduğu kadın ile farklı şehirlere taşınan ikilinin başından çeşitli olaylar geçecektir. Dizide hem komik hem de dramatik sahneler bulunmaktadır. IMDB puanı oldukça yüksek olan dizinin oyuncuları tanınmış isimlerden oluşmaktadır. Tippingthe Velvet isimli dizinin başrol oyuncuları arasında Rachel Stirling ve Keeley Hawes gibi isimler bulunmaktadır.

Sugar Rush (2005-2006) Imdb: 7,9

Lezbiyen kategorisinin yakın dönemdeki kaliteli yapımlarından biri de Sugar Rush isimli dizidir. Toplam olarak 2 sezon olarak yayınlanan dizinin 20 tane bölümü bulunmaktadır. İngiltere’nin farklı şehirlerinde geçen dizide lezbiyen olan iki kızın yaşadıkları anlatılmaktadır. Brighton şehrinde geçen öykünün başkarakterleri Kim ve Sugar isimli kızlardır. İngiltere yapımı olan dizi, dönemin Channel 4 isimli kanalında yayınlanmıştır.

Dram, komedi ve romantik türlerinde yapılan lezbiyen dizisindeki karakterlerin yaşadığı aşk öyküsü oldukça ilgi çekicidir. Kim ve Sugar iyi bir arkadaş olan ikilidir. Bir süre sonra içindeki duygulara engel olamayıp aşk yaşayan ikilinin başına çeşitli olaylar gelecektir. Romantik sahnelerinin fazlalıkla bulunduğu dizideki oyuncular ünlü isimlerden oluşmaktadır. İngiltere sinemasının ünlü oyuncularından olan Lenora Crichlow, Richard Lumsden ve Sara Stewart dizide rol almaktadır.

Lost Girl (2010) Imdb: 7,7

2010 yılında Kanada’da yayınlanan dizi, hem fantastik hem de lezbiyen türlerinde yapılmış olan bir dizidir. Sadece bir sezon boyunca yayınlanan dizi bir süre sonra iptal edilmiştir. Her ne kadar kısa sürse de birçok kişi tarafından beğenilen dizinin oyuncularını Kanada sinemasının ünlü isimleri oluşturmaktadır. Bölümleri ortalama olarak 42 dakika süren dizinin ilginç ve özgün bir konusu bulunmaktadır.

Fantastik kategorisinin de önemli yapımlarından olan dizi günümüzde lezbiyen dizileri söz konusu olduğunda akla ilk gelen yapımlardan biri olarak dikkat çekmektedir. Komedi ve aksiyon türlerinin de olduğu dizide yer alan Fae isimli karakter, insan olmadığını öğrenecektir. Farklı bir yaratık türünün üyesi olduğunu öğrenen karakterin başından çeşitli cinsel olaylar geçecektir. Deborah Odell, Ksenia Solo ve Emmanuelle Vaugier gibi isimler dizide rol almaktadır.

The L Word (2004 – 2009) Imdb: 7,6

Lezbiyen dizileri arasında en uzun süre yayınlanan yapımlardan biri olan The L Word isimli dizi, günümüzde sık sık izlenilmektedir. Başarılı lezbiyen dizilerinden biri olan yapımda cinsel sahnelerin fazlalığı dikkat çekmektedir. ABD sinemasının en cesur dizilerinden bir olan The L Word dizisinin yönetmenliğini Ilene Chaiken üstlenmiştir. ABD’nin Showtime kanalından 5 yıl boyunca yayınlanan dizi geniş izleyici kitlesine ulaşmıştır.

Dizide lezbiyen teması sıklıkla işlenmiştir. Lezbiyen olan birçok kadının birbirleriyle kurduğu romantik ilişkilerin anlatıldığı dizide birçok oyuncu rol almaktadır. Los Angeles şehrinde geçen öyküde 6 adet kadın bulunmaktadır. Güçlü bir iş hayatı geçiren kadınların duygusal boşluklarını doldurmak için yaşadığı hikayeler anlatılmaktadır. Lezbiyen kategorisindeki önemli yapımlardan olan dizide; Leisha Haile, Jennifer Beals ve Katherine Moenning isimler rol almaktadır.

Lip Service (2010) Imdb: 7,6

2010 yılında yayınlanan lezbiyen konulu dizilerden olan Lip Service, İngiltere yapımıdır. BBC Three kanalında yayınlanan dizi, günümüzde farklı platformlar aracılığıyla izlenmektedir. Ortalama olarak 52 dakikalık bölümden oluşan dizide dram ve romantik türleri de yoğun olarak izlenmiştir. Lezbiyen konulu filmde İngiltere sinemasının önemli dizi oyuncuları da rol almaktadır.

Lezbiyen kadınların, İskoçya’nın Glasgow kentindeki hayatlarının konu alındığı dizide çeşitli cinsel ilişkiler anlatılmaktadır. Toplamda iki sezon ve 12 bölüm olarak yayınlanan dizilerde lezbiyen olan kadınların hayatları anlatılmaktadır. Dizide farklı karakterleri önemli oyuncular canlandırmaktadır. Laure Fraser, Emun Elliott vRuta Gedmintas dizideki önemli oyuncular arasında yer almaktadır.

FakingIt (2014-2016) Imbd: 7,6

Lise çağlarında olan iki tane kızın hayatının anlatıldığı lezbiyen temalı yapım Faking it, 2014 yılında yayınlanmaya başlamıştır. Okul hayatında popüler olmaya çalışan iki kızın yaşadığı olaylar anlatılmaktadır. Öncesinde iyi bir arkadaş olan ikilinin yavaş yavaş birbirlerine aşık olması ve yaşadıkları kıskançlıkların anlatıldığı dizide romantik ve duygusal sahnelerin sayısı oldukça fazladır.

Yüksek IMDB puanlı lezbiyen dizileri arasında bulunan yapımda komedi sahneleri de bulunmaktadır. ABD yapımı olan dizi yayınlandığı seneler boyunca MTV US isimli kanalda ekranlara gelmiştir. Günümüzde de farklı ülkelerde izlenmeye devam edilen dizinin yönetmenliğini Dana Min Goodman ve Julia Lea Wolow üstlenmiştir. Katie Stevens ve Greeg Sulkin dizinin önemli oyuncuları arasındadır.

Mindhunter ( 2017-) Imdb: 8,6

Yakın tarihte yapılan lezbiyen konusunun işlendiği dizilerden olan Mindhunter, dünya genelinde oldukça fazla izleyici sayısına ulaşmayı başarmıştır. Polisiye, gerilim ve dram gibi türlerinde lider yapımlarından olan Mindhunter dizinin yönetmenlik koltuğunda Joe Penhall oturmaktadır. ABD yapımı dizide oldukça ünlü isimler rol almaktadır. Dizinin konusu genel olarak aksiyon ve polisiye üzerine kurulu olsa da lezbiyen temalı sahneler de bulunmaktadır.

Holden Ford ve Bill Tench isimli karakterler, FBI’ın farklı bir bölümünde görev yapmaktadır. Seri katil ve tecavüzcüler üzerinde çalışmalar yapan ikili, tecrübe kazandıkça özel yöntemler keşfedecektir. Farklı olayların ve sahnelerin de yaşandığı dizi, aynı zamanda bir kitap uyarlaması olan yapımdır. Dizinin toplamda 2 sezonu ve 10 adet bölümü bulunmaktadır. Çekimleri devam eden dizide oyuncular arasında Hannah Gross, Jonathan Groff ve Holt Mc Callany gibi isimler bulunmaktadır.

Sex Education (2019-) Imdb: 8,3

Son zamanların en fazla izlenen dizilerinden biri olan Sex Education, lezbiyen dizisi severlerin de sıklıkla izlediği bir yapımdır. Özgün konusu ve farklı bölümleriyle birçok kişinin ilgisi çeken dizinin yönetmenlik koltuğunda Laurie Nunn oturmaktadır. Oldukça başarılı bölümleriyle tüm dünya genelinde olduğu gibi Türkiye’de de ilgiyle izlenen dizide cinsel eğitim ve romantik sahneler sıklıkla bulunmaktadır. İngiltere olan yapımın yayıncılığını Netflix platformu üstlenmiştir.

Farklı ülke izleyicileri ve eleştirmenleri tarafından yüksek not alan dizinin konusu Otis isimli karakter etrafında gelişmektedir. Otis, kendi halinde kimseyle konuşmaya bir karakterdir. Cinsel ilişkiler konusunda bilgisi yüksek olan karakterin, diğer bir öğrenci olan Maeve ile yaşadığı ilişkilerin ve farklı olayların konu alındığı dizide dram ve komedi sahneleri de bulunmaktadır. Dizinin oyuncu listesinde; Asa Butterfield, Emma Mackey ve Gilliand Anderson gibi isimler bulunmaktadır.

Dear White People ( 2017-) Imdb: 6,2

Son yıllarda yayınlanan lezbiyen konulu dizilerden olan Dear White People, ilginç sahneleriyle dikkat çeken yapımlarından biridir. Her ne kadar daha çok komedi türünde yayınlanmış olsa da lezbiyen temalı sahneler ile de dikkat çeken bir dizidir. Daha önce farklı yapımları ile ödül almış olan Justin Simien tarafından yönetilen dizi ABD yapımıdır. Dizide yer alan oyuncular, ABD’nin önemli sorunlarından biri olan siyah ve beyaz ayrımını güzel bir şekilde yansıtmıştır.

Üniversite eğitimine devam eden dört adet siyahi öğrencinin hayatları anlatılmaktadır. Beyaz öğrencilerin çoğunluk kurduğu okulda farklı sorunlar yaşayan gençlerin başlarından geçen olaylar güzel bir şekilde anlatılmaktadır. Kendi isteklerini anlatmak ve özgür olmak isteyen gençlerin duygusal ve romantik hayatlarının da anlatıldığı dizide lezbiyen konusu da işlenmiştir. Dizinin oyuncuları arasında Thler Williams, Kyle Gallner ve TessaThompson gibi isimler bulunmaktadır.

Janethe Virgin (2014-2019) Imdb: 7,8

IMBD puanı oldukça yüksek olan lezbiyen konulu yapım Jane The Virgin, 2014 ve 2019 yılları arasında yayınlanmıştır. ABD yapımı olan dizi, ülkenin CW isimli kanalında yayınlanmış ve birçok kişi tarafından izlenmiştir. Ortalama olarak 42 dakikalık bölümlerle yayınlanan dizinin toplamda 5 sezonu bulunmaktadır. Cinsel ilişkilerin ve romantik sahnelerin de yoğunlukla bulunduğu dizi de önemli isimler rol almaktadır. Dizinin yönetmenlik koltuğunda ünlü isimlerden biri olan Jennie Synder oturmaktadır.

Hem Türkiye’de hem de farklı ülkelerde oldukça fazla izleyici kitlesine ulaşan dizinin oyuncuları da tanınmış isimlerde oluşmaktadır. Hamile kalan ve hayatı değişen genç bir kızın hayatı anlatılıyor. Genç kızın başından geçen ilginç cinsel olayların da anlatıldığı dizinin, farklı bir ülke yapımı olan pembe diziden uyarlama olduğu belirtiliyor. Jane isimli karakterin başından geçenlerin anlatıldığı dizide hem dramatik hem de komik sahneler bulunuyor. Gina Rodriguez, Justin Baldoni ve Andrean Navedo gibi isimler dizide başarılı bir şekilde rol almaktadır.

Nip/Tuck (2003-2010) Imdb: 7,6

Dizi sektörünün en uzun soluklu dizilerinden olan Nip/Tuck isimli yapım, lezbiyen dizileri kategorisinin de başarılı dizilerinden biridir. Dram kategorisinde de yayınlanan dizinin yönetmenlik kodluğunda Ryan Murphy oturmaktadır. FX Networks kanalı tarafından 7 sene boyunca yayınlanan dizi, ABD yapımı popüler bir dizidir. Yayınlandığı dönem boyunca birçok kişi tarafından ilgiyle izlenen dizinin ilginç konusu ve karakterleri bulunmaktadır. Dizi, toplamda 7 sezon ve 100 bölüm olarak yayınlanmış ve ekranlara veda etmiştir.

Dünya genelindeki dizi izleyicileri ve eleştirmenler tarafından en güzel ve cesur yapımlardan biri olarak gösterilen Nip/Tuck isimli dizide iki farklı karakterin yaşadıkları anlatılmaktadır. Dr. Sean ve Christian isimli karakterlerin başından geçen olaylar ve ilişkiler başarılı bir şekilde anlatılmıştır. Ameliyat sahnelerinin de sık sık bulunduğu dizi birçok dizi sever tarafından favori dizi olarak gösterilmektedir. Klinik içerisinde yaşanan ameliyat olaylarının ve özel hayatların seyirciyle özel bir kurguyla paylaşıldığı dizi, Türkiye’de de birçok kişi tarafından izlenmiştir. Unutulmaz dizide rol alan oyuncular arasında Joely Richardson, Dylan Walsh ve Julian Mc Mahon gibi isimler bulunmaktadır.

Lezbiyen Temalı Diziler

Lezbiyen temalı diziler her dönem birçok izleyicinin beğenisini kazanmayı başarmıştır. Bu tür temalı dizilere ağırlıkla yapan ülkeler bulunmaktadır. Özellikle; Amerika ve İngiltere yapımı dizilerde sık kullanılan tema son zamanlarda İspanyol yapımı dizilerde de kullanılmıştır. Cesur sahnelerin bulunduğu diziler, eleştirmenler ve izleyiciler tarafından farklı yorumlar almıştır. Lezbiyen konulu dizilerde dikkat çekilmek istenilen çeşitli temalar bulunmaktadır.

Eşcinsel ve lezbiyen temalı dizilerde genellikle toplumsal mesajlar da verilmek istenmektedir. İnsanların sahip olduğu cinsel özelliklerin, insanları değiştirmediği ve bu tür yönelimlere sahip olan insanların da önemli hayatlarının olduğu anlatılmak istemektedir. IMDB puanları ile oldukça dikkat çeken yapımlar, tüm ülkelerdeki dizi severler tarafında izlenmeye devam etmektedir. Lezbiyen konulu dizileri merak eden ve seven kişiler, hazırlanmış olan bu listedeki yapımları izlemeye başlayabilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.